Nasvet

Nasveti za pomoč, nasveti za duhovno rast. Ko nam gre vse prav vse narobe se moramo obrnit k Bogu po pomoč. Ko nam gre vse dobro se moramo tudi obrnit k Bogu po pomoč, mogoče nam gre kaj narobe…


Bi želeli še kak nasvet. Zastavite vprašanje in vam bomo poskušali odgovorit.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

6.366 Responses to Nasvet

  1. Hvala says:

    ČE SE KDO NE RODI OD ZGORAJ, NE MORE VIDETI BOŽJEGA KRALJESTVA

    Med farizeji pa je bil človek, ki mu je bilo ime Nikodém; bil je prvak med Judi. 2 Ponoči je prišel k Jezusu in mu rekel: »Rabi, vemo, da si prišel od Boga kot učitelj; kajti nihče ne more delati teh znamenj, ki jih ti delaš, če ni Bog z njim.« 3 Jezus je odgovoril in mu rekel: »Resnično, resnično, povem ti: Če se kdo ne rodi od zgoraj, ne more videti Božjega kraljestva.« 4 Nikodém mu je dejal: »Kako se more človek roditi, če je star? Mar more drugič v telo svoje matere in se roditi?« 5 Jezus mu je odgovoril: »Resnično, resnično, povem ti: Če se kdo ne rodi iz vode in Duha, ne more priti v Božje kraljestvo. 6 Kar je rojeno iz mesa, je meso, in kar je rojeno iz Duha, je duh. 7 Ne čudi se, da sem ti rekel: Morate se roditi od zgoraj. 8 Veter veje, koder hoče, njegov glas slišiš, pa ne veš, od kod prihaja in kam gre. Tako je z vsakim, ki je rojen iz Duha.« 9 Nikodém je odgovoril in mu rekel: »Kako se more to zgoditi?« 10 Jezus mu je odvrnil: »Ti si učitelj v Izraelu in tega ne veš? 11 Resnično, resnično, povem ti: Govorimo o tem, kar vemo, in pričujemo o tem, kar smo videli, toda našega pričevanja ne sprejemate. 12 Če ne verjamete, kar sem vam govoril o zemeljskih stvareh, kako boste verjeli, če vam bom govoril o nebeških? (Jn 3, 1-12).

    https://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Jn+3%2C1-12&id13=1&pos=0&set=2&l=sl
    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    PUSTIMO IN DOVOLIMO BOGU, DA NAS ON OBLIKUJE IN PREOBLIKUJE IN NAREDI IZ NAS POSODO ZA SEBE. NAJPREJ MORA IZPRAZNITI VSE SLABO IZ NAS, DA IMA LAHKO BOG PROSTOR.

    IZAIJA 64, 7 : In zdaj, GOSPOD, si ti naš oče! Mi smo glina, ti si naš upodabljavec, vsi smo delo tvojih rok.

    Bog v več odlomkih Svetega pisma ponazarja sebe kot lončarja, nas pa kot glino ali lončeno posodo. Oblikuje nas, kakor ga je volja. Naredi nas v posodo, kakršno on želi imeti in uporabiti. Job je rekel: … tudi jaz sem upodobljen iz ila. (Job 33,6) Iz gline lončar lahko oblikuje raznovrstne posode: sklede, vaze, majolike, skodele in druge, vsak izdelek je predviden za drugačno uporabo. Biblija pravi, da je človek posoda, ki je lahko napolnjena z dobrim ali slabim, s čistim ali nečistim.

    GOSPODU JE POTREBNO IZROĆITI VSE!

    KO JEZUS PODELI MILOST, DA IMA ČLOVEK KRISTUSOV UM-TO SE PRAVI DA MISLI IN DELA KOT ON, POTEM BOMO VIDELI IN GLEDALI KOT ON.

    12 Resnično, resnično, povem vam: Kdor veruje vame, bo dela, ki jih jaz opravljam, tudi sam opravljal, in še večja kot ta bo opravljal, ker grem jaz k Očetu. 13 (Jn 14,12).

    PODREDITI SE JE POTREBNO JEZUSOVEMU VODENJU, PREOBRAŽANJU IN ZEDINJENJU Z NJIM. ZARADI NAŠIH GREHOV IN SLABOSTI JE TEŽKO, VENDAR GOSPOD DAJE VSE MILOSTI. SVET BO LEPŠI, DRUGAČEN, ČE BOMO NJEMU PREPUSTILI SAMI SEBE.

  2. Miro says:

    10 SVETNIKOV SE STRINJA, DA JE TO NAJBOLJŠE ORODJE ZA PREMAGOVANJE HUDIČA (Aleteia)

    Če pregledujemo razmišljanja različnih svetnikov Katoliške cerkve, opazimo, da se mnogi strinjajo, da obstaja vrlina, ki je še posebej učinkovita, ko se soočamo s skušnjavami, ki nam jih predstavlja hudič.

    Gre torej za ponižnost, besedo, ki se jo velikokrat ponavlja (kolikokrat slišimo, da je nekdo “ponižen”?), zamenjujemo jo z drugimi besedami, kot sta pravičnost ali poštenost, le redko pa jo zares udejanjamo. Ponižnost lahko vadimo vsak dan, vendar je to ena najtežjih stvari in morda je zato tako učinkovita.

    Obstajajo tisti, ki ponižnost zamenjujejo s pokornostjo ali pasivnostjo, vendar je ravno obratno. Zato imate pred seboj nekaj dejanj, ki jih lahko vsi naredimo vsak dan:

    1. Bodite pozorni na svet okrog sebe
    2. Poslušajte
    3. Sprejmite kritiko
    4. Naučite se reči hvala in čestitam
    5. Prevzemite odgovornost
    6. Prosite za pomoč

    Več o teh nasvetih na:
    https://si.aleteia.org/2020/01/13/10-svetnikov-se-strinja-da-je-to-najboljse-orodje-za-premagovanje-hudica/

    Božje usmiljenje, ki nas rešuješ bede greha, zaupamo vate!

  3. Hvala says:

    BOG JE NA PRVEM MESTU !

    Kadar postavimo Boga na prvo mesto v življenju, je vse ostalo na pravem mestu. Najprej prosimo Gospoda, DA NAM POMNOŽI VERO, DA BOMO DOJELI, DA BREZ BOGA SE NIČESAR NE ZGODI, SE NE MORE IN SE NE BO!.

    ČE PA SE VRSTNI RED ZAMENJA IN SE ZANAŠA ČLOVEK NA ČLOVEŠKO REŠITEV IN POMOČ BREZ BOGA, JE PROPAD.
    Potrebno se je zavedati, DA NAŠA SKRB NIČESAR NE DODA, NIČESAR NE MOREMO SAMI , ZATO JE POTREBNO VEROVATI V MOČ JEZUSOVIH BESED, DA BO NAPRAVIL, REŠIL IN POMAGAL OB SVOJEM ČASU IN PO SVOJEM NAČINU REŠITVE.

    ZELO POMEBNO JE DA UPOŠTEVAMO NJEGOV ČAS REŠITVE IN NJEGOV NAČIN REŠITVE.

    SVETA MONIKA JE TO ZNALA IN ODLIČNO IZPELJALA. VEROVALA JE V MOČ BOŽJIH BESED IN JE DOSEGLA VSE , KAR JE ŽELELA oz. ZA KAR JE PROSILA GOSPODA. TUDI ČASA REŠITVE IN NAČINA REŠITVE SVOJE STISKE NI KAZALA BOGU, AMPAK JE DELALA VSE KAR JE MOGLA IN ČAKALA DESETLETJA. NJEN TRUD JE BIL POPLAČAN ŽE NA TEM SVETU.

    Umrla je kot najsrečnejša mati, z nasmeškom.

  4. Miro says:

    KAKO NAJTI BOGA? SVETI JANEZ OD KRIŽA SVETUJE TE 3 KORAKE (Aleteia)

    ZAPISE ENEGA NAJVEČJIH MISTIKOV V ZGODOVINI LAHKO BEREMO KOT VODILO, KAKO DOSEČI ZEDINJENOST Z GOSPODOM

    Ali želite najti Boga? Če ga želite najti po varni in preprosti poti, je težko najti boljšo pot od tiste, ki jo je zastavil sveti Janez od Križa. Eden največjih mistikov 16. stoletja v svojih spisih predstavlja pot, ki vodi do združitve z Gospodom. Poglejmo, kaj pravi.

    1. “SPOZNANJE” BOŽJE LJUBEZNI

    2. OČIŠČENJE DUŠE

    3. PREOBLIKOVANJE ZVEZE

    Več o tem na: https://si.aleteia.org/2022/08/21/kako-najti-boga-sveti-janez-od-kriza-svetuje-te-3-korake/

    Božje usmiljenje, ki nas napolnjuješ z milostjo, zaupamo vate!

  5. Miro says:

    NASVET PAPEŽA FRANČIŠKA O ŽIVLJENJSKI NARAVNANOSTI

    TRI BESEDE POVZEMAJO MARIJINO ŽIVLJENJSKO NARAVNANOST: POSLUŠANJE,
    ODLOČITEV, DEJANJE. TE BESEDE KAŽEJO POT TUDI ZA NAS V TEM, KAR GOSPOD
    ŽELI OD NAS V ŽIVLJENJU. POSLUŠANJE, ODLOČITEV, DEJANJE.

    Vir: http://www.archivioradiovaticana.va/storico/2013/06/01/pape%C5%BE_ob_koncu_marijinega_meseca_skupaj_z_verniki_molil_ro%C5%BEni_venec/slv-697538

    Božje usmiljenje, ki vedno in povsod spremljaš vse ljudi, zaupamo vate!

  6. Miro says:

    Na tem portalu večkrat objavljamo prispevke in nasvete v zvezi z molitvijo »v duhu in resnici«. Da bi se s pomočjo Svetega Duha postopoma naučili takšne molitve, ki je Bogu po volji, v razmišljanje priporočam odlična pojasnila dr. Antona Stresa v luči Božje besede.

    ZAKAJ SPLOH MOLIMO, ČE PA NAS BOG NE USLIŠI? (Aleteia)

    VEROVATI V BOGA POMENI VERJETI, DA IMA ZA NAS BOLJŠE REŠITVE, KAKOR BI SI JIH IZBRALI SAMI

    VPRAŠANJE BRALCA:

    Vem, da je to tema, o kateri je bilo že veliko napisanega, pa vendar me zanima: Otrok me je pred časom vprašal, zakaj sploh molimo, če se potem nič ne uresniči ali je celo še slabše. Skupaj namreč pogosto molimo za ljudi, ki so zelo bolni. Zdi se mu, da Bog sploh ne usliši naših prošenj, ker ni doživel kakšne “vidne” ozdravitve. Kaj naj mu odgovorim, da bo še vedno zaupal v moč in smisel molitve? (Peter)

    ODGOVARJA: ANTON STRES

    Molitev kot pogovor z Bogom je za naše versko življenje tako nepogrešljiva, kakor je pogovor za odnose z ljudmi. Ko se z nekom več ne pogovarjamo, za nas neha obstajati. Podobno za nas neha obstajati Bog, če se z njim več ne pogovarjamo. S tem počasi zbledi vera vanj.

    Ni pa prošnja za razne “usluge” od Boga edina oblika molitve. Molimo, ko Boga častimo, se mu zahvaljujemo ali ga prosimo za odpuščanje. Seveda pa ima tudi prošnja molitev svoje mesto, saj nas k njej tudi Jezus spodbuja. »Prosíte in vam bo dano! Iščite in boste našli! Trkajte in se vam bo odprlo!« (Lk 11,9).

    Jezus je učencem dal tudi zgled prosilne molitve, ko je v najhujšem življenjskem trenutku prosil, da bi šel kelih trpljenja mimo njega. Pa ni šel. Vendar ni prosil zaman. Dobil je novo moč, ki jo evangelist Luka omenja, ko pravi, da ga je angel pokrepčal.

    Jezus nam tudi pove, kako naj prosimo. Prositi je treba “v njegovem imenu”. To ne pomeni, da rečem: “Bog, v imenu Jezusa Kristusa te prosim, da bi na loteriji zadel prvi dobitek.” V Jezusovem imenu prosimo, če prosimo tako, kot bi na našem mestu prosil sam Jezus. Kako pa bi on prosil? Tako, kot nas je naučil prositi v molitvi Oče naš: “… pridi k nam tvoje kraljestvo, zgodi se tvoja volja …”

    Nikakor si ne smemo predstavljati Boga kot trdosrčnega gospodarja, ki ga je treba pregovoriti, da kaj da, česar najprej ni nameraval dati. Tudi ga ni treba opozoriti na naše pomanjkanje, ker bi on zanj ne vedel. Veliko več dobrot smo prejeli, za katere sploh prosili nismo, kakor je tistih, ki so sad naše molitve. Tudi je žaljivo do njega, če mislimo, da imamo sebe in druge rajši, kakor jih ima On.

    Z molitvijo ne spreminjamo Boga – in ga tudi ni treba –, ampak sebe. Razumljivo je, da imamo svoje načrte in predstave o tem, kaj nam pripada in kaj je naša največja dobrina. Nikakor pa ni rečeno, da tako misli tudi Bog.

    Verovati v Boga pomeni verjeti, da ima za nas boljše rešitve, kakor bi si jih izbrali sami. Verovati pomeni tudi, da nas ima On rajši, kakor se imamo radi mi. Verovati pomeni torej zaupati mu. Ko molimo “zgodi se tvoja volja”, izražamo prepričanje, da se nam ne more zgoditi nič boljšega, kakor je tisto, kar je njegova volja.

    A je potem še sploh smiselno in potrebno moliti? Seveda. Da se uglasimo na Božjo voljo in da prejmemo moč za to. Ne zato, da nekaj hudega pasivno prenašamo, ampak da to obrnemo sebi v dobro in postajamo boljši ljudje: z več vere in zaupanja v Božjo dobroto, z več stanovitnosti in potrpljenja, z več sočutja in odpuščanja.

    Apostol Pavel je tudi prosil, da bi mu Bog odvzel neke mučne težave, za katere ne vemo točno, kaj so bile. Celo trikrat je prosil. Pa mu jih ni odvzel. Pač pa mu je dal moč, da jih je tako prenašal, da so mu bile v blagoslov. Rečeno v prispodobi: ni mu olajšal nahrbtnika, ampak mu je dal več kondicije, da ga je lahko nosil. “Dovolj ti je moja milost, zakaj moč se v slabotnosti spopolnjuje” (2 Kor 12,9).

    Povzeto po: https://si.aleteia.org/2019/08/31/zakaj-sploh-molimo-ce-pa-nas-bog-ne-uslisi/

    Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate!

  7. Miro says:

    V PRISPODOBI O ČLOVEKOVEM ZAUPANJU V GOSPODA TER O SODELOVANJU Z BOŽJO MILOSTJO

    PRVI PRIMER: Osebi A so na dvorišče pripeljali drva, ki jih je potrebno spraviti v drvarnico. Oseba A takole moli: Gospod, verujem vate, ki si Vsemogočni Bog. Prosim Te, pomagaj mi, da se bodo drva s tvojo pomočjo premaknila v drvarnico! Oseba A v tem »zaupanju« čaka in čaka, pa vendar se nič ne zgodi. To je primer predrznega zaupanja v Gospoda.

    DRUGI PRIMER: Oseba B, ki so ji na dvorišče pripeljali drva, moli: Gospod, zahvaljujem se Ti, ker si mi podaril razum, vid, sluh, roke, noge, voljo, pa tudi druge darove za dušo in telo. Prosim Te, pomagaj mi, da bom s pomočjo tvojih darov drva spravil v drvarnico. Po molitvi se loti dela in ga z Božjo pomočjo tudi uresniči. To je primer pravega zaupanja v Boga in sodelovanja z Njegovo milostjo.

    TRETJI PRIMER: Oseba C je bolna in nikakor ni sposobna, da bi se lotila omenjenega dela. Žalostno gleda skozi okno in takole moli: Gospod, vse izročam v Tvoje usmiljene roke, zgodi se, kakor Ti hočeš. Ne dolgo zatem po Božji milosti mimo pride človek, ki se usmili bolnega človeka in mu drva z ljubeznijo znosi v drvarnico. To je primer popolnega zaupanja Bogu in predanosti Njegovi volji, kateri – prej ali slej – zanesljivo sledi Božja pomoč. V omenjenem primeru je izkazana po sočloveku, seveda pa je lahko tudi neposredna, če Bog tako hoče. Usmiljeni Bog je resnično vsemogočen. V tem smislu sta odločilna predvsem Božja volja in njegov Načrt odrešenja, ki ga ima z vsakim človekom in celotnim človeštvom!

    Seveda je to le nekaj najbolj značilnih primerov, saj obstaja še vrsta drugih težavnih življenjskih situacij, v katerih nam Gospod pomaga tako, kakor On hoče. Lahko neposredno v trenutku, lahko pa posredno v nekem krajšem ali daljšem časovnem obdobju. Usmiljeni Bog deluje na številne različne načine, še zlasti po Devici Mariji, angelih, svetnikih, Cerkvi, duhovnikih, spovednikih …, pa tudi po strokovni pomoči drugih ljudi (zdravniki, psihiatri, psihologi, terapevti, svetovalci, itd.). Da bi lahko ugotovili, kaj Bog od nas pričakuje v dani življenjski situaciji, je potrebno predvsem veliko molitve, priporočanja Svetemu Duhu, razločevanja o tem, kaj je za nas Božja volja. Ni pa dovolj samo molitev, ampak je potrebno tudi dejavno sodelovanje z Božjo milostjo pri sprejemanju in spolnjevanju Božje volje.

    Posebej pa je treba izpostaviti izjemno hude življenjske situacije, ko se človek znajde v nemočnem položaju. Na primer stanje hudega bolnika, kateremu zdravniki ne morejo več pomagati. V takšnem primeru se je treba v veri in zaupanju še bolj opirati na Božjo milost in pomoč. Če bolnik tega ne zmore več (še zlasti takrat, ko se svojega stanja ne zaveda več), ga morajo v molitvi še toliko bolj podpirati njegovi svojci, prijatelji in drugi dobri ljudje. V vsakem primeru trdno verujmo in zaupajmo, da nas Gospod vedno in povsod zanesljivo rešuje in odrešuje. Molimo: Pridi, Sveti Duh …

    Božje usmiljenje, studenec bolnim in trpečim, zaupamo vate!

  8. Miro says:

    PREMAGAJTE NEZADOVOLJSTVO S TEMI ŠTIRIMI NASVETI (Aleteia)

    ČE SE BOGU NE IZROČIMO POPOLNOMA, SE BOMO VEDNO PRITOŽEVALI IN SANJALI O TEM, DA BI IMELI VEČ

    Bog želi, da bi nam bilo dobro, da uživamo življenje. Mi pa živimo kot najstarejši sin iz prilike o izgubljenem sinu, ki živi v udobju, a ni srečen, ker se ne zaveda zaklada, ki ga ima. Če Boga ne poznamo in ne razumemo, da je vse njegov dar, bomo živeli v pritoževanju in vedno sanjali, da bi imeli nekaj več.

    O nasvetih, kako premagati nezadovoljstvo, več na:
    https://si.aleteia.org/2022/04/16/premagajte-nezadovoljstvo-s-temi-stirimi-nasveti/

  9. Miro says:

    DUHOVNI NASVET TOMAŽA KEMPČANA

    »ŽELI VEDNO IN MOLI, DA BI SE IZPOLNILA V TEBI POPOLNA BOŽJA VOLJA!
    GLEJ, TAK ČLOVEK PRIDE V DEŽELO MIRU IN POKOJA.« (Hoja za Kristusom)

    Božje usmiljenje, ki si nas poklicalo k sveti veri, zaupamo vate!

  10. Miro says:

    PREPROST NASVET SVETE MATERE TEREZIJE, KAKO OHRANJATI PRAVO LJUBEZEN (Aleteia)

    KAKŠNA SPLOH JE PRAVA LJUBEZEN?

    Če kdo, potem je mati Terezija vedela, kaj je prava, vztrajna ljubezen, ki se razdaja do konca. Toda, ali to pomeni, da moramo za to, da bomo postali svetniki, delati tako velike reči, kot jih je ona? Nas mora po naših dobrih delih poznati ves svet?

    Svetnica daje jasen odgovor, ki ga najdemo v knjigi z njenimi mislimi Sadovi ljubezni:

    »Ne domišljajte si, da mora biti ljubezen, če naj bo prava, nekaj izrednega. Ne, kar potrebujemo pri svoji ljubezni, je njena trajnost do nekoga, ki ga ljubimo. Poglejte, kako gori luč – stalno potrebuje majhne kapljice olja. Če ni več teh kapljic v svetilki, luči ne bo in Ženin ima pravico reči: “Ne poznam vas.”«

    Kaj pa so te kapljice olja v naših življenjih? Mati Terezija pravi:

    »So le majhne stvari iz vsakdnjega življenja: zvestoba, natančnost, prijazne besede, samo misel na druge, dejanja v tišini, pogledu in misli, v besedi in dejanju. To so prave kaplje ljubezni, ki omogočajo, da naše […] življenje gori s toliko luči.«

    Ker velikokrat iščemo povsod, le tam ne, kjer je najbolj samoumevno, nam polaga na srce:

    »Ne išči Jezusa v oddaljenih deželah: tam ga ni. On je v tebi. Samo glej, da bo tvoja svetilka trajno gorela in vedno ga boš videl.«

    Povzeto po: https://si.aleteia.org/2021/02/07/preprost-nasvet-svete-matere-terezije-kako-ohranjati-pravo-ljubezen/

    Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja