Članki za dušo

Tu se dodaja članke, ki so povzeti po drugih internetnih straneh. Prosim, da se navedejo viri kje je bilo povzeto.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

15.023 Responses to Članki za dušo

  1. Hvala says:

    Vera kot gorčično seme

    Vera, ki je primerljiva z gorčičnim semenom, je vera, ki ni naduta, zaverovana vase, se ne pretvarja, da je velik vernik, ne! To je vera, ki v svoji ponižnosti čuti veliko potrebo po Bogu in se mu v svoji majhnosti z zaupanjem izroči. To je vera, ki nam da sposobnost gledati z zaupanjem na menjavajoče se dogodke življenja, ki nam pomaga sprejeti tudi poraze in trpljenje v zavesti, da zlo nima in ne bo nikoli imelo zadnje besede(Mirenski grad)

  2. Miro says:

    ZAČENJA SE TEDEN MOLITVE ZA DUHOVNE POKLICE – PROSIMO GOSPODA ŽETVE, NAJ POŠLJE DELAVCE NA SVOJO ŽETEV!

    Teden za duhovne poklice bo potekal od 6. do 13. septembra 2020. Geslo tedna in molitvenega dne, ki bo letos zaradi covida-19 nekoliko drugačen, je duhovni poklic – zaklad v glinasti posodi (prim. 2 Kor 4,7).

    Več o tem na:
    https://katoliska-cerkev.si/teden-molitve-za-duhovne-poklice-in-skofijski-molitveni-dan-za-duhovne-poklice-2020

    Božja beseda: »Žetev je obilna, delavcev pa malo. Prosíte torej Gospoda žetve, naj pošlje delavce na svojo žetev« (Lk 10,2).

    MOLITEV ZA DUHOVNE POKLICE

    Gospod Jezus Kristus,
    veliki in večni Duhovnik,
    žalostno je tvoje srce,
    ko gledaš ovce brez pastirja.
    Zato v tvojem imenu in po tebi
    prosimo nebeškega Očeta,
    naj pošlje delavcev na svojo žetev.

    Jezus, ljubitelj čistosti,
    pomagaj krščanskim staršem vzgajati
    njihove otroke v duhu požrtvovalnosti.
    Daj, da bodo velikodušno darovali
    za tvojo službo tiste, ki jih ti kličeš.

    Učitelj apostolov, izberi med našo mladino tiste,
    ki nam bodo darovali daritev svete maše,
    delili svete zakramente,
    molili in se za nas žrtvovali.

    Dobri pastir, varuj jih pred
    zunanjimi in notranjimi nevarnostmi.
    Daj jim stanovitnost v svetem poklicu,
    da postanejo duhovniki po tvojem srcu.
    Naj polni vere in ljubezni do tebe
    in tvoje svete Cerkve
    nesebično posvetijo vse svoje moči
    ohranjanju in širjenju tvojega kraljestva
    v neumrljivih dušah.

    Mati Marija, varuj naša semenišča,
    da pride iz njih mnogo svetih duhovnikov,
    ki bodo ohranili našemu narodu zaklad
    svete vere. Amen.

  3. Hvala says:

    STORITE ENO SAMO STVAR IN NAŠLI BOSTE TRAJEN MIR

    ČLOVEK, KI IZPOLNJUJE SVOJO VOLJO NEODVISNO OD BOGA, JE NA NEK NAČIN MALIKOVALEC.

    ČE SI Z VSEMI MOČMI PRIZADEVAMO PRIZADEVAMO, DA BI SVOJO VOLJO ZDRUŽILI Z BOŽJO, BOMO ODKKRILI MIR, KI NAM GA NIHČE NE BO MOGEL ODVZETI ( Priloga)

    https://si.aleteia.org/2019/09/03/storite-eno-samo-stvar-in-nasli-boste-trajen-mir/

  4. Hvala says:

    SLAVLJENJE GOSPODA!

    V SLAVLJENJU BODIMO TAKŠNI, KOT SMO. NAJBOLJŠI STIL SLAVLJENJA JE NAŠ STIL SLAVLJENJA. ZAME MOJ STIL, ZATE TVOJ STIL, TAK STIL, DA LAHKO ZARES SLAVIŠ.

    POLEG TEGA SE MORA SLAVLJENJE UJEMATI S TISTIM, KI GA SLAVIMO. NAŠE SLAVLJENJE NE SME PREVEČ IZRAŽATI TEGA, KAKO SE MI POČUTIMO TAKRAT, AMPAK MORA IZRAŽATI, KAKŠEN JE BOG.
    ———————————————————————————————————————————————————

    TO JE SLAVLJENJE V RESNICI, O ČEMER GOVORI JEZUS (primer Jn 4).
    ——————————————————————————————
    ——————————————————————————————–
    DA SLAVIMO RESNICO O BOGU. ZATO JE PRIMERNO, DA SLAVIMO ŽIVAHNO, Z ŽIVLJENJEM, VESELJEM USTVARJALNOSTJO. S SLAVLJENJEM NE IZRAŽAMO KAKŠNI SMO MI (ker je jasno, da imamo dobre in slabe dneve) , AMPAK KAKŠEN JE BOG.
    ——————————————————————————————————————————————————-
    ČE POGLEDAMO V SVETO PISMO, KAKO JE SLAVILO IZVOLJENO LJUDSTVO, VIDIMO, DA SO SLAVILI S CELIMI TELESI IN ZELO STRASTNO: Z GLASBO IN PETJEM , Z GLASNIM VZKLIKANJEM, Z DVIGNJENIMI ROKAMI , S PRIKLANJANJEM, S POKLEKOVANJEM , S PLESOM, PLOSKANJEM….
    ———————————————————————————————————————————————————
    ———————————————————————————————————————————————————
    V SVETEM PISMU JE JASNO, DA SLAVLJENJE NI SAMO STVAR NAŠIH MISLI IN UST, AMPAK CELEGA TELESA.
    LAHKO SE VPRAŠAMO, ALI JE TO SAMO ZARADI DRUGAČNEGA KULTURNEGA OKOLJA IN SO IZRAELCI V TISTEM ČASU PAČ IMELI NAVADO VSE IZRAZITI NA TAK NAČIN, MI DANES PA SMO BOLJ ZADRŽANI IN NAM TEGA NI TREBA. KAJ PA TAKRAT, KO SEM SAM V SOBI? MI JE KAJ DRUGAČE, KO ME NOBEN NE MORE VIDETI.

    KAKORKOLI ŽE, DOBRO SE JE ZAVEDATI, DA SMO PRI SLAVLJENJU VČASIH TUDI POKLICANI BITI BOLJ ENERGIČNI IN STRASTNI , IN NE SAMO DA SMO, TAKI KOT SMO.
    KER BOG JE VEDNO ISTI.
    ——————————————————————————————————————————————————–
    ——————————————————————————————————————————————————–
    IN NAŠA NALOGA NI, DA BOGA ZNIŽAMO NA RAVEN NAŠEGA TRENUTNEGA POČUTJA , AMPAK , DA GA SLAVIMO TAKEGA, KOT JE IN, TO NA NAJBOLJ PRIMEREN NAČIN.
    ——————————————————————————————————————————————————–
    ——————————————————————————————————————————————————–
    TAKO, KOT ČE NAS NEKDO POVABI NA PRAZNOVANJE IN SE SKUŠAMO PRIMERNO OBLEČI. RAZLIKA JE , ČE SI POVABLJEN NA POROKO ALI PIKNIK. KAKO BI BILO, ČE BI PRIŠEL NA PRIJATELJEVO CERKVENO POROKOV ŠPORTNIH KRATKIH HLAČAH? LAHKO BI IZPADLO CELO ŽALJIVO. NO, PODOBNO JE S SLAVLJENJEM BOGA (ni najboljši primer, pa vendarle pomaga).

    POLEG TEGA TA NAŠA ISKRENOST SLAVLJENJA S CELIM TELESOM IN DUŠO ODGANJA OTOPELOST.
    ——————————————————————————————————————————————————-
    ——————————————————————————————————————————————————-
    ČE ŠE NE VESTE, OTOPELOST JE ZELO RAZŠIRJENA “BOLEZEN” V CERKVI. NALEZLJIVA IN SMRTNONOSNA.
    —————————————————————————————————————————————————–
    ——————————————————————————————————————————————————-
    NO IN TU IMAMO ZDRAVILO ( Slavim, torej sem- Svetnikov mesečnik o slavljenju , april, maj 2008)

  5. Hvala says:

    PRILOŽENO PREBERITE ŽIVLJENJSKO IZKUŠNJO GLASBENIKA TADEJA VINDIŠA. SPRAŠEVAL SE JE KAKO BO V ŽIVLJENJU (bolezen), IN NE GLEDE NA IZID OPERACIJE POISKAL ODGOVOR:

    “DOKLER MU BO BOG DAL GLAS, BOM PEL IN SLAVIL. DOKLER BO POSLANSTVO TRAJALO IN BOM LAHKO STAL BOM IGRAL. UPAM, DA GA BOM NEKOČ LAHKO SLAVIL V VEČNOSTI.”

    https://si.aleteia.org/2019/01/04/moski-ponos-je-bil-prvo-kar-me-je-zadelo/

  6. Hvala says:

    SLAVA
    ——–
    KESANJE NAM PREMAGA ODREČI SE DOMIŠLJAVOSTI IN STOPITI PRED BOGA TAKŠNI, KAKRŠNI V RESNICI SMO, Z ZAVESTJO, DA SMO GREŠNIKI, IN V UPANJU, DA NAM BO ODPUŠČENO. RAVNO IZ SREČANJA MED ČLOVEŠKO BEDO IN BOŽJIM USMILJENJEM ČRPA MOČ HVALEŽNOST, IZRAŽENA V SLAVI.
    ————————————————————————————————————————————————————-
    KOT JE ZAPISANO V RIMSKEM MISALU, SLAVA JE PRASTARA IN ČASTITLJIVA HVALNICA, S KATERO CERKEV , ZBRANA V SVETEM DUHU, SLAVI IN PROSI BOGA OČETA IN JAGNJE.

    ZAČETEK TE HVALNICE JE PESEM ANGELOV OB JEZUSOVEM ROJSTVU V BETLEHEMU, RADOSTNO OZNANILO OBJETOSTI MED NEBOM IN ZEMLJO. TA PESEM VKLJUČI TUDI NAS, KI SMO ZBRANI V MOLITVI:

    SLAVA BOGU NA VIŠAVAH IN NA ZEMLJI MIR LJUDEM, KI SO BLAGE VOLJE.
    —————————————————————————————————————————————————

    KRISTUS JE TISTI, KI MOLI.

    DUHOVNIK MOLI GLAVNO PROŠNJO Z RAZPROSTRTIMI ROKAMI. TO JE MOLITVENA DRŽA, KI SO JO KRISTJANI PREVZELI ŽE V PRVIH STOLETJIH, DA BI POSNEMALI KRISTUSA Z RAZPRTIMI ROKAMI NA LESU KRIŽA , KAKOR LAHKO VIDIMO NA POSLIKAVAH V RIMSKIH KATAKOMBAH.

    TAKO JE KRISTUS TISTI, KI MOLI. V KRIŽANEM PREPOZNAMO DUHOVNIKA (pisano z veliko začetnico) , KI DARUJE BOGU VŠEČNO DARITEV (Mirenski grad).

    Slavimo Gospoda, pojmo Mu hvalnice in tako bomo vsi skupaj OBJETI – NEBO IN ZEMLJA-NEPREKINJENO.
    Ko gremo k Sveti maši, si na oltarju predstavljajmo ŽIVEGA JEZUSA, KI MAŠUJE. ON mašuje, preko svojega namestnika, živ je prosimo Ga, obžalujmo grehe in Ga slavimo!

    http://www.mirenski-grad.si/slava-glavna-masna-prosnja

    • Miro says:

      Še kako drži zapisano. Slavljenje Boga je resnično vir največjih milosti, ki nam jih podarja Gospod. Med svetniki, velikimi slavilci Božje ljubezni, bi tokrat posebej omenil sv. Mati Terezijo, ki je dejala: »Vsak dan, ko se vrnemo domov, imamo eno uro češčenja. To češčenje je največji blagor skupnosti.« Slavimo torej Gospoda Jezusa in spolnjujmo presveto Božjo voljo (10 božjih zapovedi, Jezusova nova zapoved ljubezni), da bo naše slavljenje pristno!

      Slava tebi, Jezus, Ti si neizmerno veličastvo Božje ljubezni in usmiljenja! Hvala Ti za vse, kar delaš za nas in naše odrešenje. Pomagaj nam tako živeti, da bo naše slavljenje – s pomočjo slavilne molitve, svete maše, duhovnih in telesnih del usmiljenja do bližnjega … – v kar največji blagor za nas, naše bližje in naše družine, pa tudi za našo Cerkev, narod, družbo in svet!

  7. Miro says:

    SV. AVGUŠTIN: »TA, KI TE JE RAZŽALIL, JE S TEM SAMEGA SEBE TEŽKO RANIL. IN TI, NE BI OSKRBEL RANE SVOJEGA BRATA? POZABITI MORAŠ NA PRIZADEJANO TI ŽALITEV, NE PA RANE TVOJEGA BRATA!«

    BOŽJA BESEDA: »Če tvoj brat greši, pojdi in ga posvári na štiri oči. Če te posluša, si pridobil svojega brata. Če pa te ne posluša, vzemi s seboj še enega ali dva, da se vsa zadeva ugotovi po izjavi dveh ali treh prič. Če jih ne posluša, povej Cerkvi. Če pa tudi Cerkve ne posluša, naj ti bo kakor pogan in cestninar. Resnično, povem vam: Kar koli boste zavezali na zemlji, bo zavezano v nebesih, in kar koli boste razvezali na zemlji, bo razvezano v nebesih.«

    Skupna molitev

    »Resnično, povem vam tudi: Če sta dva izmed vas na zemlji soglasna v kateri koli prošnji, ju bo uslišal moj Oče, ki je v nebesih. Kjer sta namreč dva ali so trije zbrani v mojem imenu, tam sem sredi med njimi.« (Mt 18,15-20)

    https://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Mt+18%2C15-20&id13=1&pos=0&set=2&l=sl

    Iz razmišljanja Benedikta XVI.: Svetopisemska berila maše današnje nedelje imajo skupno temo v bratski ljubezni skupnosti vernikov, ki izhaja iz občestva s Sveto Trojico. Apostol Pavel pravi, da ima vsa Božja postava polnost v ljubezni tako, da je v naših odnosih do drugih, deset zapovedi in vsak predpis zaobsežen v: »Ljubi svojega bližnjega kakor samega sebe« (prim. Rim 13,8-10). V evangeljskem besedilu iz 18. poglavja Matejevega evangelija, ki je posvečeno življenju krščanske skupnosti, je rečeno, da bratska ljubezen vsebuje tudi čut za medsebojno odgovornost. Če torej moj brat greši proti meni, se moram v moči krščanske ljubezni najprej osebno pogovoriti z njim ter mu predočiti, da to, kar je rekel ali storil, ni dobro. Ta način delovanja se imenuje bratsko opominjanje. Le ta pa ne sme biti odziv na utrpelo žalitev, temveč mora izhajati iz ljubezni do brata. Sveti Avguštin razlaga: »Ta, ki te je razžalil, je s tem samega sebe težko ranil. In ti, ne bi oskrbel rane svojega brata? Pozabiti moraš na prizadejano ti žalitev, ne pa rane tvojega brata« (Govori 82,7).

    In če te brat ne posluša? Jezus v današnjem evangeliju nakaže stopnjevanje: najprej se vrniti k njemu z dvema ali tremi osebami ter se z njim pogovoriti, da bi se jasneje zavedal tega, kar je storil. Če pa kljub temu zavrne opomin, je potrebno povedati skupnosti. Če pa ne posluša niti skupnosti, mu je potrebno dati okusiti razdor, ki ga je on sam povzročil, tako, da se ga izloči iz skupnosti. Vse to kaže na to, da je na poti krščanskega življenja potrebna soodgovornost. Vsak, ki se zaveda lastnih omejitev in napak, je povabljen, da sprejme bratsko opominjanje, prav tako pa, da on s to posebno uslugo pomaga drugemu.

    Naslednji sad ljubezni v skupnosti je soglasnost v molitvi. Jezus pravi: »Če sta dva izmed vas na zemlji soglasna v kateri koli prošnji, ju bo uslišal moj Oče, ki je v nebesih. Kjer sta namreč dva ali so trije zbrani v mojem imenu, tam sem sredi med njimi« (Mt 18,19-20). Osebna molitev je gotovo pomembna, še več nujna. Pa vendar, Gospod zagotavlja svojo navzočnost v skupnosti, ki je zbrana in soglasna, pa naj bo še tako majhna, saj s tem odseva resničnost Troedinega Boga, ki je popolno občestvo ljubezni. Origen pravi, da se moramo vaditi v tej ‘simfoniji’, v tem soglasju znotraj krščanske skupnosti. Vaditi se moramo bodisi v bratskem opominjanju, ki sicer zahteva veliko ponižnosti in preprostosti srca, bodisi v molitvi, da se bo dvigala Bogu iz skupnosti, ki je resnično zbrana v Kristusu (več o mislih Benedikta XVI. na: hozana.si).

    Molimo za vse trpeče sestre in brate, še zlasti za trpeče, ki se v molitev priporočajo v rubriki »Prosim za molitev«, po namenih v zapisih pod: Bila, Eni, KP, Slavica, MamiM, Jana, Maja, M., Irena, Alenka, Kras, Sija, andreja, marjana, Blanka, Sasa, Kristina, Dr, Žametna vrtnica, Gregor, Jasna, David, ida, Slovenec … Naj se na priprošnjo Preblažene Device Marije vseh dotaknejo odrešenjski žarki Božjega usmiljenja; zgodi se presveta Božja volja!

    SPOMNI SE, O PREMILA DEVICA MARIJA

    Spomni se, o premila Devica Marija, da še nikdar ni
    bilo slišati, da bi bila ti koga zapustila, ki je pod tvoje varstvo
    pribežal, tebe pomoči prosil in se tvoji priprošnji priporočal.
    S tem zaupanjem hitimo k tebi, o devic Devica in Mati, k tebi
    prihajamo in pred teboj zdihujoči grešniki klečimo (stojimo).
    Nikar ne zavrzi, o Mati Besede, naših besed, temveč milostno
    nas poslušaj in usliši. Amen.

    Božje usmiljenje, ki se na nas izlivaš iz Kristusovih ran, zaupamo vate!
    Božje usmiljenje, studenec bolnim in trpečim, zaupamo vate!
    Božje usmiljenje, ki vedno in povsod spremljaš vse ljudi, zaupamo vate!

    • Miro says:

      V že navedenem evangeljskem bodimo še posebej pozorni na Jezusove besede:

      »RESNIČNO, POVEM VAM TUDI: ČE STA DVA IZMED VAS NA ZEMLJI SOGLASNA V KATERI KOLI PROŠNJI, JU BO USLIŠAL MOJ OČE, KI JE V NEBESIH. KJER STA NAMREČ DVA ALI SO TRIJE ZBRANI V MOJEM IMENU, TAM SEM SREDI MED NJIMI« (Mt 18, 19-20).

      Te Gospodove besede so ključnega pomena tudi za nas, ki smo na tej spletni strani povezani v molitvah svetega rožnega venca in rožnega venca Božjega usmiljenja, na kar večkrat spomnimo. Pridi, Sveti Duh, in nam pomagaj, da bomo glede tega soglasni in da bomo vedno zbrani v Jezusovem imenu, da nas bo tako uslišal naš nebeški Oče!

  8. Miro says:

    KAJ JE JEZUS RAZODEL SV. FAVSTINI KOWALSKI O MOLITVI ROŽNEGA VENCA BOŽJEGA USMILJENJA – »POVEJ RANJENIM LJUDEM, DA SE MORAJO ZATEČI K USMILJENEMU SRCU, IN DAL JIM BOM SVOJ MIR«

    PODOBA JEZUSA Z DVEMA ŽARKOMA

    Jezus: »Obljubljam, da se tisti, ki bo častil to podobo, ne bo pogubil. Že na tem svetu mu obljubljam zmago nad sovražniki, posebno še v smrtni uri. Jaz, Gospod, ga bom varoval kakor svojo čast. Žarki na sliki označujejo kri in vodo, ki je pritekla iz globine mojega usmiljenja takrat, ko je bilo moje srce, umirajoče na križu, prebodeno s sulico« (Dnevnik sv. Favstine Kowalske).

    Več o tem, kaj je Jezus obljubil tistim, ki molijo molitev rožnega venca Božjega usmiljenja na:

    https://si.aleteia.org/2018/04/22/obljube-duhovnih-zakladov-ce-molite-to-molitev

    Božje usmiljenje, nedoumljiva skrivnost Presvete Trojice, zaupamo vate!
    Božje usmiljenje, ki izviraš iz Presvetega Srca Jezusovega, zaupamo vate!
    Božje usmiljenje, tolažba in blagor vsem, ki so skesanega srca, zaupamo vate!

  9. Miro says:

    IZPOLNJEVANJE BOŽJE VOLJE OD NAS ZAHTEVA DOLOČENO MERO PONIŽNOSTI, KAR POMENI, DA SE MORAMO ODREČI LASTNIM ŽELJAM, DA BI SLEDILI BOŽJIM!

    SVETNIKI NIKOLI NE »NAKLADAJO«, ampak govorijo močne besede življenja, utemeljene na živi Božji besedi in na tistem, kar sami resnično živijo v moči Svetega Duha! V razmislek priporočam sledeči prispevek, objavljen na spletni stranki Aleteia.

    Sv. Alfonz Liguori je nekoč zapisal: »Bolj ko svojo voljo združujemo z Božjo, bolj bomo ljubili Boga.« Liguori je celo dejal: »Ponižanje, premišljevanje, prejemanje svetega obhajila, dejanja bratske ljubezni, vse to je gotovo všečno Bogu, toda le takrat, ko je to v skladu z Njegovo voljo. Če ta dejanja niso v skladu z Božjo voljo, Bogu niso zgolj nevšečna, ampak jih celo zavrne.«

    Več o tem zanimivem razmišljanju na spletni strani:
    https://si.aleteia.org/2019/09/03/storite-eno-samo-stvar-in-nasli-boste-trajen-mir

    Zgolj sami, brez sodelovanja z Božjo milostjo, ne zmoremo nič, kar bi imelo odrešenjsko vrednost. Zato veliko molimo, da bi mogli v različnih življenjskih položajih in zahtevnih preizkušnjah Božjo voljo potrpežljivo sprejemati in jo z ljubeznijo spolnjevati v moči Svetega Duha!

    Večkrat v duhu kličimo: O presveta Božja volja, ljubim te nadvse! (sv. Angela Merici). In vedno se za vse zahvaljujmo, najsibo v naši notranjosti sončno ali oblačno!

    Pridi, Sveti Duh!

    Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate!
    Sv. Alfonz Liguori, prosi za nas!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja