Članki za dušo

Tu se dodaja članke, ki so povzeti po drugih internetnih straneh. Prosim, da se navedejo viri kje je bilo povzeto.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

15.023 Responses to Članki za dušo

  1. Miro says:

    PRAV BLIZU TEBE JE BESEDA, V TVOJIH USTIH IN V TVOJEM SRCU,
    DA JO LAHKO IZPOLNJUJEŠ.(5 Mz 30,14)

    BOŽJA BESEDA

    BOŽJA BESEDA ZA DANES na: https://hozana.si/

    Kralja, ki prihaja, pridite molimo!

  2. Miro says:

    ČUDOVITA SIMBOLIKA BOŽIČNE DEVETDNEVNICE (Aleteia)

    OSEMDNEVNA DEVETDNEVNICA?

    Cerkev pozna različne dobe, ki pomenijo poseben mejnik ali obdobje: osmino, ki pomeni osemdnevno praznovanje praznika (božiča in velike noči), tridnevnice in devetdnevnice, ki nas na poseben način pripravljajo na določene praznike. Med temi ima posebno mesto božična devetdnevnica.

    Največkrat med nami nastane nekoliko zmede okoli vprašanja, kdaj se božična devetdnevnica sploh začne. Po Rimskem misalu in drugih bogoslužnih knjigah se božična devetdnevnica začne 17. decembra in sklene 24. decembra, ko zvečer več ne obhajamo devetdnevnice, ampak s prvimi večernicami in mašo svetega večera že vstopimo v božično praznovanje.

    A to še vedno pomeni le sedem dni. Da pa bi čas priprave na božič kar najbolje izkoristili, se večinoma devetdnevnica začne že 16. decembra. Izraz devetdnevnica je tako torej predvsem simboličnega pomena in ne pomeni časovnega okvirja.

    OBHAJANJE DEVETDNEVNICE

    Predvsem v Sloveniji je obhajanje božične devetdnevnice združeno s sveto mašo, čeprav se ponekod obhaja kot posebno bogoslužje. Vsekakor je božična devetdnevnica izredno bogata in pomembno je, da ohranimo njene prvine.

    Več o tem na: https://si.aleteia.org/2021/12/16/cudovita-simbolika-bozicne-devetdnevnice/

    Kralja, ki prihaja, pridite molimo!

  3. Hvala says:

    Z MARIJINIM “DA” SO SE TEŽAVE ŠELE ZAČELE

    TO PA NE POMENI, DA JE BILO ŽIVLJENJE ZA NJO LAHKO. NE, NE. BITI Z BOGOM, NE REŠI MAGIČNO PROBLEMOV

    ANGEL PUSTI DEVICO SAMO V TEŽKI SITUACIJI

    IN TEŽAVE SO SE TAKOJ ZAČELE

    POMISLIMO NA TO, DA SE JE ZNAŠLA V PREKRŠKU GLEDE NA POSTAVO, PA NA JOŽEFOVO TRPLJENJE, NA IZPUHTELE ŽIVLJENJSKE NAČRTE, NA TO, KAJ BODO LJUDJE REKLI…..

    Ona je vedela, na kakšen način bo postala Božja Mati, to ji je angel povedal, a drugim tega angel ni razložil. In težave so se takoj začele. Pomislimo na to, da se je znašla v prekršku glede na postavo, pa na Jožefovo trpljenje, na izpuhtele življenjske načrte, na to, kaj bodo ljudje rekli… Toda Marija tudi pred težavami zaupa v Boga. Angel jo je zapustil, a verjame, da je z njo, v njej ostal Bog. Zaupa mu, zaupa Bogu. Gotova je, da bo z Gospodom, čeprav na nepričakovan način, vse šlo dobro. Glejte modro držo. Ne živeti v odvisnosti od problemov, ko je končan eden, pride drugi, ampak zaupati se Bogu in izročiti se mu vsak dan: ‘Tukaj sem!’ ‘Tukaj sem’, je beseda, ‘Tukaj sem’, je molitev. Prosimo Brezmadežno za milost, da bi tako živeli.« (Papež Frančišek na praznik Brezmadežne, pred opoldansko molitvijo Angelovega češčenja, na Trgu sv. Petra, 8.12.2018)

    http://arhiv.mirenski-grad.si/tukaj-sem-zgodi-se-mi-po-tvoji-besedi

  4. Hvala says:

    UMIK V SAMOTO-TO TERJA ADVENT

    Saj so iz takega adventa prihajali vsi veliki apostoli: iz samote. Sam Kristus je trideset let preživel v skritosti. Le tri leta stopi v javnost. In to on, ki je imel nalogo odrešiti človeka, mu povedati besedo o nadnaravnem svetu, mu s Cerkvijo do konca časov zagotoviti nadaljevanje odrešenja.

    http://arhiv.mirenski-grad.si/taxonomy/term/43/0%26page=38

    Advent sam sebe zbira v tihoto.

    Škoda, da v modernem življenju toliko praznikov oropamo notranje vsebine, ker vse zunanje prekriči božji mir. Če za kakšen čas to velja, velja za božični čas.

  5. Hvala says:

    LJUBI MOJ SVETI JOŽEF!

    Sveto pismo je o tebi zelo redkobesedno, še bolj redkobeseden pa si v Svetem pismu ti. Ne le, da si redkobeseden, si celo brez besed. Kar je dokaj čudno, glede na vse, kar se ti je dogajalo.

    Jaz res ne šparam z besedami, ko mi žena recimo pove, da je čisto malo, a vendar že spet, opraskala avto, tebi pa je Marija povedala, da je noseča, in si to sprejel brez besed. Ne sicer z lahkoto, kot gre razumeti iz evangelija, saj si razmišljal o tem, da bi jo zapustil, pa vendar – brez besed.

    Jaz se utapljam v besedah kadar komu razlagam, kaj se mi je ponoči sanjalo, pa čeprav so bile te sanje čista bedarija in nima z njimi kaj početi ne ta, ki mu to pripovedujem, ne jaz, ki sem jih sanjal. Tebi pa se je v sanjah oglasil Gospodov angel in ti razodel, da je Marijino dete sam Božji sin za katerega moraš poskrbeti, in si to sprejel brez besed in nikomur nisi nič pravil, še Mariji morda ne, vsaj zapisano ni, da bi ji.

    Res da sem ob rojstvu otrok tudi sam ostal brez besed, a o porodih, ki sem jim bil priča, še danes rad pripovedujem, če le nanese prilika in najdem koga, ki mi je voljan prisluhniti. Ti si prisostvoval rojstvu Božjega Sina, in čeprav bi vsa verna in teološka srenja rada vedela, kako je bilo, si molčal takrat in molčiš še danes.

    Vse številne vožnje otrok na zdravniške preglede, glasbene šole, krožke in še kaj, so bile in so še vedno vir gostobesednega pritoževanja in pridušanja, da ne govorim o poplavi godrnjavih besed ob pakiranju in vožnji na dopustovanje. Ti pa si moral zapustiti dom in zbežati z družino v neznano, in ti je to uspelo brez besed.

    Ko kdo od mojih otrok zamuja uro zapovedano za prihod domov za več kot deset minut, ga čaka krepka in dolga pridiga, in Bog ne daj, da mi kaj ugovarja. Tebi pa je Jezus za tri dni izginil z radarja, in ko si ga našel je še malo jezikal, če smo čisto iskreni, pa si vse to prenesel brez besed.

    Ljubiti svojo ženo brez besed ni tako težko. Vsake toliko si brez besed poveva največ in najlepše reči. A molčati, ko je treba! Molčati, ko bi z izgovorjenim le očital. Molčati, ko bi z besedo zgolj ranil.
    Ljubiti svoje otroke brez besed ni tako težko. Možaki smo, kar se vzgoje tiče, najraje tiho, ali pa smo še prehitro preglasni. A spet: molčati, ko je treba! Molčati, ko bi z izgovorjenim le očital. Molčati, ko bi z besedo zgolj ranil.

    Ljubi moj sveti Jožef! V Svetem pismu nisi rekel ene same besede, pa vendar me vedno bolj zgovorno nagovarjaš.

    Obilo žegna za tvoj god. Pa nam ga vrni in izlij na nas.

    Gregor

    https://cusin.si/sv-jozef-2/

  6. Miro says:

    Nadaljevanje članka OSEBNI GREH (Pau Agulles Simó)

    POSLEDICE MALEGA GREHA

    »Mali greh nam oslablja ljubezen; izraža neurejeno nagnjenje do ustvarjenih dobrin; ovira napredek duše v izvrševanju kreposti in udejanjanju nravnega dobrega; zasluži časne kazni. Premišljeni mali greh, ki je ostal neobžalovan, nas polagoma pripravi do tega, da storimo smrtni greh. Vendar pa z malim grehom ne odklonimo božje volje in božjega prijateljstva; mali greh ne prelomi zaveze z Bogom. Človeško gledano ga je z božjo milostjo mogoče popraviti. Mali greh “ne oropa človeka posvečujoče (pobožanstvujoče) milosti, prijateljstva z Bogom, ljubezni, in torej tudi večne blaženosti ne” (Sv. Janez Pavel II., Apost. spod. Reconciliatio et paenitentia, 2. 12. 1984, 17)« (Katekizem, 1863).

    Bog nam male grehe odpušča pri spovedi, pa tudi zunaj tega zakramenta, kadar storimo dejanje kesanja in opravljamo pokoro, pri čemer obžalujemo, da nismo prav odgovorili na njegovo neskončno ljubezen do nas.

    Čeprav ne oddaljuje popolnoma od Boga, je premišljeni mali greh nadvse žalosten prekršek, ki ohladi prijateljstvo do Njega. Človeka mora biti “groza premišljenega malega greha”. Za nekoga, ki hoče zares ljubiti Boga, nima smisla, da popušča v majhnih prevarah, češ da to niso smrtni grehi[11]; takšno ravnanje vodi v mlačnost.[12]

    Celotni članek na: https://opusdei.org/sl-si/article/tema-30-osebni-greh/

    Božje usmiljenje, ki nas rešuješ bede greha, zaupamo vate!

  7. janez says:

    4. adventna nedelja, 18. 12. 2022 Iz 7,10−14; Rim 1,1−7; Mt 1,18−24

    Jezusovo rojstvo
    1,18 Z rojstvom Jezusa Kristusa je bilo takóle: Njegova mati Marija je bila zaročena z Jožefom; in preden sta prišla skupaj, se je izkazalo, da je noseča – bila pa je noseča od Svetega Duha.
    19 Njen mož Jožef je bil pravičen in je ni hotel osramotiti, zato je sklenil, da jo bo skrivaj odslovil.
    20 Ko je to premišljeval, se mu je v sanjah prikazal Gospodov angel in rekel: »Jožef, Davidov sin, ne boj se vzeti k sebi Marije, svoje žene; kar je spočela, je namreč od Svetega Duha. 21 Rodila bo sina in daj mu ime Jezus, kajti on bo svoje ljudstvo odrešil grehov.«
    22 Vse to pa se je zgodilo, da se je izpolnilo, kar je Gospod rekel po preroku:
    23 Glej, devica bo spočela in rodila sina in imenovali ga bodo Emanuel, kar v prevodu pomeni Bog z nami.
    24 Ko se je Jožef zbudil, je storil, kakor mu je naročil Gospodov angel. Vzel je svojo ženo k sebi
    25 in ni je poznal, dokler ni rodila sina; in imenoval ga je Jezus.

    Sprejemanje Boga
    Najprej se zazdi, da sta glavni osebi današnjega evangelija Jožef in Marija. Toda v Svetem pismu je vedno, čeprav samo posredno, glavna oseba Bog. Danes se o Njegovem sprejetju bije bitka pri njegovih najbližjih. Če se sami težko pripravljamo na božič in če je naša vera še šibka, bomo morda potolaženi, ko bomo videli s kakšnimi težavami sta se v pripravi na Njegovo rojstvo srečevala Jožef in Marija. Kjerkoli v našem življenju se pojavi Bog, se pojavijo tudi težave z našimi načrti, našo logiko, načinom življenja. Marija se je že dala na voljo Bogu, ko jo je obiskal angel Gabriel. Toda tudi zanjo s tem še težav ni konec. Jožefu so se sedaj, ko je opazil, da je Marija noseča, sesuli vsi načrti. Ustrašil se je novega življenja, ki je raslo v Marijinem telesu mimo njega.

    Jožef je bil zaročen z Devico Marijo, kateri je popolnoma zaupal. Njeno nedolžnost bi bil pripravljen braniti tudi s svojim življenjem. In kljub temu je sedaj noseča. Njena nedolžnost in njena nosečnost ne gresta skupaj. To je proti vsaki logiki. Kaj naj stori, kakšna čustva in načrte naj sedaj goji? Če bi bila Marija posiljena, bi mu gotovo povedala, če ne, kaj je počela? Marija je videla Jožefovo stisko in bolečino, toda kaj naj stori. Ni si ustvarjala iluzij, da ji bo Jožef verjel, če mu bo rekla, da je spočela od Svetega Duha. Naši socialni in javni delavci bi ji verjetno še preden bi Jožef opazil, da je noseča, svetovali naj naredi splav. Tako bi bili rešeni vsi njeni in njegovi problemi. Jožef in Marija, ki sta se zelo ljubila, bi se tako srečno poročila, imela svoje otroke in srečen zakon, toda Jezusa ne bi bilo.

    Poleg tega, zakaj ni Bog svojih načrtov Jožefu že prej razodel? Zakaj ni njemu in tudi Mariji prihranil vseh teh stisk? Božji mlini meljejo počasi. »Spoznal boš kasneje,« pravi Jezus svojemu zaletavemu apostolu Petru. Bog ne odlaša, ampak čaka, da bi mi spoznali, da mu je potrebno slediti tudi takrat, ko je to nerazumljivo in težko. Jožef je bil pravičen in je ni hotel osramotiti, zato jo je skleni skrivaj odsloviti. Če bi bil Jožef pravičen samo pred postavo, bi Marijo odslovil in tudi javno osramotil, če jo že ne bi izročil kamenjanju, saj je postava naročala naj se prešuštniki kamnajo. Marija je bila pred judovsko postavo, na zunaj, prešuštnica, saj je bila noseča in otrok, ki ga je nosila, ni bil Jožefov s katerim je bila zaročena. Zaroka je tisti čas v zvestobi pomenila toliko kot poroka. Marija je takrat že pripadala Jožefu, čeprav ji je zaroka še vedno nalagala vzdržnost do zakona.

    Jožef se ni hotel Mariji maščevati, ker jo je ljubil, zato jo je sklenil skrivaj odsloviti. Pravičnost pred Bogom ni isto, kot pravičnost pred postavo. To je tudi Jezus mislil, ko je rekel svojim učencem: »Kajti povem vam: Če vaša pravičnost ne bo večja kakor pravičnost pismoukov in farizejev, nikakor ne pridete v nebeško kraljestvo« (Mt 5,20). Farizeji in pismouki so mislili, da so pravični. Pred postavo so mogoče bili, ne pa pred Bogom in ljudmi. Čeprav so spolnjevali vse predpise postave, so zgrešili duh postave, to pa je ljubezen do Boga in do bližnjega. To kar je izrazil naš pesnik Simon Gregorčič, ko je rekel: »Ne kar mora, ampak kar more, to mož je storiti dolžan.«

