Nasveti za pomoč, nasveti za duhovno rast. Ko nam gre vse prav vse narobe se moramo obrnit k Bogu po pomoč. Ko nam gre vse dobro se moramo tudi obrnit k Bogu po pomoč, mogoče nam gre kaj narobe…
Bi želeli še kak nasvet. Zastavite vprašanje in vam bomo poskušali odgovorit.
OHRANITE VESELJE LJUBEČEGA BOGA, LJUBEČEGA JEZUSA V SVOJEM SRCU IN
RAZDELITE TO VESELJE Z VSEMI, KI JIH SREČATE.
(sv. Mati Terezija)
RAJE SE OTRESIMO ČEZMERNEGA GOVORJENJA! NAJ SVETI NAŠA LUČ
PRED LJUDMI PO NAŠIH DOBRIH DELIH!
(sv. John Henry Newman)
DESET NASVETOV ZA GLOBOKO IN UČINKOVITO MOLITEV
1. Molitev je izraz notranjega življenja. Sestavlja jo usmerjanje sil duše (spomina, razuma in volje) in njihovih dejanj (védenja in ljubezni) proti Svetemu Duhu, ki živi v naši notranjosti, na ta način pa se sporazumevamo z Bogom Očetom in Njegovim Sinom.
2. Kako dolgo naj molim? Kakovost je pomembnejša od pogostnosti, način, kako molimo in dolžina naše molitve. Kot primer: pet minut dobro opravljene molitve je veliko več vrednih kot dve uri nezbrane in neiskrene molitve.
3. Oseba, ki v bistvu ni še nikoli molila, ali ki ji molitev morda ni v navadi, naj ne poskuša tako, da se bo za več ur ulegla na tla pred Bogom. Začeti moramo z majhnimi koraki.
4. Kaj naj rečem Bogu? Z Bogom govorite kot s prijateljem. Bog je naš Oče in nas ljubi takšne, kot smo, obenem pa je naš najbolj zvesti in najboljši prijatelj. Ni treba, da uporabljamo obrazce, bodimo raje spontani.
5. Kdaj naj molim? Bog nas na idealni, konkretni in resnični način pričakuje v tabernaklju in tam lahko k Njemu pristopimo kadar koli. Če pa smo kje drugje, mu moramo le odpreti srce, kajti »Gospod je blizu vsem, ki ga kličejo, vsem ki ga kličejo v zvestobi« (Ps 145,18). Molitev pred Najsvetejšim zakramentom je kot pogovor z ljubljeno osebo iz oči v oči, molitev k Bogu na katere koli drugem mestu pa je, če mi dovolite to primerjavo, kot pogovor s to osebo po telefonu.
6. Ko molimo, se moramo osredotočiti, zbrati. Če se želimo zbrati, si lahko pomagamo s tem, da najdemo okolje, čas, prostor, položaj itd., ki nam bodo najbolj v pomoč. Če se želimo osredotočiti, se moramo z vajo naučiti, kako trenirati lastno voljo.
7. Več ko molimo, lažje se je zbrati in lažje se izognemo vsem skušnjavam, ki nas želijo odvrniti od molitve. Osredotočimo se le na Boga.
8. Če želimo vso svojo pozornost osredotočiti na Boga, pa nas okolica vznemirja in odteguje od molitve, se moramo upreti z močjo lastne volje in narediti, kar je potrebno.
9. Tišina je pomembna.
10. Naučiti se moramo, kako spregledati neizogibne moteče dejavnike, ki si nas prizadevajo odvrniti od molitve. Če nas nekaj zmoti ali če izgubimo osredotočenost, temu ne smemo pripisovati prevelikega pomena. Mirno moramo odmisliti motnjo in se vrniti v tok svojih misli s povsem naravnim pogovorom z Bogom. Tako preprosto je to. »Oditi na lov zoper raztresenosti bi pomenilo pasti v njihove pasti, ko je vendar dovolj, da se vrnemo v svoje srce: raztresenost nam odkriva tisto, na kar smo navezani …« (Katekizem, 2729).
Povzeto po: https://www.druzina.si/clanek/10-nasvetov-za-globoko-in-ucinkovito-molitev
Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate
Kako ravnati v trpljenju?
KAKOR JEZUS SE SREDI TRPLJENJA OBRNIMO NA OČETA
PAPEŽ FRANČIŠEK NAS SPODBUJA, NAJ V PREIZKUŠNJAH STORIMO TAKO KOT JE TO STORIL
JEZUS. POGLOBIMO SE V NJEGOVA RAZMIŠLJANJA OB TREH JEZUSOVIH MOLITVAH.
Več o katehezi svetega očeta (17. april 2019) na:
https://www.vaticannews.va/sl/papez/news/2019-04/kateheza-kakor-jezus-se-sredi-trpljenja-obrnimo-na-oceta.html
Molimo te Kristus in te hvalimo, ker si s svojim križem svet odrešil!
KRIŽ IN TRPLJENJE
Jezus je vstopil v vsak tvoj križ. Vzel ga je nase, da te osvobodi. Križ je prostor tvojega srečanja z Jezusom. Križ postane zate blagoslov namesto nesmisla trpljenja. V tem se rojeva sposobnost, da kljub križu vzklikaš od veselja. Križ postane vir veselja, zmage in svetlobe namesto joka, strahu in tesnobe. Križ in trpljenje postaneta smiselna, ker je vanju vstopil Jezus Kristus. Trpljenje moreš sprejeti samo zato, ker v njem najdeš Jezusa Kristusa, ki trpljenje lahko premaga, ali pa ti da moč, da ga potrpežljivo prenašaš. Sprejemanje križa je zmaga nad križem. Sprejemanje trpljenja, bolečin, smrti, bolezni in greha je pot osvobajanja od trpljenja, bolezni in zla. To je zmagoslavna hoja.
(Molitvenik združenja Marije Pomočnice)
Molimo te Kristus in te hvalimo, ker si s svojim križem svet odrešil!
TO SO TRIJE SVETOPISEMSKI PESIMISTI. STE PODOBNI KATEREMU OD NJIH? (Aleteia)
V VSAKEM IZMED NAS SE SKRIVA NEKAJ PESIMISTA. ZELO POMEMBNO PA JE, DA VEMO, ALI JE NAŠ PESIMIZEM ŠKODLJIV. DA BI NAŠLI ODGOVOR NA TO, POGLEJMO V SVETO PISMO
Priznanje, da smo pesimisti, najpogosteje sproži negativno reakcijo okolice, kar nas lahko dodatno utrdi v prepričanjih in občutku razočaranja. Nihče vendar ne želi živeti v družbi oseb, ki na svet gledajo skozi temna očala.
Zadeva pa vendarle ni tako preprosta. S pesimisti se srečamo tudi v Svetem pismu, toda njihov pesimizem se odraža na različne načine.
Več o tem na: https://si.aleteia.org/2020/08/02/to-so-trije-svetopisemski-pesimisti-ste-podobni-kateremu-od-njih/
Božje usmiljenje, ti veselje in neizmerna radost vseh svetih, zaupamo vate!
NEKAJ MORA BITI JASNO, oz. potrebno je , da vsak človek sprejme RESNICO: DA V ŽIVLJENJU NOBENE DOBRE STVARI, ZAREZ DOBRE V PRID ČLOVEKA IN ZA VEČNO ŽIVLJENJE NE MORE ČLOVEK NAREDITI BREZ KRIŽA, NE GRE. NI MOŽNO, NE OBSTAJA.
Zamišljamo si, kako bi moralo biti, pa ni bilo zaradi krivde staršev, starih staršev in rodov pred nami, itd…zaradi tega in onega, venomer človek želi, DA BI ŽIVEL MIRNO, BREZ PRETRESOV IN STISK, DO KONCA NA TEJ ZEMLJI.
ČLOVEK JE RESNIČNO LAHKO PONIŽEN SAMO TISTI, KI JE PONIŽANJA IN PONIŽEVANJA DAL SKOZI, KI JE PREBRODIL TAKŠNO OBDOBJE SKUPAJ Z JEZUSOM, KI JE DOPUSTIL, DA JE PONIŽAN , KI JE TO TUDI PRETRPEL, NI SE OZIGIBAL TEMU, JE SPREJEL PONIŽANJA IN PONIŽEVANJA IN KO BOG REČE TEMU KONEC , JE RESNIČNO PONIŽEN ČLOVEK, KER GA JE GOSPOD UČIL IN GLEDA NA ŽIVLJENJE Z BOŽJIMI OČMI IN KONČNI FAZI NI ČUSTVEN INVALID.
Celo življenje devati zadeve , dogodke v ŽIVLJENJSKE PREDALE Z ETIKETAMI NE GRE.
BOG IMA SVOJE GLEDANJE IN SVOJE REŠITVE IN SVOJE POSEGE V DOGODKE.
Življenjske zgodbe so napisane V SVETEM PISMU. Vsak si lahko poišče svojo zgodbo. Ker smo slabotni izgnanci iz raja, res bežimo pred Križem.
Človek, ki svojega življenja ne izroči Bogu, HOČE NEKAJ OBDRŽATI ZA SEBE, MU V CELOTI NE ZAUPA, AMPAK SE BOLJ ZANAŠA NA SVOJO ČLOVEŠKO MOČ IN MODROST.
VENDAR BOG JE PRIPRAVLJEN VSE NAREDITI IN UREDITI ZA ČLOVEKA, KI MU ZAUPA IN DOPUSTI, DA ON VODI ŽIVLJENJE.
Teh nekaj let ko smo na tem svetu, še kapljica ni proti večnosti, pa večkrat živimo tako, kot da bomo večno tukaj, pa kako bi to in ono moralo biti pa ni, pa vse bi imeli, pa vsi morajo biti “pošlihtani”, namesto DA BI VPRAŠALI ZA NASVET STVARNIKA.
ALKOHOL V DRUŽINI: “OMAME SO ODRAZ STISKE ČLOVEKA” (Aleteia, 6. september 2021)
ODRAŠČALA JE OB OČETU ALKOHOLIKU IN S PRIČEVANJEM DOKAZUJE, DA JE MOGOČE ODPUSTITI TUDI NAJTEŽJE STVARI
Erika Novak je žena, mama, babica in sodelavka društva Družina in Življenje, s katerim sta se z možem prvič srečala leta 2005, ko sta se udeležila enega od seminarjev. Pravi, da se od takrat naprej znata prepirati. 🙂 Pred meseci je v okviru DiŽ-a pričevala o očetovem alkoholizmu, ki je zaznamovalo njeno družino, in o tem spregovorila tudi za Aleteio.
Več o zanimivem in poučnem pogovoru na:
https://si.aleteia.org/2021/09/06/alkohol-v-druzini-omame-so-odraz-stiske-cloveka/
Božje usmiljenje, ki nas rešuješ bede greha, zaupamo vate!
Na tej spletni strani občasno objavljamo tudi poučna PRIČEVANJA LJUDI, ki so se ali se še spopadajo s hudimi problemi alkoholizma, nasilja v družini … Tovrstna pričevanja še posebej pričujejo o dejavnem sodelovanju z Božjo milostjo, pa tudi o milostih, ki so jih trpeči ljudje dosegli po poti, kakršno hoče Gospod. O duhovnem spremljanju, strokovni pomoči in drugih oblikah pomoči po ljudeh – te so vedno v vsakem primeru v Božjih rokah! – je bilo na tej spletni strani objavljenih že veliko tehtnih člankov. Bog kot absolutna Dobrota in Svoboda vedno in povsod deluje tako, kakor On hoče. Vedno pa deluje v prid človeka, in to tudi v primeru hudega trpljenja, s katerim se ljudje velikokrat soočamo na naši življenjski poti k Njemu.
Molimo: PRIDI, SVETI DUH …
V VSEH STVAREH ZASLEDUJ BOŽJO PREVIDNOST IN
NJEGOVO MODROST IN GA HVALI.
(sv. Terezija Avilska, Pot popolnosti)
AKO IMAŠ KAJ DOBREGA NA SEBI, MISLI O DRUGIH ŠE BOLJE,
DA SE OHRANIŠ PONIŽNEGA.
(Tomaž Kempčan, Hoja za Kristusom)
BOG JE S SVETEM PISMU POVEDAL, DA BO ČLOVEKA OSVOBODIL, GA BRANIL- POD KATERIMI POGOJI (vdanost, predanost, zaupanje), da mu bo ON dal oz, POKAZAL SVOJO REŠITEV.
NIKJER V SVETEM PISMU NI NAPISANO, DA SE BOMO SAMI OSVOBODILI S ČLOVEŠKO MOČJO, DA BOMO SAMI IZŠLI IZ STISKE, DA SE BOMO SAMI OZDRAVLJALI BREZ NJEGA itd…
Ker mi je vdan, ga hočem osvoboditi,
branil ga bom, ker spoznava moje ime.
15 Kliče me, pa ga uslišim,
z njim sem, ko je v stiski,
rešim ga in mu izkažem čast.
16 Z dolgostjo dni ga nasitim,
pokazal mu bom svoje rešenje (Psalm 91).
https://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Ps+91&id13=1&pos=0&set=2&l=sl
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Vendar mi te BOŽJE ZAPOVEDI NEKAKO NOČEMO RAZUMETI, SPREJETI IN URESNIČEVATI V POPOLNOSTI, kajti je silno težko to uresničevati, KER V TEJ ZAPOVEDI JE POPOLNO POKORAVANJE BOŽJI BESEDI IN NJEGOVI VOLJI, ZATO MORA TA NAŠA SAMOVOLJA IN EGOIZEM IN NEUČAKANOST “UMRETI”.