Članki za dušo

Tu se dodaja članke, ki so povzeti po drugih internetnih straneh. Prosim, da se navedejo viri kje je bilo povzeto.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

14.851 Responses to Članki za dušo

  1. Miro says:

    NI VOLJA VAŠEGA NEBEŠKEGA OČETA, DA BI SE IZGUBIL KATERI TEH MALIH

    IZ SVETEGA EVANGELIJA PO MATEJU (Mt 18,12-14)

    Tisti čas je rekel Jezus svojim učencem: Kaj se vam zdi? Če ima kdo sto ovac in katera izmed njih zaide, ali ne pusti na gorah devetindevetdesetih in gre iskat tisto, ki je zašla? In če jo najde, resnično, povem vam, veseli se je bolj ko devet in devetdesetih, ki niso bile zašle. Tako ni volja vašega nebeškega Očeta, da bi se izgubil kateri teh malih.

    https://www.biblija.net/biblija.cgi?id13=1&pos=0&set=2&l=sl&m=Mt%2018%2C12-14

    • Miro says:

      DOBRI PASTIR IN IZGUBLJENA OVCA

      V priliki o izgubljeni ovci imam pred očmi sliko dobrega pastirja, ki si na rame zadene izgubljeno ovco. Ta podoba namreč predstavlja Jezusovo skrb do grešnikov in Božje usmiljenje. Jezus nam z njo želi povedati, da nobene ovce ne smemo imeti za izgubljeno. Zanj je pomembna vsaka ovca, še posebej tista, ki je odrinjena in zapuščena. Bog ne pozna naše sedanje kulture odmetavanja in ne izloča nobenega človeka. Ljubi in išče vsakega posebej, ne pozna besede »zavreči« človeka, saj pooseblja ljubezen in usmiljenje.

      Gospodova čreda je vedno na poti. Pastirja najdemo tam, kjer je izgubljena ovca, zato je treba Gospoda iskati tam, kjer nas On želi srečati, ne pa tam, kjer mi mislimo, da ga bomo našli. Znova sestaviti čredo je mogoče le tako, da sledimo poti, ki jo je začrtalo pastirjevo usmiljenje.

      O priliki o izgubljeni ovci bi morali večkrat razmišljati, saj je v naši krščanski skupnosti vedno kdo, ki manjka, ki je odšel in za seboj pustil prazen prostor. Včasih nas to vodi v obup in prepričanje, da gre za neizogibno izgubo, bolezen, ki se je ne da pozdraviti, vendar po besedah papeža Frančiđka s tem tvegamo, da se zapremo v stajo, kjer ni vonja po ovcah, ampak smrdi po zatohlem, po zaprtosti.

      Kristjani se ne smemo zapirati, saj bomo smrdeli po zatohlem. Moramo iti ven. Do tega zapiranja vase, v majhno skupnost, župnijo prihaja, ko nimamo misijonarskega zagona, ki nas vodi v srečevanje z drugimi. Z Jezusovega vidika dokončno izgubljene ovce ne obstajajo. To moramo dobro razumeti. Za Boga ni nihče dokončno izgubljen. Vse do zadnjega trenutka nas Bog išče. Z Jezusovega vidika nobena ovca ni dokončno izgubljena, ampak so vse ovce, ki jih je potrebno najti.

      Vse to nas vabi, da hodimo po poti ljubezni. Nobena razdalja ni predaleč za pastirja in nobena čreda se ne more odpovedati bratu. Najti izgubljenega pomeni veselje tako za pastirja kot za Boga, prav tako pa tudi za celotno čredo. Usmiljenje do grešnikov je način delovanja Boga in temu usmiljenju ostaja popolnoma zvest na vsakem koraku.

      Povzeto po: Pridi in poglej, Ervin Mozetič

      https://portal.pridi.com/2024/12/10/torek-10-december-2024-dobri-pastir-in-izgubljena-ovca/

      Božje usmiljenje, ki vedno in povsod spremljaš vse ljudi, zaupamo vate!

      • Miro says:

        LORETSKA MARIJA: Z NAZAREŠKO HIŠO SV. DRUŽINE

        DANES JE POMEMBEN PRAZNIK ZA LORETSKO SVETIŠČE. TEGA DNE SE SPOMINJAMO PRIHODA NAZAREŠKE HIŠE, V KATERI JE PREBIVALA SV. DRUŽINA, V ITALIJANSKO MESTO LORETO

        SVETIŠČE LORETSKE MATERE BOŽJE

        10. decembra leta 1294 se je začela znamenita božja pot v Loretu, to je mestu ob italijanski obali. Od tedaj imajo na tem kralju nazareško hišo, v kateri je živela sv. Družina v Nazaretu (Jožef, Marija in Jezus).

        Po izročilu naj bi angeli to nazareško hišo naprej na Trsat nad Reko, potem pa v Loreto, kjer je še danes.

        V 15. stoletju so nad to hišo zgradili veliko Marijino svetišče, ki je kmalu postalo ena izmed najbolj obiskanih Marijinih božjih poti v Italiji, in kamor so romali iz vse Evrope – tudi iz Slovenije. Posnetek nazareške hiše so postavljali tudi v Sloveniji.

        »Sveta hišica v Loretu ni samo ‘relikvija’, ampak tudi dragocena ikona, ki ne predstavlja abstraktnih resnic, ampak dogodek in skrivnost – učlovečenje Besede.« (sv. papež Janez Pavel II.)

        Povzeto po: https://portal.pridi.com/dogodek/svetisce-loretske-matere-bozje/2024-12-10/

        LORETSKA MATI BOŽJA, PROSI ZA NAS!

  2. Miro says:

    KAKO REŠEVATI NESPORAZUME? SV. IGNACIJ IMA ODLIČNO STRATEGIJO (Aleteia, 11/01/21)

    JEZUITSKI DUHOVNIK PREDLAGA SEDEM DRŽ, KI SO NAM LAHKO V POMOČ PRI KATEREM KOLI SPORU

    Pa naj gre za fanta, sestro ali najboljšo prijateljico, vedno obstajajo možnosti, da se nekoč z nekom glede nečesa ne bomo strinjali. Kateri so najboljši načini za plodovit pogovor, če sta oba sogovornika trdno ukoreninjena v svojih, nasprotujočih si prepričanjih?

    SV. IGNACIJ ima nekaj nasvetov za razločevanje, ki so zelo uspešni pri reševanju sporov, in so učinkoviti, pa naj se pogovarjamo o podnebnih spremembah, šolanju svojih otrok ali jedilniku nocojšnje večerje.

    Preden se naučite pravilno razločevati, pa morate poskrbeti, da bo vaša glava resnično na pravem mestu.

    AMERIŠKI JEZUIT WARREN SAZAMA SV. IGNACIJU PRIPISUJE SEDEM DRŽ ZA PRISTNO RAZLOČEVANJE:

    – odprtost,
    – velikodušnost,
    – pogum,
    – notranja svoboda,
    – premišljevanje v molitvi in izpraševanje vesti,
    – pravilno postavljene prednosti ter
    – razločevanje med sredstvi in ciljem.

    Če teh drž ne premoremo, ne bomo znali uspešno razločevati. Kako torej te drže uporabimo pri nesporazumih?

    Več o tem na: https://si.aleteia.org/2021/01/11/kako-resevati-nesporazume-sv-ignacij-ima-odlicno-strategijo

    • Miro says:

      MOLIMO:

      PRIDI V MOJE SRCE

      Sveti Duh,
      pridi v moje srce,
      pritegni ga k sebi s svojo močjo,
      o moj, Bog, in daj mi ljubezen
      s sinovskim strahom.

      Obvaruj me,
      o neizrekljiva ljubezen,
      pred vsako zlo mislijo,
      ogrej me, vžgi v meni
      svojo drago ljubezen
      in vsaka bolečina
      se mi bo zdela lahka.

      Oče, dobri Gospod,
      pomagaj mi
      pri vsem mojem delu.

      Jezus, ljubezen,
      Jezus, ljubezen.
      Amen.

      (sv. Katarina Sienska)

  3. Miro says:

    POSLUŠAJMO BOŽJO BESEDO IN ŽIVIMO V NJENI MOČI

    ČE SE NE SPREOBRNETE IN NE POSTANETE KAKOR OTROCI, NIKAKOR NE PRIDETE
    V NEBEŠKO KRALJESTVO! (Mt 18,3)

    Več sorodnih svetopisemskih izrekov na:
    https://www.biblija.net/biblija.cgi?set=2&id13=1&l=sl&z=4&zf=1390&t=5#Polo%9Eaj+glede+na+svet

    Božje usmiljenje, tolažba in blagor vsem, ki so skesanega srca, zaupamo vate!

  4. Miro says:

    V NJEM JE BILA GOSPODOVA MOČ, DA JE OZDRAVLJAL

    Nekega dne je Jezus učil in sedé so ga poslušali farizeji in učitelji postave, ki so bili prišli iz vseh galilejskih in judovskih vasi; v njem je bila Gospodova moč, da je ozdravljal. In glej, možje so nesli na postelji človeka, ki je bil mrtvouden, in so iskali, da bi ga prinesli noter in postavili predenj. Ker zaradi množice niso našli, kod bi ga nesli noter, so šli na streho in ga med opeko spustili s posteljo vred v sredo pred Jezusa.

    Ko je videl njihovo vero, je rekel: »Človek, odpuščeni so ti tvoji grehi.« Pismouki in farizeji so začeli misliti: »Kdo je ta, ki govori bogokletno? Kdo more grehe odpuščati kakor edini Bog?« Jezus je spoznal njihove misli in jim odvrnil: »Kaj v srcu mislite? Kaj je laže reči: ›Odpuščeni so ti tvoji grehi‹, ali reči: ›Vstani in hodi‹? Da pa boste vedeli, da ima Sin človekov oblast na zemlji odpuščati grehe – je rekel mrtvoudnemu – ti pravim: Vstani, vzemi svojo posteljo in pojdi na svoj dom!«

    Takoj je vpričo njih vstal, vzel posteljo in odšel na svoj dom ter slavil Boga. Vsi so ostrmeli in slavili Boga in prevzel jih je strah in so govorili: »Videli smo danes čudovite reči.«

    https://www.biblija.net/biblija.cgi?id13=1&pos=0&set=2&l=sl&m=Lk%205%2C17-26

    • Miro says:

      HROMEGA PRINESEJO IN SPUSTIJO SKOZI STREHO

      Odrešenje je srečanje. Bog nas prihaja rešit, pravi prerok Izaija. Povabljeni smo mu priti naproti in to po poti, ki jo On sam pripravlja.

      Če hočemo iti nekomu nasproti, moramo hoditi. Zaradi tega Jezus najprej ozdravi vse, ki ne moremo hoditi. “Vstani in hodi!”

      Če hrepenimo, da bi šli nasproti zelo dragi osebi, pa ne moremo hoditi, je hromost lahko vir velike tesnobe in bede. Evangelij nam glede tega da lekcijo globokega optimizma. Prav naše potrebe so nuja, ki nas prisilijo v iskanje Gospoda. S tem ogromno pridobimo. Če moški v evangeliju ne bi bil hrom, verjetno ne bi srečal Kristusa. Ker pa ga je njegova beda silila, je premagal težavo. Prošnja za Gospodovo posredovanje je bila zanj edina rešitev. Jezus ga je prehitel in presegel vsa njegova pričakovanja: “Človek, odpuščeni so ti tvoji grehi!”

      Povabljeni smo, da gremo Gospodu naproti. Kako pa naj to storimo, če smo duhovno hromi? Zgledujmo se po hromem iz evangelija: iščimo zdravilo za svojo hromost. Zdravilo pa je samo vera v mogočno Gospodovo besedo. Le Jezus, Sin človekov, ima oblast odpuščati grehe. On omogoči hoditi tistemu, ki ga je hromost znotraj zablokirala.

      Le skupaj z Jezusom lahko hodimo naproti Jezusu. To je v resnici naša adventna drža. Dobro vemo, da sami ne znamo hoditi proti Gospodu: le skupaj z njim se mu lahko bližamo za srečanje.

      Hoditi je dejanje, ki nam ga On daje, mi pa njemu. S svojo besedo in svojo ljubeznijo nam On daje moč za hojo. Ko se odpremo njegovemu daru, mu gremo naproti.

      Podarimo mu svoja dejanja in hodimo skupaj z Njim. V adventnem času je to vir naše sreče: hoditi skupaj z Gospodom. To je cilj našega življenja iz katerega lahko zajemamo moč danes in tukaj.

      Evangelij nam pokaže primer učinkovitosti vere. Jezus, ko vidi vero tistih, ki hromega nosijo, reče hromemu: »Sin, tvoji grehi so ti odpuščeni!!« Jezus ne reče, da mu bodo grehi odpuščeni ob poslednji sodbi, ampak, da so mu že danes odpuščeni. Vera že sedaj doseže Božji dar, čeprav bi nam okoliščine kazale ravno nasprotno. Vera je vnaprejšnje posedovanje tega, kar upamo.

      Prosimo tudi mi za tako vero in se zanjo trudimo v tem adventnem času.

      Povzeto po: Pridi in poglej, Ervin Mozetič

      https://portal.pridi.com/2024/12/09/ponedeljek-9-december-2024-hromega-prinesejo-in-spustijo-skozi-streho/

      KRALJA, KI PRIHAJA, PRIDITE, MOLIMO!

      • Miro says:

        GODUJE SVETI JUAN DIEGO

        JUAN DIEGO JE UŽIVAL VELIK SLOVES ŽE ZA ČASA SVOJEGA ŽIVLJENJA. STARŠI SO SVOJIM OTROKOM RADI PRAVILI: »BOG DAJ, DA POSTANEŠ TAKŠEN, KOT JUAN DIEGO!«

        Leta 1531 se mu je štirikrat prikazala Devica Marija (Guadalupska Marija – god 12. december). Guadalupe je danes eno najbolj obiskanih Marijinih romarskih središč na svetu.

        Več na: https://portal.pridi.com/dogodek/sv-juan-diego/2024-12-09/

        Sv. Juan Diego, prosi za nas!

  5. Miro says:

    V RAZMISLEK IN SPODBUDO K PONIŽNEJŠI DRŽI DO SOČLOVEKA!

    Svetnik Josemaria Escriva de Balaguer, najbolj poznan kot ustanovitelj katoliške organizacije Opus Dei, se je v svojem življenju ogromno posvečal praktičnim načinom življenja v veri. Po knjigi The Way, Furrow, The Forge, v kateri so zbrani njegovi zapisi, je povzetih nekaj očitnih znakov pomanjkanja ponižnosti v nas samih, med katerimi je tudi:

    POGOSTO ŽELIMO, DA OBVELJA NAŠ PREDLOG.

    Še več drugih znakov pomanjkanja ponižnosti v nas samih na:

    https://www.iskreni.net/znaki-ki-kazejo-na-pomanjkanje-poniznosti-v-nas/

    JEZUS, KROTKI IN IZ SRCA PONIŽNI, UPODOBI NAŠE SRCE PO SVOJEM SRCU!

  6. Miro says:

    PRAZNIK MARIJINEGA BREZMADEŽNEGA SPOČETJA SKOZI OČI IN BESEDE GREGORJA ČUŠINA

    RAZLAGA EVANGELJSKEGA SPOROČILA

    Druga adventna nedelja, brezmadežno spočetje device Marije. Včasih kristjani živimo v utvari, da mora biti naše življenje, če je prežeto z vero, mirno in brez pretresov. Zmota. Tudi Marija se je prestrašila, ko je k njej prišel angel. Kdo ve, kaj vse se ji je podilo po glavi. Zaupajmo, a bodimo pripravljeni tudi na pretrese. Prisluhnite razlagi Gregorja Čušina ob tokratnem evangeliju.

    https://si.aleteia.org/2024/12/07/praznik-marijinega-brezmadeznega-spocetja-skozi-oci-in-besede-gregorja-cusina

    O MARIJA, BREZ MADEŽA IZVIRNEGA GREHA SPOČETA, PROSI ZA NAS, KI SE K TEBI ZATEKAMO!

    • Miro says:

      O PRAZNIKU MARIJINEGA SPOČETJA tudi na:

      https://svetniki.org/brezmadezno-spocetje-device-marije-praznik/

      O MARIJA, BREZ MADEŽA IZVIRNEGA GREHA SPOČETA, PROSI ZA NAS,
      KI SE K TEBI ZATEKAMO!

      • Miro says:

        MOLIMO

        POSVETITEV MARIJINEMU BREZMADEŽNEMU SRCU

        O Marija, kraljica presvetega rožnega venca, pomoč kristjanov in pribežališče človeškega rodu! Danes se posvetimo in izročimo tvojemu Brezmadežnemu Srcu.

        Sprejmi nas v svoje materinsko varstvo in nam pomagaj, da bomo po tvojem zgledu vestno izpolnjevali svoje dolžnosti, živeli po božjih in cerkvenih zapovedih, vdano nosili trpljenje in ostali do konca stanovitni v veri in zaupanju v Božjo previdnost.

        Varuj nas, o Mati, da te ne bomo nikdar žalili z grehi. Posebej sklenemo, da se bomo varovali grehov preklinjevanja in nečistosti, grehov jezika in nevoščljivosti, greha sovražnosti in vsake hudobije.

        Obljubimo ti, o Božja Mati, da bomo posvečevali Gospodove dneve. Po tvoji želji bomo za spreobrnjenje grešnikov radi molili rožni venec in s pobožnostjo prvih petkov in prvih sobot zadoščevali Jezusovemu in tvojemu Srcu za vse žalitve, s katerimi vaju žalimo mi in Bogu odtujeni svet.

        O Mati Marija, Srednica vseh milosti, izprosi nam, da bomo ostali zvesti do konca tebi in tvojemu Sinu ter te vso večnost častili in ljubili z vsemi angeli in svetniki. Amen.

  7. Miro says:

    “HVALEŽNOST JE ENO IZMED GLAVNIH ZDRAVIL ZOPER NAPUH” (Božje okolje 01/2023, Aleteia, 24/01/24)

    TRDA JE POT DO PONIŽNOSTI. POGOVOR Z JEZUITOM P. JANEZOM POLJANŠKOM O NAPUHU IN ZDRAVILIH ZANJ

    Odlomek iz pogovora:

    ZDI SE, KOT DA JE NAPUH V OZADJU ŠTEVILNIH VSAKDANJIH DRUGIH GREHOV – SPOVEMO SE NEKEGA DRUGEGA GREHA, V BISTVU PA GA JE POVZROČIL NAPUH. KAKO VI PRI SPOVEDOVANJU ODKRIJETE GREH NAPUHA IN KAJ V TEM PRIMERU PRIPOROČATE SPOVEDANCU?

    Napuha se ljudje ne spovedujemo kaj dosti, preveč se skriva. Tudi ne pomaga svetovati človeku, naj ne bo ošaben. Bolje je pokazati pot, ki pelje k ponižnosti.

    Najprej je to molitev, kajti ponižnost je sad spoznanja Boga, izkustva Božje svetosti in skrivnosti. V molitvi spoznavamo, da smo majhni, grešni, krhki – takšno spoznanje vodi v ponižnost. Napuh ni to ali ono dejanje, napuh je ozračje, ton, barva vsega, kar živimo in delamo. In tega ne moremo spremeniti s svojo voljo, z opustitvijo nekega grešnega dejanja.

    Samo Bog nas more vreči na tla (kot Pavla), nas spraviti na kolena (prek preizkušenj, skušnjav, dogodkov, ljudi …), se nam razodeti po svoji besedi.

    “Pojdi od mene, Gospod, ker sem grešen človek!” je vzkliknil Peter po čudežnem ulovu (Lk 5). Ali prerok Izaija, ko je v svetišču doživel Božjo slavo. Ponižnost je posledica spoznanja, da smo obdarovani. Kaj pa imaš, česar ne bi prejel, sprašuje Pavel. Zakaj se torej hvališ in povzdiguješ? Ignacij Lojolski v duhovnih vajah kaže tole pot k ponižnosti: najprej duhovno uboštvo (notranja svoboda, nenavezanost), iz tega sledi prenašanje krivic in sramotenja, to pa pelje v ponižnost.

    Celoten pogovor na: https://si.aleteia.org/2024/01/24/hvaleznost-je-eno-izmed-glavnih-zdravil-zoper-napuh

    JEZUS, KROTKI IN IZ SRCA PONIŽNI, UPODOBI NAŠE SRCE PO SVOJEM SRCU!

    • Miro says:

      ZNAKI, KI KAŽEJO NA POMANJKANJE PONIŽNOSTI V NAS

      Znotraj in zunaj našega doma so vsak dan sproti nove priložnosti, ki nam ponujajo rast v ponižnosti.

      Ponižnost ni lastnost, ki jo osvojimo enkrat za vselej, temveč je vsakodnevno zavedanje o naši krhkosti in minljivosti. Je vsakodnevni boj med prevzetnostjo in skromnostjo. Je vsakodnevno spolnjevanje naročila apostola Petra:

      »V MEDSEBOJNIH ODNOSIH SE VSI OBLECITE V PONIŽNOST« (1 Pt 5,5).

      Svetnik Josemaria Escriva de Balaguer, najbolj poznan kot ustanovitelj katoliške organizacije Opus Dei, se je v svojem življenju ogromno posvečal praktičnim načinom življenja v veri. Po knjigi The Way, Furrow, The Forge, v kateri so zbrani njegovi zapisi, je povzetih nekaj očitnih znakov pomanjkanja ponižnosti v nas samih.

      Več o tem na: https://www.iskreni.net/znaki-ki-kazejo-na-pomanjkanje-poniznosti-v-nas/

      JEZUS, KROTKI IN IZ SRCA PONIŽNI, UPODOBI NAŠE SRCE PO SVOJEM SRCU!

  8. janez says:

    ALI POZNAMO MARIJO?

    PO MARIJI K JEZUSU
    Krščansko občestvo se že od nekdaj zateka k Mariji. Ob nenehni izkušnji njenih milosti in pomoči jo je poimenovalo vsemogočna priprošnjica in v njej našlo bližnjico – stezo, ki skrajša pot do Boga. Tako je postala vezni člen med Bogom in človekom in nam vedno znova pomaga osmisliti naš da Gospodu.

    Morda si kdaj zmeden: toliko čaščenja Marije – ali ne bi morali častiti samo Boga? Marija je bila sicer njegova mati, a je še vedno samo človek. Cerkev se vsega tega zaveda, a je pobožnost do Marije vedno pospeševala kot gotovo pot, po kateri se pride h Gospodu. Kot je dejal Pavel VI. v okrožnici Mense maio, je »Marija vedno pot, ki pelje h Kristusu. Vsako srečanje z njo se konča s srečanjem s Kristusom. Stalno zatekanje k Mariji ne pomeni nič drugega, kakor da v njenem naročju, v njej, po njej in z njo iščemo Kristusa, našega Odrešenika.«

    KDAJ NAM JE MARIJA – ŠE POSEBEJ BLIZU
    100-letnica prikazovanj Marije v Fatimi
    Na poseben način se je Marija približala običajnemu človeku v kraju Fatima na Portugalskem. To se je zgodilo 13. maja 1917, ko se je Marija prvič prikazala trem otrokom, Luciji, Jacinti in Frančišku. Otroci so bili stari med 7 in 10 let. Marija se je nato prikazovala šest mesecev, vsakega 13. v mesecu, vse do 13. oktobra 1917.V mesecu maju nas torej čaka precej prireditev in slovesnosti ob tem jubileju. Spominjali se bomo, kako še danes Fatima predstavlja kraj upanja. Marija ne napoveduje tragedije, ampak predlaga pot, po kateri se lahko svet reši. Človek se je zapletel v neštete zanke greha in večkrat ne vidi poti naprej. Marija pa tega človeka vabi k spreobrnjenju, tako kot začenjajo evangeliji: »Spreobrnite se in verujte evangeliju!«

    »Za koga nabiraš rožice?« – »Za Marijo,« se je glasil odgovor in Marija je imela vsakodnevno na oltarju v cerkvi nove cvetlice majhnih ročic. Ti otroški spomin še seže tja? So bile tudi tebi šmarnice ljube? Že dolgo jih imajo ljudje zelo radi. O zgodovini šmarnic v čast devici Mariji je v knjigi Praznično leto Slovencev Niko Kuret zapisal, da Marijino posebno čaščenje v mesecu majniku sega že v 16. stoletje, redne pobožnosti pa so se razvile šele v 18. stoletju. Prve šmarnice – tako so jih začeli imenovati po majniških cvetlicah – so v Ljubljani obhajali leta 1851 v bogoslovnem semenišču. Pobožnost se je kmalu razširila po župnijah tudi zunaj Ljubljane in verniki so jo hitro tako vzljubili, da se je udomačila tudi zunaj cerkva – na vasi, pri kapelicah in znamenjih. Poleg šmarnic v tem mesecu Mariji mnogi izročajo različne poklone: romanja, obisk kakšne njej posvečene cerkve, majhne žrtvice njej v čast, izročanje študija ali dobro opravljenega dela, bolj pozorno molitev rožnega venca. Posvetitev Mariji v mesecu maju se je rodila iz ljubezni, ki je vedno iskala nove načine, kako bi se izrazila, ter kot odziv na poganske navade, ki so v mesecu rož obstajale na mnogih krajih. Drugi vatikanski koncil je vernike v maju še posebej spodbudil, naj »goreče molijo k Mariji Božji in k Mariji ljudi, da bo tista, ki je s svojimi molitvami podpirala prve začetke Cerkve, tudi zdaj, ko je v nebesih povišana nad vse svetnike in angele, v občestvu z vsemi svetniki posredovala pri svojem Sinu«.

    Izjava papeža Frančiška o Marijinem značaju
    Z zanimivo izjavo o Marijinem karakterju se je pred nekaj tedni odzval papež Frančišek. V svoji poslanici za priprave na Svetovni dan mladih, ki bo leta 2019 v Panami, je pozval mlade, naj bodo podobni Mariji, ki je sprejela Božjo voljo in se je v celoti predala njegovemu klicu. Poudaril je, da Marija ni bila kavčar, ni bila nekdo, ki samo poseda pred televizijo ali telefonom, brez aktivnega življenja. »Bog gleda na vas in vas kliče, in ko Bog to dela, je pozoren na vso ljubezen, ki ste jo vi sposobni ponuditi svetu. Kot mlada žena iz Nazareta lahko tudi vi izboljšate svet … Cerkev in družba vas potrebujeta,« je še dodal papež Frančišek.

    V pripravah na Svetovni dan mladih, ki bo čez dve leti, je glavna tema prav Marija. Papež jo postavi kot osrednji lik in osebo, ki bo spremljala mlade v pripravah po celem svetu. Kot vodilne misli za razmislek v procesu priprav je papež izbral tri odlomke iz Lukovega evangelija. V letu 2017 tako mladi razmišljajo o veri Marije, ki moli v svoji znani hvalnici (Magnificatu): »Velike reči mi je storil Vsemogočni« (Lk 1,49); v letu 2018 bo razmislek namenjen besedilu: »Ne boj se, Marija, kajti našla si milost pri Bogu« (Lk 1,30), ki bo mlade povabil k razmisleku o pogumu, ki ga je Marija izkazala ob srečanju z angelom. V letu 2019 pa bo vodilna misel Svetovnega srečanja mladih: »Glej, Gospodova služabnica sem, zgôdi se mi po tvoji besedi!«

    Dodatek:
    10 STVARI, KI JIH JE DOBRO VEDETI O MARIJI

    1. Božja mati
    V izpovedi vere vsako nedeljo molimo »rojen iz Marije Device«. Marija je resnično Božja mati, ker je Jezusova mati. Tisti namreč, katerega je spočela od Svetega Duha in ki je postal resnično njen Sin, je večni Sin Boga Očeta. Je Bog sam.

    2. Večna Devica
    V katekizmu beremo, da izraz spočet od Svetega Duha pomeni, da je Devica Marija spočela večnega Sina v svojem naročju od Svetega Duha in brez sodelovanja moža. »Sveti Duh bo prišel nadte,« (Lk 1,35) ji je rekel angel ob oznanjenju. To pomeni, da Jezus ni bil spočet pri spolnem odnosu, ampak po Svetem Duhu. Marija je ostala prej in slej Devica, kar rojstvo Božjega Sina prikaže kot popoln Božji dar. Bog se je želel svetu približati z Marijino držo brezmadežnosti, ki je odpoved vsem vzgibom napuha, samozadostnosti in pohlepa.

    3. Brezmadežno spočetje
    Marija je bila od prvega trenutka svojega življenja v posvečujoči milosti, kar pomeni, da je bila obvarovana izvirnega greha. Tako se je Jezus lahko iz nje rodil brez vsakega stika z grehom. Kljub temu da je bila podvržena skušnjavam in trpljenju, a je z zaupanjem v Boga zmagala nad grehom.

    4. Vnebovzetje – veliki šmaren
    Si se kdaj vprašal, kje je Marijin grob? Kristusovo vstajenje in vnebohod sta bila za Marijo veliki prelomnici. Od tedaj si je želela, da bi bila tudi ona čim prej tam, kjer je njen poveličani Sin. Želja se ji je izpolnila takoj po končanem zemeljskem življenju, ko jo je Jezus z dušo in telesom vzel k sebi v nebo.

    5. Marijina poslušnost
    Izmed vseh žena je bila za Božjo mater izbrana prav Marija, šestnajstletna hčerka Joahima in Ane. Zakaj prav ona, če bi lahko bila katera druga? Marija je imela svobodno voljo, ni ji bilo treba reči DA! A njena poslušnost Božji volji je rešila svet.

    6. Marijina milost
    Že angel Gabrijel ji je v pozdravu dal vedeti, da je polna milosti. Tako zelo, da jo rada deli tudi med nas, če se le obračamo k njej. Vsakokrat ko molimo molitev rožnega venca, se strese nekaj njene milosti na nas. In zakaj potrebujemo Marijino milost? Za čisto življenje, v katerem bo čim manj greha.

    7. Marijina hvalnica
    Marija je ljubila Boga z vsem srcem. To dokazuje v svoji hvalnici, ki jo s posebnim zanosom in veseljem izpove ob obisku Elizabete. Tudi mi posegajmo po njej!

    8. Marijina pozornost
    Tako kot je na poroki v Kani galilejski Marija tankočutno opazila, da je zmanjkalo vina, tako pozorno prepoznava potrebe v našem življenju. In če Jezus na njeno prošnjo spremeni vodo v vino, tudi za nas velja povabilo, da se s svojimi prošnjami in zahvalami obračamo k Mariji. Ne zato, ker nas Jezus ne bi slišal in uslišal, ampak ker je Marija bližnjica do njega.

    9. Marija – Mati Cerkve
    Ob vznožju križa Marija prejme skrb za celotno Cerkev in njene učence. Tako imamo nebeško mater, ki skrbi za nas in bedi nad našimi potrebami in našo odprtostjo za Božji glas. Približajmo se ji, jo kličimo in prosimo.

    10. Marijina bližina
    Marija je vedno ob tebi in meni. Sploh takrat, ko molim rožni venec. Ni je bolj umirjene molitve kot je rožni venec. Vsaka desetka odstira skrivnost Jezusovega življenja, ob njih razmišljamo o Jezusovem življenju skozi Marijine oči. Bliže kot smo Mariji, bliže smo Jezusu.

    Gruden A. in Križaj K., Tema meseca, v: Ognjišče (2017) 05, str. 72.

    https://revija.ognjisce.si/revija-ognjisce/812-mp-tema-meseca/11932-marija-te-poznam-2

  9. Miro says:

    PAPEŽ FRANČIŠEK MED OPOLDANSKO MOLITVIJO: V MARIJI NI NIČESAR, KAR BI SE UPIRALO BOŽJI VOLJI

    »Dragi bratje in sestre, dober dan in lepo praznovanje! Na praznik Brezmadežnega spočetja nam danes evangelij pripoveduje o enem najpomembnejših dogodkov v zgodovini človeštva: oznanjenju (prim. Lk 1,26-38), ko je Marijin ‘da’ nadangelu Gabrielu omogočil učlovečenje Božjega Sina, Jezusa«. S temi besedami je papež Frančišek začel nagovor pred opoldansko molitvijo Angel Gospodov na Trgu sv. Petra na današnji slovesni praznik Brezmadežnega spočetja.

    https://www.vaticannews.va/sl/papez/news/2024-12/papez-francisek-v-mariji-ni-nicesar-kar-upiralo-bozji-volji.html

    O MARIJA, BREZ MADEŽA IZVIRNEGA GREHA SPOČETA, PROSI ZA NAS, KI SE K TEBI ZATEKAMO!

  10. Miro says:

    DANES OBHAJAMO: SLOVESNI PRAZNIK BREZMADEŽNEGA SPOČETJA DEVICE MARIJE

    KATOLIŠKA CERKEV 8. DECEMBRA PRAZNUJE SLOVESNI PRAZNIK BREZMADEŽNEGA SPOČETJA DEVICE MARIJE.

    Marija je bila spočeta po naravni poti, kakor vsak drug otrok. Zaradi posebne naloge v zgodovini odrešenja, saj je bila izbrana, da postane Božja Mati, pa je bila po nauku Cerkve obvarovana madeža izvirnega greha in je bila vse od spočetja deležna posvečujoče milosti. To tudi izraža besedna zveza brezmadežno spočetje.

    POMEN PRAZNIKA

    Nauk o Marijinem brezmadežnem spočetju namreč pravi, da je bila Marija, ki je bila pred vsemi veki določena za mati Božjega Sina Jezusa Kristusa, ravno zaradi te svoje naloge vnaprej predvidena za svetost in čistost. Bog je zaradi Jezusovega rojstva vnaprej odel Marijo s svojo milostjo, da je bila od samega začetka svojega bivanja čista in brez madeža. Vse to se je zgodilo že takrat, ko sta jo spočela njena starša sv. Joahim in sv. Ana. Zato pravimo, da je bila Marija brez madeža spočeta, oziroma da je Brezmadežno Spočetje (Lurd). Marija je bila torej obvarovana vsakega greha in še prav posebej izvirnega greha, s katerim smo ljudje ranjeni in zaradi njega nagnjeni k slabemu.

    Božja Mati, spočeta brez madeža izvirnega greha, je za človeštvo ideal in vzor, hkrati pa tudi porok upanja in priprošnjica pri Bogu. Praznik spominja na Marijino edinstveno mesto v Cerkvi in vabi, da bi se po njenem zgledu in priprošnji tudi kristjani trudili za svetost kot globinsko prijateljstvo z Bogom. Marija je bila že ob spočetju in vse življenje v stanju posvečujoče milosti, se pravi brez greha. Kristjan ta dar prejme z zakramentom krsta, ki mu izbriše izvirni greh, mu da posvečujočo milost in ga vključi v občestvo Cerkve. Posvečujoča milost pa se mu obnovi pri vsaki iskreni spovedi, ko mu Bog izbriše grehe, tako da lahko na novo zaživi odrešeno življenje.

    Več o slovesnem prazniku Brezmadežnega spočetja Device Marije na:
    https://katoliska-cerkev.si/slovesni-praznik-brezmadeznega-spocetja-device-marije

    O MARIJA, BREZ MADEŽA IZVIRNEGA GREHA SPOČETA, PROSI ZA NAS, KI SE K TEBI ZATEKAMO!

    • Miro says:

      POZDRAVLJENA, MILOSTI POLNA, GOSPOD JE S TEBOJ!

      IZ SVETEGA EVANGELIJA PO LUKU (Lk 1,26-38)

      Tisti čas je bil angel Gabriel od Boga poslan v galilejsko mesto, ki se imenuje Nazaret, k devici, zaročeni z možem, ki mu je bilo ime Jožef, iz Davidove hiše, in devici je bilo ime Marija. Ko je prišel k njej, je rekel: »Pozdravljena, milosti polna, Gospod je s teboj!« Pri teh besedah se je prestrašila in je razmišljala, kaj naj pomeni ta pozdrav.

      Angel ji je rekel: »Ne boj se, Marija, kajti našla si milost pri Bogu. Glej, spočela boš in rodila sina, ki mu daj ime Jezus. Ta bo velik in Sin Najvišjega; Gospod Bog mu bo dal prestol njegovega očeta Davida, kraljeval bo Jakobovi hiši vekomaj in njegovemu kraljestvu ne bo konca.«

      Marija pa je rekla angelu: »Kako se bo to zgodilo, ko moža ne poznam?« Angel ji je odgovoril: »Sveti Duh bo prišel nadte in moč Najvišjega te bo obsenčila, zato bo tudi Sveto, ki bo rojeno, Božji Sin. In glej, tvoja sorodnica Elizabeta je tudi spočela sina v svoji starosti; in to je šesti mesec njej, ki je nerodovitna; kajti pri Bogu ni nič nemogoče.«

      Marija je rekla: »Glej, dekla sem Gospodova, zgodi se mi po tvoji besedi!« In angel je šel od nje.

      https://www.biblija.net/biblija.cgi?id13=1&pos=0&set=2&l=sl&m=Lk%201%2C26-38

      • Miro says:

        BREZMADEŽNA

        Pozdravljena, milosti polna, Gospod je s teboj!« Ko je angel videl, da se je prestrašila, ji je rekel: »Ne boj se, Marija, kajti našla si milost pri Bogu« (Lk 1,28-29). Ker izraza ‘milost’ ne uporabljamo ravno v vsakodnevni rabi, je prav, da se obrnemo k izviru, da pogledamo tja, kjer je nastal, torej v Sveto pismo.

        Stara zaveza ne pozna ene same besede, ki bi zajela vse, kar se je v tolikih stoletjih zgostilo v besedi milost. Zanjo uporablja več različnih besed, od katerih vsaka izraža določen vidik. Prvi izraz govori o milosti kot dobrohotnosti in zvestobi Boga, ki ne prelomi zaveze kljub številnim napakam in spodrsljajem ljudstva. Drugi pomen predstavlja milost kot prostovoljni dar naklonjenosti, usmiljenje in sočutje do Izraelcev kot izvoljenega ljudstva in na Božjo odločenost, da jih ne zapusti kljub njihovemu nespoštovanju zaveze. S pojmom milosti je povezana tudi Božja milostljivost, prijaznost in ustrežljivost do posameznih oseb: Noeta, Mojzesa idr.

        V svetopisemskih besedilih Nove zaveze je za »milost« običajno uporabljena grška beseda, ki pomeni »dar«. Jezusovo razumevanje milosti morda najlažje razumemo iz njegovih prilik o usmiljenem Samarijanu in izgubljenem sinu. Apostoli so Jezusov nauk povzeli in dalje razvili zlasti v luči njegovega trpljenja, smrti in vstajenja. Tako beremo v Pavlovih pismih, da »so vsi grešili in so brez Božje slave, opravičeni pa so zastonj po njegovi milosti, prek odkupitve v Kristusu Jezusu«.

        V veri torej razumemo Božjo ljubezen kot dar, Božji odnos kot milostljiv, polnost milosti pa doživljamo v Jezusu Kristusu samem. On je najpomembnejši zastonjski dar ljudem, brez katerega bi bili prepuščeni posledicam izvirnega greha in svojih lastnih grehov, brez možnosti rešitve. Jezus je s svojo spravno daritvijo na križu in s svojim vstajenjem razbil začarani krog zla. O tem nam zelo jasno spregovori apostol Pavel v pismu Efežanom, ko pravi: »Z milostjo ste namreč odrešeni po veri, vendar to ni iz vas, ampak je Božji dar. Niste odrešeni iz del, da se ne bi kdo hvalil«.

        Najpomembnejše sredstvo Božje milosti so zakramenti. Milost pa kristjani razumemo tudi širše. Sveta Terezija Deteta Jezusa je v svojem dnevniku zapisala globoko misel: »Vse je milost«. V tem smislu je vse, kar je dobrega, pa tudi težave in celo bolezen in smrt mogoče razumeti kot milost, kot dar Božje ljubezni, podarjen človeku, da bi po njem napredoval v ljubezni do Boga in bližnjega.

        Prav v našem prizadevanju za resnično ljubezen nam prihaja naproti Marija, Mati Božje milosti. Če za koga velja, da je življenje v celoti sprejemal kot Božji dar, kot dar Božje milosti, to zagotovo drži za Marijo. Kar je sama živela, želi tudi drugim. V svoji prosojnosti za Boga in njegov načrt, v čudoviti materinski ljubezni do svojega Sina in svojih otrok, želi biti posrednica Božjih milosti. Tako zelo nas želi pritegniti k svojemu Sinu, zato hodi z nami in nas vabi k sebi. Z nami je po molitvi, še posebej po molitvi litanij in rožnega venca, z nami je po prikazanjih in uslišanjih v raznih romarskih svetiščih, z nami je po svojih znamenjih in podobah. Po čudodelni svetinji je Katarini Labouré posebej obljubila, da bo delila milosti vsem, ki se bodo k njej goreče zatekali. Z nami je v želji, da prenavlja Cerkev, Kristusovo nevesto. Z nami trpi, ko se od Boga oddaljujemo. Z živo vero stopajmo po njenih stopinjah, učimo se od nje zaupne drže do njenega Sina, da bi bili resnično odprti za vse milosti, ki nam jih želi posredovati.

        Marija je popolnoma odprta za Božjo luč in ljubezen ter vsa njegova čuda. Zato je lahko popolnoma poslušna in sodeluje z Bogom. V tem je bistvo brezmadežnega devištva, ki je večno materinstvo. V tem je pravo veselje.

        Če ne verujemo v veselje, ki ga obljublja, ne zmoremo biti odprti za Boga, ne zmoremo pripravljenosti, da bi vseh okoliščinah spolnjevali Njegovo voljo. Marija je verjela v neskončno veselje, ki je bilo obljubljeno njej in vsemu svetu.

        Če verujemo v omenjen Božji namen, bomo lahko zaupljivo in veselo odprti za njegovo voljo. Tudi sredi trpljenja. Vedeli bomo, da je Bog dober. Zajemali bomo iz dejstva da Bog za nas in ves svet pripravlja večno veselje in radost. Prosimo za celovito vero in se zanjo priporočimo Mariji.

        Povzeto po: Pridi in poglej, Ervin Mozetič

        https://portal.pridi.com/2024/12/08/nedelja-8-december-2024-brezmadezna/

        O MARIJA, BREZ MADEŽA IZVIRNEGA GREHA SPOČETA, PROSI ZA NAS, KI SE K TEBI ZATEKAMO!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja