Nasveti za pomoč, nasveti za duhovno rast. Ko nam gre vse prav vse narobe se moramo obrnit k Bogu po pomoč. Ko nam gre vse dobro se moramo tudi obrnit k Bogu po pomoč, mogoče nam gre kaj narobe…
Bi želeli še kak nasvet. Zastavite vprašanje in vam bomo poskušali odgovorit.
USMERJAJMO SVOJE MISLI VEDNO NA NEBESA, NAŠO PRAVO DOMOVINO,
SAJ JE ZEMLJA LE NJENA PODOBA, TER OSTANIMO VEDRI IN MIRNI OB
VSAKEM DOGODKU, VESELEM ALI ŽALOSTNEM. (sv. pater Pij)
Božje usmiljenje, ki nas napolnjuješ z milostjo, zaupamo vate!
Sv. pater Pij, prosi za nas!
Spoštovana Jasna!
VSE SVOJE STRAHOVE IN STISKE ODLOŽITE K JEZUSU. PROSITE GA NAJPREJ, DA VAS OSVOBAJA STRAHU.
ČLOVEK NE SME SKRBETI, KER JE BOG ZAPOVEDAL DA ON SKRBI ZA NAS, NE SME VAS BITI STRAH. STRAH VSAK DAN IZROČAJTE V JEZUSOVE RANE.
KO ČLOVEK VIDI NEGATIVNO IN SKRBI, PRIHAJAJO ZLE SILE. STRAH NI OD BOGA!
Poglejmo kaj je o tem svetoval dr, profesor Tomislav Ivančić, hagioterapevt, teolog, književnik …
NAPISAL JE KNJIGO -MOLITEV, KI ZDRAVI.
BOŽJA BESEDA JE ZDRAVILNA, KI OZDRAVLJA ČLOVEKA.
Takole pravi:
KO “vidiš” NEGATIVNMO, PRIHAJAJO ZLE SILE.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
KO “VIDIŠ” DOBRO, POZITIVNO IN ČE ŠE POLEG TEGA MOLIŠ, PRIHAJA SVETI DUH IN TVOJE ŽELJE SE URESNIČUJEJO. Tedaj zares postajaš kreativen.
Zahvaljuj se Bogu, slavi ga. ZAHVALI SE BOGU ZA VSE, KAR ŽELIŠ OŽIVITI V SVOJI DUŠI, ZA VSE MATERIALNO, KI TE OBKROŽA ALI TI PRIPADA IN ZA VSE DRUGO. ZAHVALJUJ SE BOGU TUDI TEDAJ, KO TI JE TEŽKO, KO TI NE USPEVA TISTO, KAR ŽELIŠ. ZAHVALJUJ SE BOGU ZA NJEGOVO VOLJO V VSAKI SITUACIJI.
ON VSE VE, IN KO SE MU ZAHVALJUJEŠ, BO ON VSE OBRNIL V DOBRO (Rim 8).
Če se zahvaljuješ Bogu, ljubiš Boga, On bo vse pripeljal iz smrti do vstajenja.
STALNO PONAVLJAJ: BOG JE VSEMOGOČE, BOG JE MOĆNEJŠI OD MOJEGA STRAHU, OD MOJEGA GREHA…
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
PONAVLJAJ TO TAKO DOLGO, DOKLER NE OBČUTIŠ, DA JE TVOJA VERA MOČNEJŠA OD VSEGA NEGATIVNEGA, DA BOG LAHKO VSE NAREDI DOBRO.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
S TEM BOŠ PREMAGAL VSE NEGATIVNO.
Poskušaj prodreti do resničnega, do resničnosti, do dobrega.
BOG VEDNO ZMAGUJE, VSE BO DOBRO.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
VERUJ V LUČ, V DOBRO, ZDRAVO.
O NEGATIVNEM NIKAR NE GOVORI IN NITI NE MISLI.
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Vprašaj samega sebe, v kaj veruješ: V DOBRO ALI SLABO, V BOGA ALI HUDIČA.
KAKŠEN SI? Ali si uspešen, svoboden, boječ? Kašnega se vidiš? VSE ZAUPAJ JEZUSU.
ODLOČI SE: “BOG JE DOBER, ZATO NE ŽELIM IMETI V SEBI NIČ NEGATIVNEGA, NITI MALO NITI VELIKO, NE OD DRUGIH LJUDI, NE OD POROČI, NE OD ČASOPISOV….NE ŽELIM O TEM NIČ VEDETI.”
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Raje se “ugrizni v jezik ” kot, da govoriš nekaj negativnega.
IZ SVOJE DOMIŠLJIJE UMAKNI VSE SLABO, VSE NEUSPEHE, OBČUTKE, SPOMINE, MISLI IN JIH IZPOLNI Z DOBRIM, USPEŠNIM, POZITIVNIM.
MOLI, BLAGOSLAVLJAJ, BOG JE MOČNEJŠI OD ZLA , OD VSEGA NEGATIVNEGA. (Dr Tomislav Ivančič).
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::.
Ga. Jasna, najprej izročimo Gospodu VAŠE STRAHOVE.
JEZUS KRISTUS, USMILI SE ge. JASNE, POMAGAJ JI, OSVOBODI JO STRAHA, POKAŽI JI POT! Amen
Ga. Jasna, če boste trepetala vsak dan od strahu, delate samo v negativno smer.
UPRITE SE V MOČI JEZUSOVE KRVI DUHU STRAHU, BORITE SE Z JEZUSOVO MOČJO.
Duhovni boji vam bodo pomagali, DA BOSTE Z JEZUSOVO MOČJO OSVOBOJENA.
Ne samo pasivno se tresti in bati—-DOBESEDNO RECITE HUDEMU DUHU-NE, in z BOŽJO BESEDO, KI JO OB TEM TUDI IZGOVARJAJTE, BOSTE TO POČASI PREMAGOVALA! KO VAS NAPADE STRAH STALNO PONAVLJAJTE BOŽJO BESEDO- TO JE:
Bog nam ni dal duha boječnosti, temveč duha moči, ljubezni in razumnosti (2 Tim 1,7).
https://www.biblija.net/biblija.cgi?m=2+tim+1%2C7&id13=1&pos=0&set=2&l=sl&idp0=14&idp1=6
Glede primera “JASNA”, ki se nenehno pojavlja v rubriki PROSIM ZA MOLITEV, prav gotovo ne zadostujejo že večkrat ponovljeni nasveti ge. Hvala. Ponovno je treba opozoriti, da je v primeru DRUŽINSKEGA NASILJA, ALKOHOLIZMA in drugih podobnih težav, nujna STROKOVNA POMOČ, pa tudi pomoč duhovnikov ter podpora in molitev vseh, ki so žrtvi najbližje. Odrešenik Jezus Kristus nam s svojimi milostmi pomaga tudi po drugih ljudeh. V vsakem primeru, če si še tako prizadevamo, je v bistvu vse nezaslužen Božji dar. Sami brez Njega ne moremo čisto nič narediti. Zato dejavno sodelujmo z Njegovo milostjo!
V zvezi s tem v razmišljanje priporočam naslednji prispevek:
O TEH 6 DEJSTVIH BI MORAL RAZMISLITI VSAK, KI JE PRIČA NASILNI zvezi (Aleteia)
VEDENJE, KI BI DRUGE MORDA POVSEM OSUPNILO, ZA ŽRTEV POSTANE VSAKDANJIK
V medijih pogosto zasledimo poročila o družinskem nasilju, ki jih običajno spremljajo znamenja, na katera naj bi bili pozorni, če želimo stvarno oceniti razmere v lastnem razmerju. Navadno pa niso dovolj izpostavljena čustva žrtve, zaradi katerih ta v odnosu pogosto vztraja dlje, kot bi bilo primerno, in posledice so včasih pogubne.
Pomembno je izpostaviti, da v določenih primerih nasilnežu in posledično paru lahko pomaga strokovna terapija, v številnih primerih družinskega nasilja pa se varnost žrtve lahko zagotovi le tako, da ta razmerje zapusti s čim več zunanje podpore.
Da bi malce osvetlili življenje v nasilnem razmerju, smo spregovorili z osebami, ki so to doživele na lastni koži. Z nami so delile svojo izkušnjo in predlagale nekaj nasvetov, kako lahko družinski člani in prijatelji žrtvi nudijo pomoč in podporo.
1. NASILNO VEDENJE KOT NEKAJ OBIČAJNEGA
Medtem ko nenehna obzirnost in previdnost postaneta nekaj običajnega, enako postane tudi dejstvo, da je žrtev ves čas deležna besednega ali telesnega nasilja. Vedenje, ki bi druge morda povsem osupnilo, za žrtev postane vsakdanjik. Zaveda se, da to ni prav, vendar čuti potrebo po takšnem odnosu, pogosto zaradi otrok, ali pa zaradi lastne varnosti.
Kadar so v razmerju tudi otroci, se starš, ki je žrtev nasilja, včasih počuti kot gasilec: nenehno gasi drobne “požare”, ki jih neti nasilni partner, da bi dom vsaj otrokom nudil čim varnejše zavetje.
Kako lahko pomagate: Nežno prigovarjajte žrtvi nasilja, da si takšnega življenja ne zasluži. Ves čas poudarjajte, da ob podpori bližnjih lahko zaživi varno in v miru. Zagotovite ji, da je življenje brez nasilnega partnerja vsekakor mogoče in da ne bo prepuščena sama sebi, če se odloči za zastrašujoč korak in prekine partnerski odnos.
2. PONIŽANJE
Ena izmed najhujših stvari pri družinskem nasilju je, da se žrtev počuti ponižano – ne le s strani nasilnega partnerja, temveč zaradi samih okoliščin. Opazuje druge pare in premišljuje o družinskem življenju, o kakršnem je nekoč sanjala. In ko poskuša prikriti svojo stisko, ko se pretvarja, da je vse v najlepšem redu, se v sebi počuti kot zguba.
Nenehno se sprašuje o svoji vlogi v odnosu … Kaj počne narobe, kako bi lahko stvari izboljšala. Ali lahko na kakršenkoli način pomaga nasilnemu partnerju? Na njenih ramenih leži tako težka odgovornost, da ji to najeda dušo in ji obenem črpa telesne moči.
Kako lahko pomagate: Povejte žrtvi, da občudujete njeno moč in odpornost. Zagotovite ji, da je težava v nasilnežu. Človek nikoli ne bi smel živeti v strahu pred osebo, s katero živi. Če žrtev v svoji moči lahko zbere dovolj samozavesti, ji bo to v veliko pomoč pri nujno potrebnih življenjskih spremembah.
3. OBŽALOVANJE
Ena izmed najtežjih stvari v nasilnem razmerju je, da se žrtev zaveda, kako najbližji dobro vedo, kaj se dogaja v njenem partnerskem odnosu – še posebej, če nasilni partner v družbi ni sposoben brzdati svojih strasti.
Še huje je, če je žrtev prisiljena v prekinitev odnosa s svojimi najbližjimi in prijatelji. Ali pa se zaveda, da ljudje, s katerimi se srečuje, vidijo onkraj njenih prisiljenih nasmeškov in jih resnično skrbi zanjo. To je resnično težko sprejeti, vedoč, da se starejši družinski člani, ki so že modri in izkušeni in natančno vidijo, kaj se dogaja, čutijo nemočne in ne vedo, kako bi lahko pomagali.
Žrtev se na koncu raje oddalji od družine in prijateljev in jim tako prihrani skrbi. Posledično se počuti še bolj osamljena, bolj prestrašena in obžaluje, da je komurkoli povzročila skrbi, predvsem pa ji je žal, da ni dejavneje vpletena v življenje svoje razširjene družine.
Kako lahko pomagate: Bližnjim v vlogi žrtve boste najlažje pomagali tako, da jim poveste, kako jih imate radi. Zagotovite jim, da jim ni treba nositi vse odgovornosti za posledice njihovega razmerja na celotno družino. Prednost družinskega življenja je, da si družinski člani med seboj pomagajo ne glede na okoliščine.
4. STRAH
Vsakokrat, ko se v ključavnici obrne ključ, žrtev nasilja stisne v želodcu. Nestrpno in v strahu pričakuje, kakšne volje bo partner: ta volja bo določala morebitno nasilno vedenje in celotno družinsko vzdušje tistega dne. V družinsko življenje je nenehno vpet strah, ki ga je težko pregnati, tudi ko nasilnež odide od doma.
Žrtev se boji tudi za svojo prihodnost in prihodnost svojih otrok. Ne ve, kaj se bo zgodilo, če bo nasilni partner nekega dne šel predaleč. Ne ve, ali bo lahko zapustila nasilnega partnerja ter poiskala zatočišče in varnost, in tudi če to stori, jih bo nasilnež morda našel. Ne ve, ali bo imela dovolj sredstev za preživetje in ekonomsko varnost za prihodnost – zastrašujoča misel predvsem za žrtve z otroki in brez redne zaposlitve.
Žrtve je na smrt strah, kaj se lahko zgodi otrokom, če bi jim uspelo zapustiti nasilnega partnerja. Morda bodo žrtve nasilja postali otroci, ko bodo ostali sami z nasilnežem. Žrtev se morda boji vplesti policijo ali socialno službo, saj nihče ne ve, kam jo to lahko pripelje. Strašljiva je predstava o tem, kaj vse je treba urediti doma, nato pa se ubadati še z mislijo, kaj vse jo lahko čaka na sodišču.
Žrtev se morda tudi boji, da nikoli ne bo sposobna imeti zdravega razmerja. Ne le zato, ker je izkusila nekaj tako pretresljivega, pač pa preprosto nima dovolj samozavesti, da bi znala razločiti med dobrim in slabim partnerjem.
Kako lahko pomagate: Žrtvi lahko ponudite pomoč pri iskanju ustreznih ljudi in služb, ki ji bodo v pomoč. Lahko jo spremljate med obiski teh ustanov in ji s tem nudite potrebno oporo. Obstajajo tudi praktični načini pomoči, toda najbolje je, da poiščete nasvet ljudi, ki so strokovno usposobljeni za specifične primere.
5. OBČUTENJE KRIVDE
Nešteto razlogov obstaja, zakaj žrtev nasilnega razmerja občuti krivdo: najprej se počuti krivo, ker morajo otroci preživljati takšno stisko. Občuti krivdo zaradi otrok, saj so vse njihove družabne dejavnosti prepletene s skrbmi, kakšne volje bo tistega dne nasilnež v družini.
Občuti krivdo, ker se ji zdi, da ni storila dovolj, da bi nasilje preprečila. Seveda je za vse to kriv le nasilnež, toda žrtev se morda počuti krivo, ker je rekla ali storila nekaj “napačnega”.
Ena od najtežjih stvari, posebej pri osebah, v katerih življenju pomembno vlogo igra tudi vera, so občutki žrtve do nasilneža. Čeprav se zaveda, da je poklicana k odpuščanju, je to lahko nemogoča naloga, še posebej, če nasilje še vedno traja ali če je usmerjeno proti otrokom.
Še več krivde pa nastopi, če žrtev nasilneža zapusti. Kristjani vemo, da je zakonska zveza zakrament, sveta in čudovita vez med zakoncema, zato je žrtev pogosto prepričana, da je razočarala Boga, četudi je bila ločitev edina varna pot v prihodnost.
Kako lahko pomagate: Najbolje je, da žrtvi zagotovite, da je ravnala najbolje, kot je bilo mogoče v danih okoliščinah. Njena varnost in varnost otrok sta pri tem temeljnega pomena. Prav tako ji lahko zagotovite, da odpuščanje včasih traja vse življenje in da to ni preprost proces, še posebej če so ljudje še vedno deležni nasilja. V tem primeru je čas lahko najboljši zdravnik.
6. NIHČE NE ŽELI BITI ŽRTEV
Mnogi ljudje ne marajo nalepk, predvsem takšnih, zaradi katerih se zdijo šibki. Njihov partner jim je že uspešno odvzel moč in samozavest, zato lahko nalepko “žrtve” občutijo kot dokončno ponižanje.
Kako lahko pomagate: Čeprav je partner, ki je deležen nasilja, nedvomno žrtev, je morda bolje, da ga ne poimenujemo s to besedo. O tem se lahko s to osebo odkrito pogovorite in ji zagotovite, da se vam nikakor ne zdi šibka ali nespametna. Prijazni, sposobni in ljubeči ljudje se prav tako lahko znajdejo v nasilnem razmerju.
Za shajanje v nasilnem odnosu ni lahkih rešitev, podpora žrtvi pa je pri tem odločilnega pomena. Pomembno vlogo lahko odigrajo domači duhovniki, ki lahko žrtvi nudijo oporo in molitev v najtežjih trenutkih. Podpora in molitev vseh, ki so žrtvi najbližje, pa sta lahko zelo koristni in dragoceni.
Povzeto po: https://si.aleteia.org/2021/10/09/o-teh-6-dejstvih-bi-moral-razmisliti-vsak-ki-je-prica-nasilni-zvezi/
MOLIMO: PRIDI, SVETI DUH …
GLEDE NASILJA V DRUŽINI posredujem tudi prispevek:
https://radio.ognjisce.si/sl/124/slovenija/5973/nasilje-v-druzini.htm
Ne prezrimo enega bistvenih poudarkov na tem dogodku, ki bi ga morali vsi upoštevati. Omenjeni gostje so si bili enotni, da mora biti naš cilj:
DOSEČI NIČELNO TOLERANCO NASILJA!
Božje usmiljenje, ki vedno in povsod spremljaš vse ljudi, zaupamo vate!
Najprej je potrebno vprašati človeka, o katerem se razpravlja, KAKŠNE ODLOČITVE IMA V MISLIH. ČE OSEBA IZRAZI SVOJO ODLOČITEV, SE JE NE SME PRISILJEVATI V DRUGAČNO ODLOČITEV, KI NE USTREZA NJENEMU KARAKTERJU, ODNOSU, POČUTJU itd.. Iz njenih zapisov sklepam, da ima človeka, s katerim živi zelo rada in tudi sklepam, ČE BI HOTELA DRUGAČNO ODLOČITEV, BI ŽE NAREDILA. MISLIM PA TUDI, DA SE NE DOGAJA FIZIČNO NASILJE.
Na svetu je vsak človek UNIKAT, TAKO JE POVEDAL TUDI CARLO ACUTIS, VELIKO PA JIH UMRE KOT KOPIJA.
Vsak človek ima specifične lastnosti, ima svoje posebnosti, KAŠNE STISKE IN KOLIKO JIH LAHKO PRENAŠA VE BOG, KI GA JE USTVARIL.
Niti ni pomembno, vsak naj ima svoje mišljenje, ga. Jasna pa se je odločila tako kot je prav za njeno psiho.
Spoštovana ga. Hvala,
Že večkrat sem zapisal, da je to stvar svobodne odločitve posameznika, v omenjenem primeru gospe Jasne, za katero redno molimo. Vendar pa to ne zadostuje. Treba je tudi konkretno sodelovati z Gospodom, ki nas odrešuje! Ob tako hudih problemih je poleg nasvetov o potrpežljivosti z Božjo pomočjo vedno treba še svetovati, kakšen je pravilen pristop k reševanju problematike družinskega nasilja.Predlagam, da si preberete, kaj o problematiki odnosov meni prof. Christian Gostečnik.
PROFESOR CHRISTIAN GOSTEČNIK: ODNOS NI DANOST, ODNOS JE ODLOČITEV
NEKOČ STA ZAKONCA SKUPAJ VZTRAJALA, KER STA TAKO LAŽJE POSKRBELA ZA SVOJE PREŽIVETJE. DANES SMO POSTALI ČUSTVENO ZAHTEVNEJŠI, KAR JE EDINO PRAVILNO, O ODNOSIH RAZMIŠLJA PROFESOR CHRISTIAN GOSTEČNIK.
Ljudje med seboj vstopamo s komunikacijo, odnosi tako postanejo osnovno vezivo med dvema človekoma. Profesor Christian Gostečnik s Teološke fakultete v Ljubljani predava več predmetov, ki se ukvarjajo ravno z odnosi (patologija družinskih sistemov, sistemske družinske terapije, inovativni relacijski terapevtski program). Terapije pa v praksi izvaja na Frančiškanskem družinskem inštitutu.
Več o pogledih profesorja Christiana Gostečnika v intervjuju (december 2019) na:
https://www.rtvslo.si/univerza100/christian-gostecnik-odnos-ni-danost-odnos-je-odlocitev/507162
G Miro, lepo prosim, da ne spreminjate mojega karakterja in lastnosti, ki mi jih je podaril Bog.
NE SILITE MOJE PSIHO V SPREMEMBO, KER NISEM ZA TE ZADEVE!
SE ZAHVALJUJEM ZA RAZUMEVANJE. VPRAŠAJTE ga. JASNO, KAŠNA JE NJENA ODLIČITEV!
Spoštovana gospa Hvala,
Prosim, da na tej spletni strani drug drugemu korektno dopustimo, da vsak objavi svoj pogled na obravnavano problematiko. Bogu hvala za različne poglede! Če jih po potrebi še dopolnjujemo, smo lahko samo še bolj hvaležni. Molimo, da bi bila naši pogledi čim bolj v skladu z Gospodovo voljo! Odločitev pa je, kot je bilo že večkrat lepo poudarjeno, stvar vsakega posameznika.
Vse dobro v Gospodu!
Molimo: Pridi, Sveti Duh …
RELIGION EN LIBERTAD, ŠEST STVARI, KI BI JIH MORALI SPREMENITI, ČE BI V DRUŽINI HOTELI ŽIVETI PO PRAVILU SV. BENEDIKTA
To bi prineslo v naše domove in v svet veliko več miru in ljubezni.
Petnajst stoletij že Pravilo sv. Benedikta s svojimi 73 poglavji, vodi življenja številnih mož in žena po vsem svetu. Lahko rečemo, da je to preverjen recept za to, kako živeti v krščanski skupnosti.
Kaj če bi ga uporabili v družinskem življenju 21. stoletja? Uporaba pravil sv. Benedikta bi povzročila spremembe na teh šestih področjih družinskega življenja:
1. NAČIN, KAKO DELAMO
Bilo bi jasno, da delo nima prednosti pred družino. Toda v skladu z benediktinskimi samostani in njihovim geslom: moli in delaj – bi vsi pomagali pri gospodinjskih opravilih in to sprejeli kot svoj prispevek v službi drugim.
2. NAČIN, KAKO POČIVAMO
Skupaj bi si ogledali filme in igrali igre, ne pa vsak zase. Imeli bi čas za razvedrilo in skupno igro po družinski večerji, upočasnili bi tempo dneva in preživeli nekaj časa drug z drugim ter počivali. »Počitek je čas občestva z Bogom in drugimi, in veselja nad tem, da smo skupaj.)
3. NAČIN, KAKO JEMO
Pred obroki bi molili. Jedli bi skupaj z drugimi člani naše družine, ne pa ob različnih časih in na različnih krajih. Imeli bi čas za pogovor, izmenjavo idej in izkušenj, in uživanje v družbi drug drugega. Biti skupaj pri obedu je dobro za družino in tega ne pravijo samo benediktinci: to so potrdile številne sociološke raziskave. Zato bi morali biti televizija in telefoni med obedi ugasnjeni.
4. NAČIN, KAKO TROŠIMO
Benediktinski način življenja družine bi se izogibal razkošju in izumetničenosti. Otroških sob ne bi trpali s preštevilnimi igračami in drugimi nepomembnimi stvarmi. Postavili bi stroga pravila glede rabe elektronskih naprav tako za starše kot za otroke: omejen čas za zasloni z določenimi obdobji preko dneva, ko bi bile naši zasloni ugasnjeni. Skušali bi se posvetiti osebni in družinski rabi elektronskih naprav. Bolje je skupaj gledati film kot da vsak igra na svoji napravi svojo igro. Zmanjšanje števila zaslonov v hiši bi tudi spodbudilo branje in pogovor.
5. NAČIN, KAKO MOLIMO
Imeli bi kraj in čas za molitev, če je mogočen, majhen družinski oltarček za skupno molitev. Svoj dom in molitev bi zaščitili pred raztresenostjo in ustvarili okolje, v katerem bi starši in otroci skupaj vsak dan preživeli nekaj časa z Bogom.
6. NAČIN, KAKO SMO DOBRODELNI IN SOLIDARNI
Naša družina bi se skušala izogniti osredotočenosti same nase ali zaprtosti vase: bila bi odprta, skušala bi kolikor je mogoče omiliti trpljenje drugih in mi bi svojim otrokom omogočili stik s tistimi, ki imajo manj sreče kot mi.
Povzeto po: https://nadskofija-ljubljana.si/laiki/sest-stvari-ki-bi-jih-morali-spremeniti/
Božje usmiljenje, ki nas napolnjuješ z milostjo, zaupamo vate!
VEDNO IZKAZUJMO LJUBEZEN, DA JO BOMO NAŠLI TUDI PRI NEBEŠKEM OČETU!
SAMO Z LJUBEZNIJO IN PO LJUBEZNI SMO V MIRU Z BOGOM, Z BLIŽNJIM IN S SEBOJ.
(sv. pater Leopold Mandić)
VSE SVOJE ZAUPANJE OPRI NA BOGA, LE NJEGA SE BOJ IN NJEGA LJUBI.
BOG BO ZATE ODGOVARJAL IN BO VSE URAVNAL, KAKOR BO BOLJE.
(Tomaž Kempčan, Hoja za Kristusom)
V POGOVORU BODI TAK, DA BODO VSI, S KATERIMI GOVORIŠ,
POSTALI TVOJI PRIJATELJI. (nasvet sv. Janeza Boska)
Zelo zahteven nasvet, ki zahteva odločno človekovo duhovno držo,
izklesano po Božji volji. Z zaupanjem se priporočimo Svetemu Duhu,
da bo vodil naše misli, besede in dejanja – v skladu z Božjo voljo.
Molimo: Pridi, Sveti Duh …
TO JE KLJUČNO PRAVILO ZA VAŠ VSAKDAN
PREDEN STORITE KARKOLI DRUGEGA, SVETUJE SV. ELIZABETA ANA SETON, UPOŠTEVAJTE TO PREPROSTO, VENDAR ZAHTEVNO PRAVILO
V naglici današnjega sveta nas zlahka “skrbi in vznemirja veliko stvari”. Pogosto nismo povsem prepričani, kam naj usmerimo svojo pozornost, in poskušamo hkrati opraviti vse stvari.
SV. ELIZABETA ANA SETON NAM Z VESELJEM PRISKOČI NA POMOČ
Svetnica, rojena v Združenih državah Amerike, trdi, da obstaja eno samo pravilo, ki ga moramo postaviti na prvo mesto v svojem življenju. Preprosto rečeno:
V SEDANJEM TRENUTKU MORAMO ŽIVETI PO BOŽJI VOLJI!
To pravilo temelji na Jezusovih besedah svojim učencem: “Ne skrbite za jutri, kajti jutrišnji dan bo skrbel sam zase. Dovolj je dnevu njegovo zlo.” (Mt 6,34)
ZAUPANJE V BOŽJO VOLJO
Nadškof Fulton Sheen to podrobneje razloži: “Preteklost moramo prepustiti Božjemu usmiljenju in zaupati prihodnost ljubeči Božji previdnosti ne glede na to, kakšne preizkušnje nas čakajo. Vsaka minuta v življenju ima svojo posebno dolžnost – ne glede na to, kakšno podobo bo prevzela. Sedanji trenutek je trenutek odrešenja.”
To pomeni, da moramo biti odprti za Božjo voljo vsak trenutek dneva in si prizadevati, da se je v tistem trenutku zavemo, tako da se vprašamo: “Kakšna je Božja volja zame ta trenutek?”
Življenje po tem pravilu je lahko zelo zahtevno, toda svetniki so se ga naučili natančno obvladati. Z molitvijo in zaupanjem v Boga ni nič nemogoče.
Sv. Elizabeta Ana Seton je o tem zapisala čudovito molitev, ki jo lahko molimo vsak dan; če je le mogoče kot jutranjo molitev, s katero začnemo svoj dan. Ko si prizadevamo upoštevati to pravilo, naj bodo naša srca odprta ne glede na to, kakšne načrte ima Bog z nami.
MOLITEV
Dobri Oče, prvo pravilo v življenju našega ljubega Odrešenika je bilo izpolnjevati Tvojo voljo. Naj bo Njegova volja v sedanjem trenutku prvo pravilo našega vsakdanjega življenja in dela, naša edina želja pa, da bi jo čim bolje in dokončno izpolnili. Pomagaj nam, da ji bomo zvesto sledili in Ti ugajali s tem, ko bomo izpolnjevali Tvoje želje. Amen.
Povzeto po: https://si.aleteia.org/2019/02/01/to-je-kljucno-pravilo-za-vas-vsakdan/
O presveta Božja volja, ljubim te nadvse! (vodilo sv. Angele Merici)
STARŠI IN VZGOJITELJI; DAJTE SI DOPOVEDATI Z ZNAMENJI ČASA IN SPOZNAJTE,
DA ČLOVEK, KI JE VERO IZGUBIL, NE POZNA VEČ NOBENE POSTAVE IN NOBENIH MEJ.
(blaženi Anton Martin Slomšek)
Božje usmiljenje, v spreobrnjenju grešnikov, zaupamo vate!
POSLUŠAJMO, KAJ NAM GOVORI BOŽJA BESEDA IN SE PO NJEJ RAVNAJMO
»PRIDITE K MENI VSI, KI STE UTRUJENI IN OBTEŽENI, IN JAZ VAM BOM DAL POČITEK.
VZEMITE NASE MOJ JAREM IN UČITE SE OD MENE, KER SEM KROTAK IN V SRCU PONIŽEN,
IN NAŠLI BOSTE POČITEK SVOJIM DUŠAM; KAJTI MOJ JAREM JE PRIJETEN IN MOJE BREME
JE LAHKO.« (Mt 11,28-30)
https://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Mt+11%2C28-30&id13=1&pos=0&set=2&l=sl
Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!
V zvezi s tem v branje priporočam odličen članek z naslovom:
JEZUSOVO SRCE, IZVIR VSEH ZAKRAMENTOV
https://si.aleteia.org/2021/06/28/jezusovo-srce-izvir-vseh-zakramentov/
Božje usmiljenje, ki izviraš iz Presvetega Srca Jezusovega, zaupamo vate!
V PREIZKUŠNJAH IN TEŽAVAH KLIČI NA POMOČ SVOJEGA ANGELA VARUHA. ŽELI TI POMAGATI BOLJ,
KOT SI TO SAM ŽELIŠ. (nasvet sv. Janeza Boska)
Božje usmiljenje, ti veselje in neizmerna radost vseh svetih, zaupamo vate!