    Jožef je že bil pravičnejši kot je zahtevala postava saj je poslušal glas ljubezni in je sklenil Marijo skrivaj odsloviti, toda lahko bi bil še boljši. Kakšna ljubezen pa je to, da Marijo, ki ga ima rada in ki jo ima rad tudi on, sedaj v kritičnem trenutku, zapusti. Tudi če bi Marija naredila napako, ljubezen je tako velika, kot je zmožna odpuščati. Jožef je o vsem tem v spanju premišljeval in Bog ga je po svojem angelu popeljal na mnogo odličnejšo pot. Spoznal je Božjo voljo in jo je sprejel ter začel služiti Bogu pri uresničevanju Njegovih načrtov, ne svojih človeških. Pravičen je lahko samo Bog in bolj kot se trudimo izpolnjevati Njegovo Presveto VBljo, bolj smo lahko pravični tudi mi. Njegova volja se je pridružila božji in v temi je zasijala luč. »Ko je globok molk objemal vse in je bila noč na pol poti,« (Mdr 18,14) se je rodil Jezus. V Jožefovem srcu se je rodila Luč prave ljubezni in prave odločitve, ki je brezizhodno in temno situacijo spremenila v dan Veselja. Zakaj ravno takrat? Ker se Bog pojavi ravno takrat, ko človek odpove. Ko je človekova veličina zaradi trpljenja, negotovosti, izgube, nemoči … pribita na križ, takrat se človekova duša reši vse nesnage človeške grešnosti in samozadostnosti in je sposobna v čistosti sprejeti Jezusa. Amen.

    Župnija Šempas in Osek, Joško Tomažič, župnik

  8. Hvala says:

    PAPEŽ FRANČIŠEK O HUDIČU BREZ OLEPŠAVANJA

    Hudiču ni treba, da nas obsede. Zastruplja nas s strupom sovraštva, obupa, zavisti in zla. Ko nismo pazljivi, to izkoristi, da uniči naše življenje, naše družine in naše skupnosti.

    https://si.aleteia.org/2020/09/27/papez-francisek-o-hudicu-brez-olepsevanja/

  9. Miro says:

    RODILA BO SINA IN DAJ MU IME JEZUS, KAJTI ON BO SVOJE LJUDSTVO ODREŠIL GREHOV

    IZ SVETEGA EVANGELIJA PO MATEJU (Mt 1,18-24)

    Z rojstvom Jezusa Kristusa je bilo takóle: Njegova mati Marija je bila zaročena z Jožefom; in preden sta prišla skupaj, se je izkazalo, da je noseča – bila pa je noseča od Svetega Duha. Njen mož Jožef je bil pravičen in je ni hotel osramotiti, zato je sklenil, da jo bo skrivaj odslovil. Ko je to premišljeval, se mu je v sanjah prikazal Gospodov angel in rekel: »Jožef, Davidov sin, ne boj se vzeti k sebi Marije, svoje žene; kar je spočela, je namreč od Svetega Duha. Rodila bo sina in daj mu ime Jezus, kajti on bo svoje ljudstvo odrešil grehov.« Vse to pa se je zgodilo, da se je izpolnilo, kar je Gospod rekel po preroku: Glej, devica bo spočela in rodila sina in imenovali ga bodo Emanuel, kar v prevodu pomeni Bog z nami. Ko se je Jožef zbudil, je storil, kakor mu je naročil Gospodov angel. Vzel je svojo ženo k sebi.

    https://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Mt+1%2C18-24&id13=1&pos=0&set=2&l=sl

    Kralja, ki prihaja, pridite molimo!

    • Miro says:

      JOŽEF IN NJEGOV ADVENT

      Kako lepo bi bilo, ko bi bil naš božič takšen, kot ga je doživel Jožef. Kako mirno je sprejel spremembo svojih načrtov. Vse gre drugače, a zanj gre še vedno vse prav. Kako je to mogoče? Nas v teh dneh pogosto vznemirijo malenkosti. Vsaka malenkost je že razlog za slabo voljo. Jožef ugotovi, da je njegova žena noseča, pa ne z njim. In on mirno razmišlja! Si lahko to predstavljamo? Kako je to zmogel? Preprosto: dobro se je pripravljal na Gospodov prihod. Poglejmo, česa se lahko ob njegovem pričakovanju prvega božiča naučimo.

      Jožef, reagira kot pravi moški. V življenju ima jasne cilje in ideale. Odločil se je za Marijo, ker je verjel v njeno poštenje. Ko ugotavlja, da temu ni tako, se ji ne želi maščevati, ampak se odloči, da jo skrivaj odslovi.

      Že tu lahko občudujemo marsikaj, kar danes pogosto manjka poročenim in posvečenim moškim: jasni cilji in ideali; odločenost, da te ideale doseže; sposobnost, da sprejme poraz brez maščevanja; spodobnost, da stopi v iskren dialog in vidi prednosti, ki mu jih Bog ponuja.

      Namesto jasnih ciljev, danes prevladuje iskanje ugodja za vsako ceno. S tem se porušijo tudi naslednji koraki. Pomembno je le, da ima človek svoj mir. Ideali so postranski. Če pa te nekdo ogroža v tem miru, se mu maščuješ, kakor veš in znaš. Dialog ni mogoč.

      Jožef, še pred angelovim obiskanjem, je že mož jasne besede, odločen borec za resnico. Zato ga sveto pismo upravičeno označi: Pravičen mož.

      Potem pa pride še božji obisk. Ko ga obišče angel, Jožef svoja dejanja postavi v božjo luč. In pri tem zasije v novi luči. Občudujemo lahko: Neverjetno svobodo! Neverjeten pogum! Izredna ponižnost!

      Jožef je svoboden, da načrte spremeni. Zakaj? Ker stremi za ideali, se mu nič ne poruši, če mu Bog pokaže drugačno pot do njih. Ideali ostajajo isti: Hoče biti pošten, izpolniti hoče svoje poslanstvo, hoče ostati zvest Bogu.

      Pogum je bil že prej njegova krepost. Bil je odločen borec za ideale. Ni čakal, da se kaj zgodi. Odločil se je, da bo stvari spravil v red: Ni jokal in tarnal. Ko pa mu Bog razodene, da se bo moral boriti drugače in sicer z vero, z zaupanjem, da je vse, kar se bo zgodilo v božjem načrtu, tudi to sprejme.

      In nazadnje, da ne govorimo o ponižnosti!!! Ker je ljubil Marijo, v njem ni bilo maščevalnosti, bilo je usmiljenje. Vse bi naredil, da bilo prav. To dejansko stori. Ni mu pod čast podrediti se Bogu in ženi. Onadva očitno že poznata načrt in pot, ki sta njemu še neznana.

      Jožef je torej izreden izziv prave moškosti, pravega očetovstva: kje so naši jasni cilji; kje je zavzetost, da jih uresničimo; kje je dialog z Bogom, da naše načrte popravlja.

      Danes lahko Jožefa prosimo: za njegovo SVOBODO, da bi svobodno sledili božjim načrtom; za POGUM, da bi načrte, ki nam jih pred nas polaga Gospod, uresničevali ne glede na to, kaj bodo rekli drugi; za PONIŽNOST, da bomo sposobni podrejati svoje zamisli Bogu in ljubečemu bližnjemu.

      Povzeto po: Pridi in poglej, Ervin Mozetič

      Kralja, ki prihaja, pridite molimo!

  10. Miro says:

    SVETI VUNIBALD: ZAVETNIK POROČENIH IN ZAROČENIH

    Iz angleške družine v Wessexu so svetništvo dosegli kar štirje njeni člani, in sicer oče sv. Rihard (god 7. februarja), sinova sv. Vilibald in sv. Vunibald ter hči sv. Valburga. S čim so si “zaslužili” svetništvo? Dosegli so ga predvsem zaradi apostolskega dela na evropski celini v 8. stoletju.

    O življenju sv. Vunibalda več na: https://portal.pridi.com/dogodek/sv-vunibald-zavetnik-zeninov-in-nevest/

    Sv. Vunibald, prosi za nas!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja