Nasvet

Nasveti za pomoč, nasveti za duhovno rast. Ko nam gre vse prav vse narobe se moramo obrnit k Bogu po pomoč. Ko nam gre vse dobro se moramo tudi obrnit k Bogu po pomoč, mogoče nam gre kaj narobe…


Bi želeli še kak nasvet. Zastavite vprašanje in vam bomo poskušali odgovorit.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

8.561 Responses to Nasvet

  1. Miro says:

    Spomnimo:

    OVIRE IN POTI DO BOŽJEGA USMILJENJA (Aleteia, 12/05/24)

    KAKO SPREJETI BOGA TAKŠNEGA, KAKRŠEN V RESNICI JE

    Piše: pater Ivan Platovnjak DJ

    Zelo me nagovarjajo besede Božjega služabnika p. Mariana iz Turina: “Mnogo premalo se govori o Božjem usmiljenju. O tem bi morali vedno govoriti, kajti to je moč, s katero Bog želi delovati in ki najbolj odpre naša srca veselju in upanju.”

    Na prvi pogled se lahko zdi, da obstaja nasprotje med starozaveznim pravičnim Bogom in novozaveznim, Jezusovim usmiljenim Bogom – Očkom. Toda to je bolj površinski pogled na Sveto pismo. Pravzaprav je središčna podoba Boga v celotnem Svetem pismu prav usmiljenje.

    Beseda usmiljenje je najbolj pogosto ponovljena beseda v Svetem pismu; okrog petstokrat se ponovi v Stari zavezi in okrog dvestokrat v Novi zavezi. Toda te podobe ne zmoremo povsem sprejeti. Nikakor ne moremo verjeti, da je v odnosu Boga do nas na prvem mestu usmiljenje. Tega niso mogli sprejeti niti v Stari niti v Novi zavezi.

    Učlovečenje Jezusa je bil tako rekoč “zadnji” poskus Boga, kako bi nam dokončno dopovedal, da je on resnično usmiljeni Bog. “Bog je namreč svet tako vzljubil, da je dal svojega edinorojenega Sina, da bi se nihče, kdor vanj veruje, ne pogubil, ampak bi imel večno življenje. Bog namreč svojega Sina ni poslal na svet, da bi svet sodil, ampak da bi se svet po njem rešil.” (Jn 3,16-17)

    OVIRE

    Pri tem, da bi sprejeli Boga takšnega, kakršen resnično je, nas zaustavlja nekaj temeljnih ovir.

    1. IZKRIVLJENA PODOBA BOGA

    Med nami je nešteto izkrivljenih podob Boga (Boga si nekateri predstavljajo kot npr. malenkostnega policista, neizprosnega sodnika, strašnega maščevalca, trdega očeta, neizbežno usodo, neosebno energijo, nekaj nad nami itd.). Ni čudno, da je bilo Izraelcem prepovedano izdelovati kakršnokoli podobo Boga, kajti vsaka je omejena, izkrivljena.

    Ker ljudje ne moremo živeti brez podob Boga, je zelo pomembno, da se zavedamo teh podob in njihove omejenosti. Šele v večnosti bomo lahko gledali Boga iz obličja v obličje, z odgrnjenimi obrazi, kot pravi apostol Pavel (prim. 1 Kor 13,12).

    2. PREPRIČANJE, DA SI BOŽJE LJUBEZNI NE ZASLUŽIMO

    Takšno razmišljanje je v temelju zgrešeno. Sami si namreč ne moremo zaslužiti niti človeške niti Božje ljubezni, kajti prava ljubezen je vedno dar. Bog nas ljubi, ker je on ljubezen sama in ker smo sad njegove ljubezni. Smo njegovi otroci. Ljubi nas zastonjsko ter nas materinsko in očetovsko sprejema z vsemi našimi slabostmi. V vsakem izmed nas vidi podobo svojega Sina. Ve, da naše slabosti, grehi, slaba nagnjenja in navade nismo mi sami, ampak so vse to naše “pritike”, tisto, kar preprečuje nam in drugim, da bi videli jedro, bistvo – to, kar v resnici smo.

    3. NEPRIZNAVANJE RESNIČNOSTI GREHA

    Kdor si ne prizna svoje grešnosti, ne čuti potrebe po Odrešeniku, podobno kot tisti, ki ni bolan, ne čuti potrebe po zdravniku (prim. Mr 2,17). Danes želijo mnogi sami in po lastni presoji določati, kaj je dobro in kaj je slabo, povsem neodvisno od Boga. Takšna drža samodejno izključuje Božje usmiljenje. Sprejemajo ga le tisti, ki priznajo, da so grešniki in da so nesposobni delati dobro brez Božje pomoči.

    4. NEPOPOLNA VERA V BOŽJE USMILJENJE

    Mnogi kristjani verujejo v Božje usmiljenje, ker so se to učili pri verouku. Takšna vera pogosto ostane le na ravni razuma, znanja, ne zmore pa prežeti človekovega srca in vsakdanjega življenja. Kdor pogosto misli na svoje grehe s samoobtoževanjem in objokovanjem, ki prihaja bolj iz ponosa kakor iz bolečine, da je zavrnil in ranil Božjo ljubezen, hitro pade v malodušje in obupanost. Vse to razkriva, da se bolj zanaša nase kakor na neskončno usmiljenje Jezusa Kristusa in na moč Božje milosti.

    POTI K ŽIVI VERI

    Pri rasti naše vere v Božje usmiljenje nam še zlasti pomaga:

    1. MOLITVENO BRANJE BOŽJE BESEDE

    Le Božja beseda, ki je beseda živega Boga in nosi v sebi njegovo stvariteljsko in preobraževalno moč, nas more v polnosti odpreti Božjemu usmiljenju ter v njem in po njem spreobrniti in preobraziti naš um in srce. Bog nas vedno znova vabi k poslušanju njegove besede, ki nam odkriva njegovo neizmerno usmiljenje (npr.: Iz 49,14–16; Ps 103; 135; Mt 11,25–30; Lk 15,1–32; 23,31–49; Rim 5,1–11; Ef 2,1–10).

    2. ZRENJE JEZUSOVEGA OBLIČJA

    V molku in globoki veri poslušana in meditirana Božja beseda nas vodi v vedno globlje kontempliranje, zrenje obličja Jezusa, ki je učlovečeno Božje usmiljenje in polnost razodetja obličja usmiljenega Očeta.

    3. OBHAJANJE ZAKRAMENTA USMILJENJA

    Zakrament sprave nam na poseben način odkriva Kristusa, v katerem nam Bog razodeva svoje sočutno srce, nam odpušča grehe, nas spravi s seboj in Cerkvijo in nas usposablja, da postajamo usmiljeni, kakor je usmiljen on sam. Odkritje neizrekljivo usmiljenega Boga Očeta pa nas opogumi, da vedno znova priznamo vso svojo bedo in grešnost ter dopustimo, da vanjo vstopa Usmiljeni ter nas preobraža in pobožanstvuje.

    4. OBHAJANJE EVHARISTIJE

    Bog nam na poseben način daruje svoje usmiljenje po evharistiji. K njemu prihajamo tako rekoč praznih rok, saj nimamo ničesar, kar nam bi ne bilo darovano. On pa nam pravi: “To je moje Telo in to je moja Kri. Jejte in pijte. Pridite in jaz vas bom okrepčal.” Tako nas Jezus vedno znova sprejema in vključuje v svojo spravno daritev, nas napravlja deležne Božjega usmiljenja in nas prek zauživanja njega samega notranje preoblikuje po svoji podobi, podobi usmiljenja.

    5. ČEŠČENJE SRCA JEZUSOVEGA IN POBOŽNOST K USMILJENEMU JEZUSU

    Bog je na poseben način izbral dve redovnici, da bi po njiju spomnil ljudi na veliko skrivnost Božjega usmiljenja. V 17. stoletju se je po zaslugi zasebnega razodetja s. Marjeti Mariji Alacoque zelo razširilo češčenje Srca Jezusovega.

    V 20. stol. pa se je po Jezusovih sporočilih s. Favstini Kowalski mogočno razširila pobožnost k usmiljenemu Jezusu. Papež Janez Pavel II. je ob njeni razglasitvi za blaženo dejal: “Kje, če ne v Božjem usmiljenju, lahko svet najde zavetje in luč upanja?”

    Ti dve pobožnosti nam vsaka na svoj način pomagata, da prodiramo vedno globlje v skrivnost Božjega usmiljenja, postajamo deležni njegovih sadov in postajamo njegove priče v svetu.

    6. BITI KAKOR OTROK

    Starše prevzame čudovito vznemirjenje, ko malček napravi prvi korak. Seveda se kar hitro spotakne in pade. Toda starševski opogumljajoči smeh, njihove iztegnjene roke in njihov nežni dotik mu omogočijo, da zopet hitro vstane in znova poskuša hoditi. Še z večjo ljubeznijo pristopa k nam Bog. V svojem usmiljenju nas stalno dviga in uči, kako naj hodimo po njegovih poteh. Nikoli ni razočaran zaradi naših padcev.

    Nikdar nas ne zapusti, zavrže in obsodi na večno smrt. V svojem nedoumljivem usmiljenju nas vedno znova vabi, da sprejmemo njegov nežni dotik odpuščajoče ljubezni, in nas opogumlja, da vstanemo, dvignemo svoj pogled in se naprej učimo, kaj pomeni biti njegov učenec.

    Povzeto po: https://si.next-preprod.aleteia.org/2024/05/12/ovire-in-poti-do-bozjega-usmiljenja

    BOŽJE USMILJENJE, KI NAS NAPOLNJUJEŠ Z MILOSTJO, ZAUPAMO VATE!

    • Miro says:

      PRI ISKANJU POTI, KAKO GOSPODA PONIŽNO PROSITI ZA DUHA USMILJENJA IN BITI Z NJEGOVO POMOČJO TUDI DEJANSKO USMILJEN, NAM LAHKO ZELO POMAGA NASLEDNJA:

      MOLITEV SV. FAVSTINE KOWALSKE ZA MILOST IZKAZOVANJA USMILJENJA V ODNOSU DO BLJIŽNJIH

      Vsa se želim spremeniti v tvoje usmiljenje, da bi bila živi odsev tebe, o Gospod. Naj ta največja božja lastnost, to je brezmejno božje usmiljenje, skozi moje srce in mojo dušo dospe k bližnjim.

      Pomagaj mi, Gospod, da bi bile moje oči usmiljene, da bi nikoli ne sumničila in ne sodila po zunanjosti, ampak iskala to, kar je v dušah mojih bližnjih lepo, in jim pomagala.

      Pomagaj mi, Gospod, da bi bil moj sluh usmiljen, da bi se sklanjala k bližnjim v potrebah, da bi moja ušesa ne bila brezbrižna ob bolečini in vzdihljajih bližnjih.

      Pomagaj mi, Gospod, da bi bil moj jezik usmiljen, da bi o svojih bližnjih nikoli ne govorila zaničljivo, pač pa da bi imela za vsakega besedo tolažbe in odpuščanja.

      Pomagaj mi, Gospod, da bi bile moje roke usmiljene in polne dobrih del, da bi svojim bližnjim znale delati le dobro in bi nase sprejemala težja in napornejša opravila.

      Pomagaj mi, da bi moje noge bile usmiljene, da bi svojim bližnjim vedno hitele na pomoč, ne oziraje se na svojo onemoglost in utrujenost. Služenje bližnjim je moj pravi počitek.

      Pomagaj mi, Gospod, da bi bilo moje srce usmiljeno, da bi čutila vse trpljenje bližnjih in da nikomur ne odrečem svojega srca.

      Iskreno se bom srečevala tudi s tistimi, za katere vem, da bodo zlorabljali mojo dobroto, toda sama se bom zaprla v Srce usmiljenega Jezusa.

      O svojem trpljenju bom molčala.

      Moj Gospod, naj se tvoje usmiljenje odpočije v meni.

      Moj Jezus, spremeni me v sebe, kajti ti zmoreš vse.

      Dnevnik sv. Favstine Kowalske, št. 163

      http://www.sticna.com/Dnevnik_Svete_Favstine_Kowalske.pdf

      BOŽJE USMILJENJE, KI K POPOLNOSTI VODIŠ SVETE, ZAUPAMO VATE!

  2. Hvala says:

    VESELJE V ČLOVEKU JE KREPOST

    Ko se človek po svobodni volji odloči za življenje z Bogom, ko Bogu podari življenje in REČE- DA- tako kot je Jezus rekel svojemu Očetu in Marija, ki je rekla: “GLEJ DEKLA SEM GOSPODOVA,”rekla je svoj- DA- Bogu, potem Gospod vodi človeka po poti, vodi ga s svojo roko.

    In ko REČEMO SVOJ- DA- BOGU in ŽIVIMO TAKO KOT SMO SE ODLOČILI , GOSPOD OB SVOJEM ČASU DELI MILOSTI, TUDI VESELJE, SLAVLJENJE, VOLJO ZA MOLITVE itd…

    Ob najhujši stiski bo človek imel veder obraz, v duši nasmeh, kot sta ga imela JEZUS IN MARIJA, pa čeprav sta šla SKOZI HUDO KALVARIJO.

    Ljudje se sami ne bi upali obrniti k NEBEŠKEMU OČETU če tega ne bi bil storil JEZUS IN ČE NAM SVETI DUH NE BI KAZAL POT.

    TRPLJENJE IN BOLEČINE HROMIJO ČLOVEKA. Zato je potrebno PROSITI ZA ODPUŠČANJE ZA VSAKOKRAT, KO SE PREDAJAMO BOLEČINI IN TRPLJENJU.

    Ko molimo k SVETEMU DUHU. nam On pomaga SPOZNAVATI BOŽJO VOLJO.

    Vprašajmo GOSPODA: “KAJ JE DANES TVOJA VOLJA ZAME, KAJ ŽELIŠ DA NAPRAVIM”?

    Ko je človek še na začetku hoje z Gospodom, ne bo še zaznaval kaj želi Sveti Duh, KER JE POTREBNO POPOLNO ZAUPANJE V GOSPODA, IN KO BOG PREVZAME POPOLNO VODSTVO, JE ČLOVEK ORODJE V BOŽJIH ROKAH, tako kot je rekel sveti Pavel:

    ne živim več jaz, ampak Kristus živi v meni. Kolikor pa zdaj živim v mesu, živim v veri v Božjega Sina, ki me je vzljubil in daroval zame sam sebe. Gal 2,20
    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

    Smisel našega življenja-življenje kristjanov, je zedinjenje z Jezusom.

    SAD DUHA JE:

    Galačanom 5,22-23

    LJUBEZEN, VESELJE, MIR, POTRPEŽLJIVOST, BLAGOST, DOBROTLJIVOST, ZVESTOBA, KROTKOST, SAMOOBVLADANJE.

    KO SE ČLOVEK ODPIRA SVETEMU DUHU- MU DOVOLI DA GA SVETI DUH PELJE PO SVOJI POTI, KI JE DRUGAČNA OD NAŠEGA MIŠLJENJA IN PREDSTAVE, SVETI DUH PODELJUJE KREPOSTI.

    SVETEMU DUHU SE BOMO ODPIRALI, KO BOMO DOPUSTILI, DA BO PO NJEGOVO, NE PO NAŠE, DOPUSTILI, DA SVETI DUH IZBERE POT, KI JE DRUGAČNA OD NAŠE ČLOVEŠKE ZAMISLI IN ZAHTEVE.

    TA POT NI LAHKA , POTREBNO JE SPREJETI TUDI TRPLJENJE.

    Kdor se da voditi SVETEMU DUHU bo prejel ob času, ki ga določi Bog-Sveti Duh tudi darove in sadove Svetega Duha, tudi VESELJE, KI BO RES PRAVO VESELJE, SPONTANO, ne prisiljeno-navidezno.

    TUDI SLAVLJENJE BO SPONTANO IZVIRALO IZ ČLOVEKA, KER JE DAR BOGA.

    • Hvala says:

      SADOVI SVETEGA DUHA SO ZNAK NOTRANJE PREOBRAZBE NAŠEGA SRCA-ČLOVEKA.

      Velikorat pišem da je potrebno ,SEVEDA KDOR ŽELI- DOPUSTITI BOGU DA NAREDI NOVO ISKRENO SRCE V ČLOVEKU IN PODELI MILOSTI.

      HODIMO Z JEZUSOVIM DUHOM PO POTI SPREOBRNJENJA.

      UPIRAJMO SE GREHU-SPREJEMAJMO POUK GOSPODA, IZBIRAJMO DOBRO.

      JEZUS JE REKEL:

      Niste se še do krvi uprli v boju zoper greh. Hebrejcem 12,4
      …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

      Vsak dan je potrebno ponavljati BOŽJO BESEDO:” VSE ZMOREM V NJEM, KI MI DAJE MOČ”.

      Po SVOBODNI VOLJI, kdor želi NAJ IZROČI SVOJE SRCE JEZUSU, DA BO NAREDIL NOVO ISKRENO SRCE.

      TO JE PROCES, KI NE TRAJA EN DAN.

      V kolikem času BO GOSPOD NAREDIL NOVO SRCE IN PODELIL MILOSTI, JE ODVISNO TUDI OD NAS, ALI SE UPIRAMO NJEGOVO POTI IN VZGOJI, ALI PA GA POSLUŠAMO.

      Izraelci niso želeli sprejemati POTI, PO KATERI JIH JE VODIL BOG, UPIRALI SO SE GOSPODU IN ZAHTEVALI PO SVOJE, ZATO SO 40 LET HODILI PO POTI, ki naj bi trajala približno 12 dni.

      Sami se ne bomo spreobrnili, tudi si ne moremo sami NAREDITI NOVO ISKRENO SRCE-PONOVNO SE RODITI OD ZGORAJ-TO DELA GOSPOD TISTIM, KI MU TO DOVOLIJO.

      JEZUS JE REKEL: “VSE DELAM NOVO”-Razodetje 21,5

      Tisti, ki je sedèl na prestolu, pa je rekel: »Glej, vse delam novo!« Rekel je tudi: »Zapiši, kajti te besede so zanesljive in resnične!«
      …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

  3. Miro says:

    ZAKAJ KRISTJANI VČASIH DELUJEMO, KOT DA VERA POSRKA VSE NAŠE VESELJE (Aleteia, 13/10/24)

    VČASIH SE MORDA ZDI, DA JE KRŠČANSTVO NEKAKŠNA ZAVORA V ŽIVLJENJU, KI NAS OVIRA, DA BI GA ŽIVELI V POLNOSTI

    Mnogim ljudem se krščanstvo zdi nekaj negativnega in pesimističnega, kristjani pa po njihovem mnenju v življenju ne poznajo nikakršnega veselja.

    Iz tega bi lahko sklepali, kako kristjanom nekaj preprečuje, da bi svoje življenje živeli v polnosti, in da krščanstvo vse skupaj samo še poslabša.

    Pa naj gre za zakonski odnos ali samsko življenje, krščanstvo življenju odvzame vso “zabavo”.

    KAKO ŽIVETI ČUDOVITO ŽIVLJENJE

    SV. FRANČIŠEK SALEŠKI v svojem delu »Uvod v bogoljubno življenje« tej predstavi odločno nasprotuje in je prepričan, da krščanstvo vodi k večji izpolnitvi in veselju:

    »Prava pobožnost ničesar ne ovira, pač pa ravno nasprotno: vse izpopolnjuje; kar pa je v nasprotju s pravo poklicanostjo kogarkoli, je, o tem ste lahko prepričani, lažna pobožnost.«

    Nato poda vzporednico, v kateri bogoljubno življenje primerja z delovanjem čebel:

    »Aristotel pravi, da čebela sesa med s cvetov, ne da bi jih poškodovala, pusti jih cele in sveže, kot jih je našla; toda prava pobožnost je še boljša, saj nikakor ne ovira nobene poklicanosti ali dolžnosti, temveč ravno nasprotno: vse krasi in olepšuje. Če drage kamne vržeš v med, vsak od njih glede na svojo barvo postane še bolj bleščeč.«

    To pomeni, da je vse, kar počnemo v življenju, še boljše, če smo združeni z Bogom:

    »Vsakdo svoje posebno poslanstvo izpolnjuje še bolje, če je izpostavljen Božjemu vplivu: družinske dolžnosti so lažje, zakonska ljubezen pristnejša, služenje Kralju zvestejše, vsak poklic je bolj sprejemljiv in bolje opravljen, če ga vodi Bog.«

    Svetniki so nam tudi pri tem velik zgled, saj kažejo, kako nas Božja bližina vodi v lepo življenje, polno radosti, sreče in izpolnitve.

    Kristjani morda ne morejo početi vsega, kar si želijo, lahko pa delajo tisto, kar je prav, in to vodi v še večjo svobodo, ki je ne bremeni suženjstvo greha.

    Povzeto po: https://si.aleteia.org/2024/10/13/zakaj-kristjani-vcasih-delujemo-kot-da-vera-posrka-vse-nase-veselje

    BOŽJE USMILJENJE, TI VESELJE IN NEIZMERNA RADOST VSEH SVETIH, ZAUPAMO VATE!

    • Miro says:

      MOLIMO

      Ljubi Jezus, prosim Te, da iz mojega srca za vedno odstraniš
      vso potrtost in slabo voljo. Naj bom vesel, zadovoljen in srečen,
      ko uživam vse Tvoje milosti. Kajti, o Bog, če mi naklanjaš svojo
      milost, ali naj ne bi bil radosten in zadovoljen? Ali naj ne bi
      izžareval Svetega Duha, ki vpliva na mojo dušo, da jo povzdiguje
      nad vse drobne vsakdanje nevšečnosti, ki nikoli ne bi smele zlomiti
      miru tistih, ki stremijo za tem, da bi služili Tebi? O, naj bodo moji
      mir, potrpežljivost, krotkost in drugi darovi Svetega Duha: naj vodijo
      in tolažijo moje srce ter dvigajo moje prizadevanje visoko nad ta svet,
      k Tebi, moj Gospod, ki si moj začetek in moje zadnje upanje. Amen.

      Molitev za več veselja v vsakdanjem življenju (vir: aleteia.si)

  4. Miro says:

    POSLUŠAJMO BOŽJO BESEDO IN ŽIVIMO V NJENI MOČI

    TOGOTA JE KRUTA IN JEZA JE PREKIPEVAJOČA, A KDO VZDRŽI PRED LJUBOSUMNOSTJO!
    (Prg 27,4)

    Več sorodnih svetopisemskih izrekov na:
    https://www.biblija.net/biblija.cgi?set=2&id13=1&l=sl&z=4&zf=707&t=5#Zavist

    Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate!

    • Miro says:

      MOLIMO:

      OČE NAŠ

      Oče naš, ki si v nebesih, posvečeno bodi tvoje ime,
      pridi k nam tvoje kraljestvo, zgodi se tvoja volja
      kakor v nebesih tako na zemlji. Daj nam danes naš
      vsakdanji kruh in odpusti nam naše dolge, kakor
      tudi mi odpuščamo svojim dolžnikom, in ne vpelji
      nas v skušnjavo, temveč reši nas hudega.
      Amen.

      ZDRAVA MARIJA

      Zdrava, Marija, milosti polna, Gospod je s teboj,
      blagoslovljena si med ženami in blagoslovljen je
      sad tvojega telesa, Jezus. Sveta Marija, Mati božja,
      prosi za nas grešnike zdaj in ob naši smrtni uri.
      Amen.

      Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!
      Brezmadežno Srce Marijino, prosi za nas!
      Sv. Jožef, prijatelj Najsvetejšega Srca, prosi za nas!

  5. Miro says:

    Razmišljajmo o neizčrpnem bogastvu odrešenja, ki nam ga posreduje Katekizem katoliške Cerkve!

    SPOZNANJE BOGA PO GLEDANJU CERKVE

    37 Znotraj zgodovinskih razmer, v katerih živi, pa ima človek mnogo težav pri spoznavanju Boga zgolj z lučjo svojega razuma:

    Čeprav more človeški razum sam po sebi s svojimi naravnimi močmi in naravno lučjo priti do resničnega in trdnega spoznanja o enem osebnem Bogu, ki s svojo previdnostjo ohranjuje in vlada svet, in do spoznanja naravne postave, ki jo je Stvarnik položil v naše duše, je vendar nemalo ovir, ki preprečujejo, da bi razum to svojo prirojeno zmožnost uspešno in s pridom uporabljal. Kajti kar se tiče Boga in kar zadeva odnose med ljudmi in Bogom, obstoje resnice, ki popolnoma presegajo red čutnih reči; ko gre za to, da le-te prevedemo v dejavno življenje, ki naj ga oblikujejo, zahtevajo od nas požrtvovalnost in zatajevanje samega sebe. Ko se naj človeški razum dokoplje do takih resnic, naleti na težave tako zaradi vzgibov čutnosti in domišljije kakor tudi zaradi zle poželjivosti, pritekajoče iz izvirnega greha. Zaradi tega se ljudje v takih rečeh radi prepričujejo, da je krivo ali vsaj dvomljivo, za kar bi hoteli, da ne bi bilo resnično (Pij XII., okr. “Humani Generis”: DS 3875).

    Več o tem na: https://marija.si/gradivo/kkc/III-spoznanje-boga-po-gledanju-cerkve/

    Božje usmiljenje, ki nas napolnjuješ z milostjo, zaupamo vate!

    • Miro says:

      Nadaljevanje:

      38 Zaradi tega je človeku treba, da je razsvetljen z božjim razodetjem ne samo glede vsega, kar presega njegov razum, ampak tudi glede “religioznih in nravnih resnic, ki same po sebi niso nedostopne razumu, da jih morejo spoznati tudi v sedanjem stanju človeškega rodu vsi brez težave, s trdno gotovostjo in brez primesi zmote” (pr.t., DS 3876; prim. 1. vat. koncil: DS 3005; BR 6; sv. Tomaž Akv., s.th. 1,1,1).

      https://marija.si/gradivo/kkc/III-spoznanje-boga-po-gledanju-cerkve/

      Božje usmiljenje, ki nas napolnjuješ z milostjo, zaupamo vate!

  6. Miro says:

    POGLABLJAJMO SE V BOŽJO BESEDO IN MOLIMO ZA TRPEČE SESTRE IN BRATE

    BOŽJA BESEDA: V šestem mesecu je Bog poslal angela Gabriela v galilejsko mesto Nazaret, k devici, zaročeni z možem, ki mu je bilo ime Jožef, iz Davidove hiše, in devici je bilo ime Marija. (Lk 1,26-27)

    S trdnim zaupanjem se obrnimo na ODREŠENIKA JEZUSA KRISTUSA in SVETO DEVICO MARIJO. Ponižno ju prosimo za potrebne milosti za trpeče sestre in brate v rubriki PROSIM ZA MOLITEV, v skladu z BOŽJO VOLJO!

    S trdnim zaupanjem se obrnimo na ODREŠENIKA JEZUSA KRISTUSA in SVETO DEVICO MARIJO. Ponižno ju prosimo za potrebne milosti za trpeče sestre in brate v rubriki PROSIM ZA MOLITEV, v skladu z BOŽJO VOLJO! Vedno se že vnaprej zahvaljujmo za vse, kar nam Gospod podarja v svoji neizmerni dobroti in usmiljenju do nas grešnikov!

    PROŠNJE ZA MOLITEV: http://www.molitev.net/skupaj-molimo.html

    MOLIMO VESELI DEL ROŽNEGA VENCA. V PRVI SKRIVNOSTI RAZMIŠLJAMO:

    1. KI SI GA, DEVICA, OD SVETEGA DUHA SPOČELA
    2. Zaradi katerega je našla milost pri Bogu.
    3. Ki je velik in Sin Najvišjega.
    4. Ki bo vladal Jakobovi hiši vekomaj.
    5. Kateremu je Bog dal prestol Njegovega očeta Davida.
    6. Čigar kraljestvu ne bo konca.
    7. Ki je izpolnil hrepenenje narodov po Odrešeniku.
    8. Ki si ga, Devica, sprejela, kot ponižna Gospodova dekla.
    9. Ki je postal eden izmed nas, nam enak v vsem, razen v grehu.
    10. Ki je postal Človek, da bi mi postali otroci Božji.

    MISLI O ROŽNEM VENCU

    Nemogoče bi bilo navesti brezštevilne svetnike, ki so v molitvi rožnega venca odkrili pristno pot posvečenja. Dovolj bo, če tukaj spomnimo na svetega Ludvika Marije Grigniona Montfortskega, avtorja dragocenega dela o rožnem vencu, in na časovno nam bližjega patra Pija iz Pietrelcine, ki sem ga v svoje veselje mogel pred kratkim razglasiti za svetnika. Posebno karizmo je imel dalje blaženi Bartolo Longo, ki je bil resnični apostol rožnega venca. Njegova pot svetosti je temeljila na navdihu, ki ga je zaznal v globini svojega srca: »Kdor širi molitev rožnega venca, je rešen!«

    Misli papeža Janeza Pavla II. iz Apostolskega pisma Rožni venec Device Marije

    MARIJA, KRALJICA PRESVETEGA ROŽNEGA VENCA, PROSI ZA NAS!

  7. Miro says:

    Spomnimo:

    MARIJA NAM NEPRESTANO PONAVLJA: “MOLITE ROŽNI VENEC!” MAMO PA JE TREBA UBOGATI (Aleteia, 05/10/20)

    UGLASILI SE BOMO Z UTRIPOM BOŽJEGA SRCA, KI PRINAŠA MIR, KI GA DANES TAKO POTREBUJEMO

    Sveti Pavel nas spodbuja, naj imamo v mislih to, kar je resnično, vzvišeno, pravično, čisto, ljubeznivo, častno, krepostno in hvalevredno (prim. Flp 4,6-9). Pavel ve: misli rodijo dejanja – to o čemer razmišljamo v vsakem primeru dobi odmev v našem delovanju.

    Najbrž vsi čutimo, kako na nas deluje ta, v letu 2020 najpogosteje izrečena, zapisana, prebrana, slišana beseda: koronavirus. In najbrž smo je že vsi siti. Časopisi, internetne strani, lahkotni pogovori z znanci, resni sestanki, poročila, očitno še pridige: povsod korona. In vemo, kaj ta beseda prinese s sabo, kakšna občutja budi in kam pelje.

    V OKTOBRU NOVA “KLJUČNA BESEDA”

    Cerkev nas v mesecu oktobru vabi, da premagamo besedo korona v njeni pogostnosti. Pravzaprav nas vedno vabi, da imamo v mislih in na naših ustnicah pomembnejše besede: Oče naš, Jezus, Marija … Oče, Jezus, Marija … To so vzvišene besede, ki jih tolikokrat lahko ponovimo v molitvi rožnega venca in ki v naša življenja prinesejo Božji mir in milo navzočnost Kristusa in njegove Matere.
    Vedno isto glavno Marijino sporočilo

    Če pogledamo Marijina sporočila, ki jih je ob različnih prikazovanjih predala svetu, imajo eno skupno točko. Marija – tako v Lurdu kot v Fatimi – otroke prosi: molite sveti rožni venec.

    Mame zelo dobro vedo, kaj je najboljše za njihove otroke in delajo vse, da so otroci zdravi, srečni, zadovoljni in da gredo po pravi, varni poti. Marija je naša mama in v tem je najboljša. Pa nam naroča eno: molite rožni venec.

    To je že dovolj močan argument, da staknemo rožne vence z vzvratnih ogledal v svojih avtomobilih, da jih poiščemo v svojih predalih, primemo v roke in dovolimo, da jagode drsijo med našimi prsti v ponavljanju svetih besed. Uglasili se bomo z utripom Božjega Srca, ki prinaša mir, ki ga danes tako potrebujemo.

    KAKO TOREJ ZAČETI? KAJ JE SKRIVNOST PRI MOLITVI ROŽNEGA VENCA?

    Predvsem je treba začeti. Tisoč razlogov se najde in drugih tisoč idej, da ne bi molili rožnega venca. To je znamenje, kako se te preproste in ponižne molitve hudič boji. Predvsem začeti je treba, premagati začetni odpor in bo steklo, iz dneva v dan bo šlo lažje in boljše.

    Nimaš časa za cel rožni venec? Pa zmoli desetko. Desetka tukaj, desetka tam, petkrat tri minute v dnevu, pa bo rožni venec odmoljen. Ugasni radio v avtomobilu, naj tvojo pot spremlja molitev. Bodi drzen: zvečer predlagaj ženi ali na sprehodu prijatelju: kaj če bi zmolila en del rožnega venca? Lahko greste še dlje: molite rožni venec skupaj, kot družina.

    Obljubljam: nasprotovanja bo na začetku veliko. A obljubljam tudi: blagoslovi bodo še večji.

    IN KAJ ČE ME VMES ODNESE? ČE SE RAZTRESEM? ČE NE BOM MISLIL NA BESEDE, KI JIH IZGOVARJAM?

    Ne skrbi. Bogu in njegovi Materi si posvetil svoj čas. Sveti Jožefmarija Escriva je na dilemo odgovoril nekako takole: “Te skrbi, ko pri molitvi rožnega venca z glavo uideš drugam in delajo samo ustnice? Ne skrbi. Predstavljaj si mladega fanta, ki igra na kitaro svojemu dekletu. Vmes pozabi, kaj točno je že igral, a brenka naprej. In dekle je samo srečno, da ji posveča pozornost in da je z njo. Podobno je z Marijo, ko molimo rožni venec.”

    Izgovorov bova našla nešteto. Boljših idej tudi. Najina in Božja Mati pa prosi: molite rožni venec. Mame se uboga. Ubogajva jo. In za boljši verziji sebe, za boljše politike, bolj svete duhovnike, za mir na svetu in v naših družinah neštetokrat in z zaupanjem ponoviva: Sveta Marija, Mati Božja, prosi za nas grešnike, zdaj in ob naši smrtni uri. Amen.

    https://si.aleteia.org/2020/10/05/marija-nam-neprestano-ponavlja-molite-rozni-venec-mamo-pa-je-treba-ubogati

    MARIJA, KRALJICA PRESVETEGA ROŽNEGA VENCA, PROSI ZA NAS!

  8. Hvala says:

    SVETA MARIJA JE NAROČILA TREM PASTIRČKOM MOLITI IN DELATI ŽRTVE ZA SPREOBRNJENJE GREŠNIKOV.

    Če se grešniki ne obrnejo nazaj k Bogu, bo II: svetovna vojna, je rekla MARIJA in tako se je zgodilo.

    Obstaja veliko družin v Sloveniji in po svetu, KJER JE EN ZAKONEC VEREN, DRUGI PA NEVEREN, ALI SE PA EN ZAKONEC BORI Z ODVISNOSTJO- BOLEZNIJO itd…

    In če en zakonec želi DA GOSPOD POSEŽE V ZAKON IN PODELI MILOST SPREOBRNJENJA DRUGEMU ZAKONCU ALI CELI DRUŽINI, JE POTREBNO MOLITI IN DELATI ŽRTVE IN TRPLJENJE DAROVATI ZA SPREOBRNJENJE. ZADOŠČEVANJE ZA GREHE!

    Kristjani naj bi se zavezali DA EN ČLAN DRUŽINE LAHKO REŠI CELO DRUŽINO IN SODELUJE PRI ODREŠENJSKEM NAČRTU ZA CELI SVET.

    To lahko doseže, ko prostovoljno sprejme VSE SVOJE TRPLJENJE IN TAKO VSAK DAN HODI Z JEZUSOM IN SVOJIM KRIŽEM.

    ZATO PA JE TAKO POMEMBNO SPREJEMATI TRPLJENJE, KER GA JE TUDI JEZUS, KO SE JE ZA NAS ŽRTVOVAL.

    MOČ DAJE GOSPOD.

    Če se človek zanaša na človeško moč, ne bo šlo. ZAUPATI V GOSPODA, KER ON DELI MILOSTI.

    To je posebno darovanje -lahko rečemo: DATI ŽIVLJENJE ZA DRUGEGA!

  9. Miro says:

    13. oktobra se spominjamo zadnjega dne od šestih Marijinih prikazovanj v Fatimi (prvo prikazovanje 13. maj 1917)

    PET NAUKOV FATIMSKE MARIJE (Aleteia)

    BOG JE BREZČASEN IN KO SE ODLOČI, DA BODO NEBESA POSEGLA V NAŠ SVET, IMA TO POSLEDICE ZA VSE VEČNE ČASE

    Bog je brezčasen in ko se odloči, da bodo nebesa posegla v naš svet, ima to posledice za vse večne čase

    Praznik fatimske Matere Božje je 13. maj. Na ta dan se spominjamo prvega od številnih prikazanj Marije trem fatimskim pastirčkom leta 1917.

    Cerkev je iz fatimskih prikazovanj pridobila nekaj dragocenih naukov, ki jih svet mora poznati.

    FATIMA NENEHNO ZAHTEVA, DA JO UPOŠTEVAMO

    Ob Fatimi običajno pomislim na stare časopisne izrezke o sončnem čudežu, na zrnate fotografije namrščenih pastirčkov, ki stojijo ob razmajani hiši, in na podobico, ki jo je moja babica hranila na svoji nočni omarici poleg rožnega venca.

    Toda kar se je zgodilo v Fatimi na Portugalskem, se v življenju Cerkve vse bolj uveljavlja.

    Papež Janez Pavel II. se je fatimski Mariji zahvalil, da ga je ob atentatu leta 1981 ohranila pri življenju; Cerkev je leta 2000 razkrila tretjo fatimsko skrivnost; papež Frančišek je leta 2017 dva od fatimskih vidcev razglasil za svetnika in s tem zgled za vesoljno Cerkev; sv. Jacinta in Frančišek Marto sta umrla med epidemijo španske gripe leta 1919 oz. 1920 – natančno 100 let pred epidemijo koronavirusa, ki je zaustavila naš svet.

    Bog je v resnici brezčasen in ko se odloči, da bodo nebesa posegla v naš svet, ima to posledice za vse večne čase.

    ZVESTOBA JE POMEMBNEJŠA OD BLAGINJE

    Mati Božja se je prikazala trem pastirčkom, ki so živeli v slabših pogojih, kot si jih sploh lahko predstavljamo. Sv. Jacinta in Frančišek Marto ter sv. Lucija dos Santos so živeli brez centralnega ogrevanja (in brez sodobnih sanitarij), brez ustrezne zdravstvene oskrbe (penicilina še niso odkrili) ter v zelo negotovih gospodarskih (in političnih) razmerah.

    Toda ko se jim je prikazala Marija, jim ni dala nobene od teh stvari. Prosila jih je, naj resnično vsak dan molijo rožni venec in “prenašajo vse trpljenje, ki jim ga pošilja Bog — v zadoščenje za grehe, ki ga žalijo, ter za spreobrnjenje grešnikov”. Med epidemijo leta 2020 nas je veliko zelo zaskrbljenih za svoje zdravje in zdravje našega gospodarstva. In prav je tako! Toda fatimska Marija nas nežno opominja, naj bomo še bolj zaskrbljeni zaradi svoje (ne)zvestobe Bogu.

    VOJNA JE PODOBA (IN POSLEDICA) GREHA

    Nekega groznega julijskega dne so bili pastirčki deležni ostrega nauka o stvarnosti življenja: Marija jim je pokazala, kakšen je pekel, in jih opozorila, da bo prišlo do vojne, če se grešniki ne bodo spokorili.

    Dejstvo je, da smo ljudje ustvarjeni po Božji podobi, in ko ne spoštujemo drug drugega (ali samih sebe), smo nespoštljivi do Boga. In ker greh rodi še več greha (Greh povzroči, da postane greh privlačen; s ponavljanjem istih dejanj nastane grešljivost, tj. trajna nagnjenost h grehu iste vrste. Posledica so zla nagnjenja, ki zamračijo vest in pokvarijo konkretno ocenjevanje dobrega in zlega. Tako greh teži za tem, da bi se ponavljal in krepil, vendar pa ne more uničiti nravnega čuta prav do njegove korenine. KKC 1865), ne traja prav dolgo, preden greh obrodi strahovit spor.

    Prekletstvo je končni rezultat našega nasprotovanja Božji podobi – toda odmeve pekla lahko slišimo v vsakem sporu, vključno z domačim nasiljem in rasnim sovraštvom.

    BOG HREPENI PO NAS

    O Fatimi zlahka dobimo zgrešeno podobo. Otroci slišijo, kako “zelo smo razžalili Boga”, ki si zdaj želi le še “Pokore! Pokore! Pokore!”

    Toda le pomislite, zakaj je morda res tako.

    Ko mati vidi, da otrok ne spoštuje svojega očeta in uničuje stvari, ki mu jih je ta podaril, bi morala reči natančno to, kar je Fatimska Marija rekla svetu leta 1917. Njihovo ravnanje ni zgolj neposlušnost, temveč pretresljivo zavračanje ljubezni.

    Če nas Bog ne bi imel rad, bi se nas otresel tako, da bi poskrbel za naše samouničenje. Toda Bog hrepeni po naši ljubezni, zato nas njegova Mati spodbuja, naj se vrnemo k njemu.

    DRUŽINSKA MOLITEV LAHKO PREOBLIKUJE SVET

    “Otroci lahko spremenijo svet,” je spodbuda, ki sem jo zapisal v fatimskem priročniku z naslovom Holy Heroes (Sveti junaki, op. prev.). Otroci to nagonsko vedo, vendar ta ista stvar pogosto vodi v zgrešeno delovanje.

    Otroci ne bodo spremenili sveta s svojim svetovanjem politiki ali s pritiskom na vrstnike ali pa z močjo lastnega pričevanja, ne glede na to, kako učinkovite so lahko te stvari. Svet bodo spremenili s tremi napotki iz Fatime: v molitvi iščimo Božjo tolažbo, grešnike spreobračajmo s svojimi žrtvami (zadoščevanjem), izročajmo se Jezusu prek Marije v molitvi rožnega venca.

    Fatimski otroci so svet na ta način pravzaprav že preoblikovali. Molitev, ki so jo dodali rožnemu vencu, je zaustavila širjenje komunizma, njihov zgled je cele rodove katoličanov privedel do darovanja za bližnjega in po vsem svetu so zanetili revolucijo posvetitev Mariji.

    Praznik fatimske Matere Božje je uvrščen v cerkveni koledar, da ne bi pozabili, kako njihovo delo še ni končano.

    Povzeto po: https://si.aleteia.org/2020/05/13/5-naukov-fatimske-marije-za-leto-2020

    FATIMSKA MATI BOŽJA, PROSI ZA NAS!

  10. Miro says:

    FATIMSKA MATI BOŽJA, 13. OKTOBER

    Spominski dan Marijinih prikazovanj trem otrokom v portugalski Fatimi vsakega trinajstega v mesecu od maja do oktobra 1917 liturgično sicer še ni dobil takega poudarka kot prikazovanja v Lurdu (gl. 11. februar) ali starejša v mehiški Guadalupi (gl. 12. december). Povabilo Marije, naj se svet, posebej Rusija, posveti njenemu brezmadežnemu Srcu (Pij XII. leta 1942), pa je dalo nov poudarek starejšim oblikam te pobožnosti in tudi posebnemu liturgičnemu praznovanju (gl. na začetku meseca junija). Romarji z vsega sveta prihajajo v Fatimo zlasti po Marijinem letu 1954. Leta 1967 je bil tam papež Pavel VI., leta 1982 pa se je prišel zahvalit Mariji tudi Janez Pavel II., ker je prežive1 atentat, ki je bil izvršen nanj na trgu sv. Petra v Rimu 13. maja 1981. V zadnjih letih potuje kip Fatimske Marije po raznih deželah, tudi po Sloveniji. Dne 13. maja 2000 je papež Janez Pavel II. v Fatimi razglasil za blažena otroka Frančiška in Hijacinto Marto. Godujeta skupaj 20. februarja. Fatimski Mariji sta v Sloveniji posvečeni dve cerkvi.

    Povzeto po: https://marija.si/duhovnost/marijini-prazniki/fatimska-mati-bo%C5%BEja/

    FATIMSKA MATI BOŽJA, PROSI ZA NAS!

    • Miro says:

      DEVICA MARIJA NAM GOVORI: MOLITE, MOLITE, MOLITE …

      Posebno učinkovita je tista molitev, s katero se popolnoma izročimo MARIJINEMU in po njej
      JEZUSOVEMU SRCU. V skladu s to molitvijo pa je treba tudi živeti. To je življenje v veri, upanju
      in ljubezni, življenje v izpolnjevanju BOŽJE VOLJE.

      PRESVETO SRCE JEZUSOVO, USMILI SE NAS!
      BREZMADEŽNO SRCE MARIJINO, BODI NAŠE REŠENJE!

      Več o tem na: http://www.sticna.com/vrtnice/rozni_venec.html

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja