Nasvet

Nasveti za pomoč, nasveti za duhovno rast. Ko nam gre vse prav vse narobe se moramo obrnit k Bogu po pomoč. Ko nam gre vse dobro se moramo tudi obrnit k Bogu po pomoč, mogoče nam gre kaj narobe…


Bi želeli še kak nasvet. Zastavite vprašanje in vam bomo poskušali odgovorit.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

6.487 Responses to Nasvet

  1. Miro says:

    MISLI O LJUBEZNI IN ZAKONU IZ APOSTOLSKE SPODBUDE RADOST LJUBEZNI (Amoris Laetitia)

    POGOSTO EDEN OD ZAKONCEV NE POTREBUJE REŠITVE ZA SVOJE PROBLEME, TEMVEČ SAMO TO, DA GA DRUGI POSLUŠA (eden od pomembnih poudarkov)

    • »Ljubezen premaguje najhujše prepreke. Ko koga ljubimo ali ko čutimo, da nas on ljubi, nam uspe bolje razumeti, kaj želi drugi izraziti in nam sporočiti. Gre za to, da presežemo šibkost, ki nas privede do tega, da se drugega bojimo, kakor da bi bil naš tekmec.« (AL 140)

    • »Edinost, h kateri moramo stremeti, ni enoličnost, temveč ‘edinost v različnosti’ ali ‘različnost v spravi’. V tem slogu, ki bogati bratsko občestvo, se razlike srečajo, se medsebojno spoštujejo in cenijo, ohranijo pa različne odtenke in poudarke, ki koristijo skupnemu dobremu.« (AL 139)

    • »Pomembno je, da se navadimo drugemu priznavati pravo vrednost. Gre za to, da cenimo njegovo osebnost, da priznamo, da ima pravico bivati, samostojno misliti in biti srečen.« (AL 138)

    • »Pogosto eden od zakoncev ne potrebuje rešitve za svoje probleme, temveč samo to, da ga drugi posluša. Čutiti mora, da je drugi zaznal njegovo trpljenje, razočaranje, strah, njegovo jezo, upanje, sanje…« (AL 137)

    • »Pomembno je, da si vzamemo čas, dragocen čas, ki je v tem, da potrpežljivo in pozorno poslušamo, dokler drugi ni izrazil vsega, kar je želel izraziti. To zahteva askezo … Preden začnemo izražati svoje mnenje ali dajati nasvete, se moramo prepričati, ali smo slišali vse, kar je imel drugi povedati.« (AL 137)

    • »Dialog je najboljša in nujno potrebna oblika za to, da ljubezen v zakonskem in družinskem življenju živi, se izraža in zori.« (AL 136)

    Še vrsta drugih pomembnih misli o ljubezni, zakonu, družini … v apostolski spodbudi Radost ljubezni (Amoris Laetitia):

    https://www.druzina.si/storage/app/media/ProductFiles/152-radost-ljubezni.pdf

    Božje usmiljenje, ki nas napolnjuješ z milostjo, zaupamo vate!

  2. Miro says:

    TEŽAVE S SPOVEDJO? 10 NASVETOV, DA BO LAŽJA IN BOLJŠA (Aleteia)

    NE POZNAM NIKOGAR, KI MU NE BI BILO PRED SPOVEDJO VSAJ NEKOLIKO NEPRIJETNO. POZNAM PA TAKE, KI OB BESEDI SPOVED SKORAJ OMEDLIJO

    Toda ali ni čudovit občutek, ko se zavemo, da smo pri spovedi vse slabo, ki smo ga storili, izročili v Božje roke in nas ne bremeni več?

    Pred vami je nekaj nasvetov, da ta zakrament ne bo nekaj neprijetnega, ampak pot do tega, da zadihamo svobodno in veselo.

    1. ZAČNITE Z MOLITVIJO

    Preprosto: znamenje križa in kratko klicanje Svetega Duha. Na primer: “Pridi, Sveti Duh, pomagaj mi, da se dobro pripravim na spoved.”

    2. NAJPREJ ZAHVALA

    Na začetku ni čas za divje iskanje grehov. Ustavite se in se zahvalite za vse, kar je vašem življenju dobrega. Iskanje razlogov za hvaležnost je navadno težje kot obsojanje samega sebe.

    3. NAVDUŠITI SE NAD BOGOM

    Pomagajo nam lahko odlomki iz Svetega pisma. Lahko je to prilika o izgubljenem sinu (Lk 15,11-32) ali odlomek o Jezusu, ki umiva noge apostolom (Jn 13,1-19). Se je takega Boga res treba bati?

    4. LISTEK IN PISALO (ALI PAMETNI TELEFON)

    Zapisovanje svojih navdihov, dobrih del in grehov ureja vest. Vse se vidi kot na dlani.

    5. OBRAZCI NISO NAJPOMEMBNEJŠI

    Težava se pojavi v času priprave na prvo sveto obhajilo. Obrazec spovedi se učimo, kot bi bil to očenaš. Kaj pa če se zmotim? Ne, tisto, kar šteje, sta smisel in namen.

    6. TUDI DUHOVNIK SE SPOVEDUJE

    Pogosto hujših grehov kot spovedanci. Marsikateri duhovnik pove, kako se v spovednici uči ponižnosti, ko spoveduje osebe, ki živijo v globljem odnosu z Bogom kot on.

    7. TEŽKI GREHI LAHKO ODPREJO POT ZA MILOST

    To točko dobro razumejo veliki grešniki po spreobrnjenju. Več kot je naše ubogosti, več Božje ljubezni doživimo.

    8. PREDSTAVLJATI SI JEZUSA

    Ko nas je strah pred spovednikom, pomaga, če si predstavljamo Jezusa. On je res tam – bolj resničen, kot vidva s spovednikom. Čaka z usmiljenjem.

    9. DUHOVNIKA NE PRESENETITE

    Vsi najbolj šokantni in sramotni grehi so dobro opisani že v Stari zavezi. Bogoslovje pripravlja duhovnike tudi na najbolj težka priznanja.

    10. BOG SE NE NAVELIČA ODPUŠČATI

    Karkoli bi se zgodilo – Bog se ne naveliča odpuščati. Mi smo tisti, ki se naveličamo prositi odpuščanja. On čaka, razume, objame, odpusti, obdari in blagoslovi našo pot.

    Povzeto po: https://si.aleteia.org/2018/08/24/tezave-s-spovedjo-10-nasvetov-da-bo-lazja-in-boljsa/

    Božje usmiljenje, navzoče v postavitvi in delitvi svetih zakramentov, zaupamo vate!

    • Miro says:

      V zvezi s spovedjo še naslednji prispevek:

      ZAKAJ SE KATOLIČANI SPOVEDUJEMO DUHOVNIKU, NE KAR BOGU? BOG VENDAR VE, DA MI JE ŽAL, ALI TO NE ZADOŠČA? (Aleteia)

      Najhitrejši odgovor je, da Bog pač želi, naj to storimo na tak način. V Jakobovem pismu (Jak 5,16) nam Bog naroča, naj ”izpovedujemo grehe drug drugemu”.

      V evangeliju po Mateju (Mt 9,6) nam Jezus sporoča, da ima Sin človekov oblast na zemlji odpuščati grehe. V osmi vrstici izvemo, da je bila takšna oblast dana ”ljudem”, torej v množini.

      Več o tem na: https://si.aleteia.org/2018/04/13/zakaj-se-katolicani-spovedujemo-duhovniku-in-ne-kar-bogu/

      Božje usmiljenje, navzoče v postavitvi in delitvi svetih zakramentov, zaupamo vate!

  3. Miro says:

    Posredujem odličen članek z naslovom VZGOJA IN IGNACIJANSKA POT K SVETOSTI (avtor Pietro Schiavone DJ., prevedel p. France Zupančič, DJ). V tem prispevku je več duhovnih spodbud, smernic, nasvetov sv. Ignacija Lojolskega na naši poti k svetosti. Med pomembnimi duhovnimi poudarki je tudi naslednji:

    KER JE ČLOVEK USTVARJEN PO BOŽJI PODOBI IN SLIČNOSTI, JE POKLICAN, DA AKTIVNO IN ZAVZETO SODELUJE Z BOŽJO MILOSTJO. SVETI BOG, OČE GOSPODA JEZUSA, NE ŽELI SUŽNJEV, AMPAK SINOVE, KI SPREJEMAJO IN DELIJO.

    Ta vidik Ignacij močno poudarja, vendar ga ni treba zanesenjaško poveličevati. Brez dvoma je v njem nujno povabilo k dejavnosti in osebni zavzetosti. Je pa jasno in močno poudarjena očitna in nesporna odvisnost od Boga in njegove milosti. Na začetku vsake molitve je prošnja, ki vedno globlje zaznamuje tudi najbolj trmaste: “Prosim Boga, našega Gospoda, kar bi rad in si želim” /48/. Ta splošna in jedrnata prošnja razodeva načelo, da Bog in samo Bog posvečuje in odrešuje. Obenem pa pove, da tudi človek ustvarja zgodovino.

    Ignacij je bil prepričan, da je potrebna milost, pa tudi osebna zavzetost. Tako zvesto udejanjamo Pavlovo trditev: “V TA NAMEN SE TUDI TRUDIM IN BOJUJEM, Z NJEGOVO MOČJO, KI V MENI SILOVITO DELUJE” (Kol 1,29).

    Celoten članek o vzgoji in ignacijanski poti k svetosti na:
    https://jezuiti.si/blog/2021/09/08/vzgoja-in-ignacijanska-pot-k-svetosti/

    Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!
    Brezmadežno Srce Marijino, prosi za nas!
    Sv. Ignacij Lojolski, prosi za nas!

  4. Mery says:

    Prosim pomagajte mi z molitvijo , da bo me moj sin spoštoval in da bo našel pravo pot v njegovem življenju. Veliko molim za njega in za mene ker nimam več moči za življenje, vedno me zelo prizadene, ne vem če bom lahko to prenesla, pomagam si z molitvijo vendar nimam več upanja. Hvala za pomoč pri molitvi

  5. HVALA says:

    RAZMIŠLJANJE -KAKO VOZITI PO RAZBURKANEM MORJU -V ZAKONU

    Veliko pišemo in pišejo razni avtorji -KAKO DOSEČI HARMONIJO IN NOV ZAČETEK V ZAKONSKEM ŽIVLJENJU, SKRATKA KAKO ŽIVETI, DA BOMO DOSEGLI SREČO, RADOST IN MIR ?

    Vsak človek ima tudi nekaj svojega osebnega pogleda oz mnenje, kako preživeti VIHAR IN KRIZO V ZAKONU?

    Lahko je pisati s človeškimi besedami, deliti nasvete, se truditi na razne načine, VENDAR VSAK ČLOVEK IMA SVOJO UNIKATNO ZGODBO, SVOJE SOLZE, SVOJ ZAČETEK IN KONEC NA VIHARNEM MORJU.

    POSLUŠATI IN DRŽATI SE JE POTREBNO SAMO BOŽJE BESEDE-TO JE OSNOVA ZA ZAKON IN ŽIVLJENJE SAMO V SOŽUTJI IN HARMONIJI-KAJ JE JEZUS ZAPOVEDAL O ZAKONCIH, O MESEBOJNIH ODNOSIH, itd…KAJTI ČE PRELOMIMO BOŽJO ZAPOVED SE BO ZAKON SESUL KOT HIŠA NA PESKU.

    BOŽJE ZAPOVEDI SO OSNOVA ZA VSE MEDSEBOJNE ODNOSE, KOMUNICIRANJE V ZAKONU , SKRATKA ZA ŽIVLJENJE V ZAKONU.

    O ŽIVLJENJU ZAKONCEV in o medsebojnih odnosih v zakonu in o molitvi je pisal Prince Derek, zato bom priložila njegove razmišlja analize.

    KADAR BOŽJIH ZAPOVEDI NE UPOŠTEVAMO, JE TO VELIKI GREH, HARMONIJA SE RUŠI IN NASTANEJO POSLEDICE, KI SO NAJVEČKRAT NEPOPRAVLJIVE!

    Poglejmo kaj pravi JEZUS:

    Žene, svojim možem bodite pokorne kakor Gospodu; 23 kajti mož je glava ženi, kakor tudi Kristus glava cerkvi; on je tudi rešitelj telesa. 24 Ali kakor je cerkev pokorna Kristusu, tako bodite tudi žene svojim možem v vsem.
    25 Možje, ljubite žene svoje, kakor je tudi Kristus ljubil cerkev in je samega sebe dal zanjo, 26 da jo posveti, očistivši jo v kopeli vode, z besedo, 27 da pripravi sam sebi slavno cerkev, ki nima madeža ali gube ali kaj enakega, ampak da bode sveta in brezmadežna. 28 Tako so možje dolžni ljubiti žene kakor telesa svoja. Kdor ljubi ženo svojo, ljubi sebe; 29 kajti nihče ni nikoli sovražil svojega mesa, temveč hrani in goji ga kakor tudi Kristus cerkev, 30 ker udje smo telesa njegovega [iz mesa njegovega in iz kosti njegovih]. 31 »Zato zapusti človek očeta svojega in mater svojo ter se pridruži ženi svoji, in oba bodeta eno meso.« 32 Ta skrivnost je velika: jaz pa pravim za Kristusa in za cerkev. 33 Toda tudi vi, vsak posamezni naj ljubi ženo svojo tako kakor sebe; žena pa se boj moža (Ef 5,22-33).

    KAJ JE ZAPOVEDAL JEZUS? ŽENE BODITE POKORNE SVOJIM MOŽEM, KAKOR GOSPODU, KAJTI MOŽ JE GLAVA ŽENI, KAKOR JE KRISTUS GLAVA CERKVI itd…
    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

    Glava je v tem smislu, da vodi svojo družino in sprejema odločitve, ki bodo v korist njegove žene in otrok. Prizadevati bi si moral, da poskrbi za njihove fizične, čustvene in duhovne potrebe.

    Če kdo za svojce, posebno za domače, ne skrbi, je zatajil vero in je slabši od nevernika (1 Tim 5,8).

    Srce njenega moža zaupa vanjo,
    povračila ne pogreša (Prg, 31,11)

    njen mož vstaja in jo hvali:
    29 »Veliko hčerá si je pridobilo imetje,
    ti prekašaš vse.«
    30 Milina je varljiva in lepota je prazna,
    žena, ki se boji Gospoda, pa je vredna hvale (Prg 31,28-30).

    Možje, ljubíte svoje žene in ne bodite osorni do njih (Kol 3,19)

    ŽENINA VLOGA:

    ŽENA NAJ MOŽA GLOBOKO SPOŠTUJE:

    Zato naj tudi vsak med vami tako ljubi svojo ženo kakor sebe, žena pa naj spoštuje moža (Ef 5,33).

    Njena vloga je, da pomaga možu pri sprejemanju dobrih odločitev in ga podpira pri vodenju družine.

    Gospod Bog je rekel: »Ni dobro za človeka, da je sam; naredil mu bom pomoč, ki mu bo primerna.«(1 Mz 2,18),

    Vrlo ženo, kdo jo najde!
    Njena vrednost je daleč nad biseri. (Prg 31,10)

    SVETOPISEMSKE ZAPOVEDI POMAGAJO POROČENIM PAROM:

    -POKAZATI PRAVO LJUBEZEN

    Ljubezen je potrpežljiva, dobrotljiva je ljubezen, ni nevoščljiva, ljubezen se ne ponaša, se ne napihuje, 5 ni brezobzirna, ne išče svojega, ne da se razdražiti, ne misli hudega. 6 Ne veseli se krivice, veseli pa se resnice. 7 Vse prenaša, vse veruje, vse upa, vse prestane (1 Kor 13,4-7),

    -SPOPRIJETI SE Z RAZLIKAMI:

    Nihče naj ne išče svoje koristi, temveč korist drugega (1 Kor 10,24

    -BITI DOBER POSLUŠALEC:

    Zavedajte se, moji ljubi bratje, da mora biti vsak človek hiter za poslušanje, počasen za govorjenje, počasen za jezo (Jak, 1,19).

    -POKAZATI SPOŠTOVANJE:

    Drug drugega ljubíte z bratovsko ljubeznijo. Tekmujte v medsebojnem spoštovanju (Rim 12,10)

    -ODPUŠČATI:

    Predvsem se med seboj goreče ljubite, ker ljubezen pokrije množico grehov. (1 Pt 4,8)

    -BITI ZVESTI:

    Kar je torej Bog združil, tega naj človek ne ločuje!«( 1Mr 10,9)

    -BITI POTRPEŽLJIV:

    V ljubezni prenašajte drug drugega. 3 Prizadevajte si, da ohranite edinost Duha z vezjo miru: 4 eno telo in en Duh, kakor ste tudi bili poklicani v enem upanju svojega poklica (Ef 4,2-3).

    -SODELOVATI KOT TIM:

    Boljše je, da sta dva kakor eden, ker imata dobro plačilo za svoj trud: 10 če namreč eden pade, ga njegov tovariš vzdigne, gorje pa enemu, če pade, ker ni drugega, da bi ga vzdignil (Prd 4,9-10).

    -KREPITI PREDANOST:

    Velike vode ne morejo pogasiti ljubezni
    in reke je ne morejo preplaviti.
    Če bi kdo dal za ljubezen
    vse bogastvo svoje hiše,
    bi ga še vedno zaničevali (Vp 8,7).

    2360 Spolnost je naravnana na zakonsko ljubezen moškega in ženske. V zakonu postane telesna intimnost zakoncev znamenje in poroštvo duhovnega občestva. Med krščenima so zakonske vezi posvečene z zakramentom.

    2362 “Dejanja, s katerimi se uresničuje tesno in čisto zedinjenje zakoncev, so torej nekaj dobrega in častnega, in če so izvršena res na človeka vreden način, izražajo in podpirajo medsebojno podaritev, s katero se zakonca v veselju in hvaležnosti medsebojno bogatita” (CS 49, 2). Spolnost je vir veselja in ugodja:

    Stvarnik sam … je določil, da pri tej nalogi (roditve) zakonca izkušata ugodje in zadovoljstvo telesa in duha. Zakonca torej ne delata nič zlega, ko iščeta to ugodje in se ga veselita. Sprejemata to, kar jima je namenil Stvarnik. Vendar je treba, da se zakonca znata držati v mejah prave zmernosti (Pij XII, govor 29. oktobra 1951).

    2363 Z združitvijo zakoncev se uresničuje dvojni namen zakona: blagor zakoncev samih in posredovanje življenja. Teh dveh smislov ali vrednot zakona ne moremo ločevati, ne da bi ponaredili duhovno življenje zakonskega para in spravili v nevarnost dobrine zakona ter prihodnost družine.

    Zakonska ljubezen moža in žene je tako postavljena pod dvojno zahtevo zvestobe in rodovitnosti.

    2364 “Temelje in posebne zakonitosti je globoki skupnosti življenja in ljubezni med zakonci dal Stvarnik; vzpostavi pa se ta skupnost z zakonsko zavezo, se pravi z osebnostno nepreklicno privolitvijo” (CS 48,1). Oba se drug drugemu dajeta dokončno in v celoti. Nista več dva, ampak sestavljata odslej eno samo telo. Zaveza, ki sta jo zakonca sklenila svobodno, jima nalaga obveznost, da jo ohranita eno in nerazvezljivo (Prim. ZCP, kan. 1056). “Kar je torej Bog združil, naj človek ne ločuje” (Mr 10.9; prim. Mt 19,1-12; 1 Kor 7,10-11).

    2365 Zvestoba izraža stanovitnost v držanju dane besede. Bog je zvest. Zakrament zakona daje, da mož in žena vstopita v Kristusovo zvestobo do svoje Cerkve. Z zakonsko čistostjo pričujeta za to skrivnost pred obličjem sveta.

    Sv. Janez Krizostom priporoča mladim poročencem, naj takole govorijo svoji ženi: “Vzel sem te v svoje roke in ljubim te in dajem ti prednost pred svojim lastnim življenjem. Kajti sedanje življenje ni nič, in moja najbolj goreča sanja je, da bi ga prestajal s teboj tako, da bi nama bilo zagotovljeno, da ne bova ločena v tistem življenju, ki nam je prihranjeno … Tvojo ljubezen postavljam nad se in nič mi ne bi bilo bolj mučno kakor to, da ne bi bil s teboj istih misli” (hom. in Eph. 20,8). (Marija Pomagaj Brezje).

    Uživaj življenje z ženo, ki jo ljubiš, vse dni svojega ničevega življenja, ki ti ga Bog daje pod soncem!” (Prid 9,9)

    Sveti Pavel pa svetuje: Mož naj ženi izpolni dolžnost, prav tako tudi žena možu. Žena nima oblasti nad svojim telesom, marveč mož, enako pa tudi mož nima oblasti nad svojim telesom, marveč žena. Ne odtegujta se drug drugemu, razen morda za nekaj časa, in sicer sporazumno, da se bosta lahko posvetila molitvi. Potem pa bodita spet skupaj, da vaju zaradi vajinega pomanjkljivega samoobvladovanja ne bi skušal satan. (1 Kor 7,3-5)

    Obstajajo še bolj jasne spodbude za zakonce, da bi se radovali božjega daru spolnosti. V knjigi Pregovorov najdemo sledeče besede: Naj bo blagoslovljen tvoj vrelec, razveseljuj se z ženo svoje mladosti. Ljubka košuta in mila srna! Njena čustva naj te vsak čas opajajo, bodi vedno zamaknjen v njeno ljubezen. Zakaj bi, sin moj, blodil za tujo, objemal prsi tujke? (Prg 5,18-20)

    Božja beseda je zakrament, ki se sliši. Večkrat ko ta zakrament zaužijemo, globlje prodira v naša srca in deluje v nas. Poznati Božjo besedo je poznati Božjo voljo. Pa jo sploh hočem poznati? Si to res upam? Imam za to dovolj moči?

    Božja beseda je zakrament, ki se sliši. Večkrat ko ta zakrament zaužijemo, globlje prodira v naša srca in deluje v nas. Poznati Božjo besedo je poznati Božjo voljo. Pa jo sploh hočem poznati? Si to res upam? Imam za to dovolj moči?

    Sveto pismo – knjiga vseh knjig. Sveto pismo – Očetovo pismo sleherniku na zemlji. Sveto pismo – vir Življenja. Koliko lepega nam pove v njem naš Oče – zame, zate, zanj, za vse! Koliko nam v njem obljublja lepega, če le znamo prositi. Pa tudi hudega, a ne zato, ker bi on tako hotel ali ker nas ne bi imel rad, pač pa zato, da bi si s tem krepili svojo voljo. Kaj pa jaz? (Svetopisemska družba).

    Naslednje, kar bi omenila, KAR JE BISTVO DOBRIH ODNOSOV V ZAKONU IN POSTAVLJENO ŽIVLJENJE NA TRDNE TEMELJE JE : NIKOLI NEPOTREBNO , ŽALJIVO IN HINAVSKO NE OPRAVLJA IN OGOVARJAJ SVOJEGA ZAKONCA IN NE IZDAJAJ SKRIVNOSTI VAŠEGA SKUPNEGA ŽIVLJENJA, KI NISO ZA DRUGE LJUDI.

    Poznam veliko zakoncev, ki opravljajo svojega zakonca pri drugih ljudeh. TO JE RES KATASTROFA. Vsako tako dejanje IMA HUDE POSLEDICE ZA ZAKON, KI PREHAJAJO TUDI NA POTOMCE.

    Papež Frančišek pravi, da je bolje ugrizniti se v jezik, da ti bo otekel in bo tekla kri, KOT PA BRBLJATI IN OPRAVLJATI ALI OGOVARJATI. TO JE NEDOPUSTNO. Z NEKOM, KI ŽIVIŠ IN JE POLEG TEGA BOG SKLENIL ZAKRAMENT SVETEGA ZAKONA JE HUDA ZADEVA RAZTROSATI O NEKOM NJEGOVE LASTNOSTI, POSEBEJ SLABE .

    To velja tako za ženo in moža. Kadar slišim koga, ki opravlja svojega zakonca, mi je tako tesno pri srcu, da ne morem opisati. TO JE VIŠEK HUDOBIJE. S TEM, SE ZAČNE TUDI RAZPAD ZVEZE, ČEPRAV TISTA SEBA, KI JO OPRAVLJAJO MORDA NE VE, DA JO OPRAVLJAJO.

    KAJ PRAVI BOG:

    Slava in sramota sta v pogovoru,
    jezik je človeku v padec.
    14 Ne dopusti, da bi te imeli za obrekljivca,
    s svojim jezikom ne nastavljaj zasede,
    zakaj sramota je na tatu,
    in huda obsodba na človeku z dvojnim jezikom (Sir 5,13-14).

    Ne zapletaj se dvakrat v greh,
    saj že zaradi enega ne boš brez kazni (Sir 7,8).

    Svojega srca ne razkrivaj vsakršnemu človeku
    in si ne poskušaj pridobiti naklonjenosti. (Sir 8,19)

    5 Kdor je vesel hudobije, bo obsojen.
    (Kdor se upira nasladam, bo ovenčal svoje življenje.
    6 Kdor obvladuje svoj jezik, bo živel brez prepirov,)
    kdor čenče sovraži, ne trpi hudega.
    7 Nikoli ne iznašaj, kar ti kdo zaupa,
    pa nikoli ne boš trpel škode.
    8 Ničesar ne pripoveduj ne o prijatelju ne o sovražniku,
    ničesar ne razkrivaj, razen če bi ti bil molk v greh (Sir 19,5-8)

    Je govorjenje, ki ga lahko primerjamo s smrtjo;
    naj ne bo v Jakobovi dediščini.
    Vse to naj bo daleč od pobožnih,
    pa se ne bodo zapletali v grehe. (Sir 23,12).

    KADAR ŽELIŠ TRDEN ZAKON KLJUB PREIZKUŠNJAM V ŽIVLJENJU IZROČI GA MATERI MARIJI IN NJENEMU SINU!

    MOČ EVANGELIJA-TO SO JEZUSOVE BESEDE, KI DELAJO ČUDEŽE V NAJHUJŠEM VIHARJU ŽIVLJENJA, TAKRAT, KO S ČLOVEŠKE STRANI NI VEČ VIDETI NOBENE REŠITVE, PRIDE JEZUIS S SVOJO ROKO!

    PONAVLJAM, KAR SEM ŽE VEČKRAT NAPISALA: PREMALO VERJAMEMO V MOČ JEZUSOVIH BESED, PREVEČ PA V ČLOVEŠKE BESEDE!

  6. Miro says:

    KAKO NA NOVO ZASTAVITI IN IZBOLJŠATI ZAKONSKO ŽIVLJENJE? (Aleteia)

    7 VIDIKOV, OB KATERIH LAHKO PREMISLITE IN ZNOVA ZASTAVITE SVOJO ZAKONSKO ZGODBO

    Ni nemogoče. Vedno lahko začnemo znova, ne da bi morali pri tem pozabiti na vse napake in nesporazume. O zakonu moramo preprosto znova premisliti in se na novo srečati.

    Zakon je navsezadnje združitev dveh svobodnih posameznikov, v katerem vsak po svoje zanj dela in vanj prispeva. Čisto vsak zakon je možno še izboljšati, naj se zdi še tako popoln.

    Skupaj z zakoncem si vzemita trenutek za premislek o naslednjih vidikih in preverita, v kakšnem stanju je vajin zakon, ali je možno kaj izboljšati ali popraviti. Pogovorita se in poglobita ljubezen, ki sta si jo obljubila za vse življenje.

    • Spomnita se, kako je bilo, ko sta bila še fant in dekle. Zakaj sta se poročila? Kaj vas je pritegnilo, da ste jo zaprosili? Zakaj ste rekli “da”? Prikličita si te pretekle trenutke v spomin in znova začutita prijetno mladostniško vznemirjenje.

    • Kakšno mesto ima Bog v vajinem odnosu? Kakšno je vajino molitveno življenje?

    • Morata za kaj prositi odpuščanja? Zakon je šola odpuščanja. Potrudita se in si čim prej odpustita ter nikdar ne hodita jezna spat.

    • Kakšna je vajina komunikacija? Kakšnih veščin vama primanjkuje, da bi izboljšala kakovost vajine komunikacije? Danes nas telefoni zbližujejo z osebami, ki so daleč, in nas oddaljujejo od oseb, ki so v naši bližini, v tem primeru od zakonca. Komunikacija je vodilo ljubezni. Ljudje se moramo darovati, se pustiti spoznati in globlje, čim bolj popolno ljubiti. V tej ljubezni potrebujemo prostor, kjer si lahko zaupamo in povemo vse v veri, da nas bo drugi razumel in sprejel takšne, kakršni smo.

    • Ali v sebi nosite kakšne čustvene rane, zaradi katerih delate škodo in stvari, ki jih v resnici ne želite delati? Kako drug drugega podpirata, da bi te rane pozdravila? Ali se pri tem za pomoč obračata na Boga? Ne pozabita, da se moramo za izboljšanje najprej spremeniti sami, tako da pomislimo, kaj govorimo, kako delujemo, da se zavedamo svojih napak, čustev, odločitev …

    • Kakšne so vajine čustvene potrebe? Sta velikodušna drug do drugega? Ali drug drugemu služita v ljubezni in dobrohotno, čeprav sta utrujena in slabe volje? Ali dnevno drug drugemu postavita čarobno vprašanje: “Kako ti lahko pomagam, kaj bi te osrečilo?”

    • Vaju intimno življenje povezuje ali ločuje? Ali vajini telesi odražata ljubezen in spoštovanje, ki ga čutita drug do drugega?

    Na zakon preži več nevarnosti, vendar je teh sedem vidikov ključnih za rast v zakonu. V sedanji trenutek prenesita zgolj stvari, ki so vama v preteklosti služile. Vse drugo prepustita Božjemu usmiljenju, če pa je potrebno, poiščite strokovno pomoč.

    Povzeto po: https://si.aleteia.org/2019/01/27/kako-na-novo-zastaviti-in-izboljsati-zakonsko-zivljenje/

    • Miro says:

      V zvezi s to temo velja omeniti še:

      5 CESARJEVIH NASVETOV ZA DOBER ZAKON

      ZAKONSKA ZVEZA CESARJA KARLA S CESARICO CITO JE NJUNIM OTROKOM IN PODANIKOM SLUŽILA KOT ZGLED, KI SO GA VSI Z VESELJEM POSNEMALI

      Pet nasvetov bl. Karla in božje služabnice Cite, ki nas lahko navdihnejo, poročenim parom pa pomagajo živeti v skladu z zakonskimi obljubami, vse “dokler naju smrt ne loči”.

      1. Najpomembnejši cilj zakona je pomagati zakoncu, da pride v nebesa

      2. Zaupajmo svoj zakon Bogu in preblaženi Devici Mariji

      3. Po poroki nisem več jaz, ampak midva

      4. Nenehno vžigajmo plamen ljubezni

      5. Ljubimo drug drugega z večno ljubeznijo, ki prestane vse preizkušnje

      Več o teh nasvetih na: https://si.aleteia.org/2018/05/02/5-cesarjevih-nasvetov-za-dober-zakon

      Božje usmiljenje, navzoče v postavitvi in delitvi svetih zakramentov, zaupamo vate!

  7. Miro says:

    KAKO SE SOOČITI Z DUHOVNO SUŠO

    ČE IZKUŠATE DUHOVNO SUŠO V MOLITVI, PREBERITE NASVET SV. FRANČIŠKA SALEŠKEGA, KAKO TO NAJLAŽJE PRESTATI

    V življenju pogosto nastopijo trenutki, ko sedemo k molitvi in ne občutimo ničesar. Ne doživljamo nobenega veselja, nobenega miru, za molitev se moramo resnično potruditi. Morda nas celo mika, da bi molitev povsem opustili.

    Sv. Frančišek Saleški se je te možnosti globoko zavedal in je napisal pismo sv. Ivani Frančiški Šantalski, ki je doživljala takšno duhovno sušo.

    Če v molitvi izkušate sušo, ne obupajte, kajti Jezus vas kliče bližje sebi in vas spodbuja, da se odrečete “občutkom” v molitvi ter svojo ljubezen do Njega izkažete v slehernih okoliščinah. (odlomek iz prispevka)

    O nasvetu sv. Frančiška Saleškega, kako ravnati v duhovni suši, več na:
    https://si.aleteia.org/2022/03/30/nasvet-sv-franciska-saleskega-kako-se-soociti-z-duhovno-suso/

    Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!

  8. Miro says:

    PREPROSTA ZDRAVILA ZA ZDRAVLJENJE OSMIH BOLEZNI NAŠEGA DUHA (Aleteia)

    OD POŽREŠNOSTI DO ŽALOSTI: KORISTNI NASVETI, KAKO SVOJE ŽIVLJENJE USMERITI NAZAJ NA PRAVO POT

    Požrešnost, lenoba, poželenje itd. so razvade oz. bolezni duha, ki negativno vplivajo na naše življenje in ga vodijo v napačno smer. Lahko se zgodi, da jih ne moremo ustaviti, saj “prevzamejo” tudi naša dejanja.

    V delu Obrazi molitve – gre za eseje o oblikah molitve in duhovnega branja – Robert Cheaib predlaga nekaj vaj za premagovanje razvad na krščanski način.

    Več o tem na: https://si.aleteia.org/2022/05/29/preprosta-zdravila-za-zdravljenje-osmih-bolezni-nasega-duha/

  9. Hvala says:

    Spoštovana Jasna!

    BREZ DOVOLJENJA JEZUSA SE NOBEN DOGODEK NA SVETU NE ZGODI, SKRATKA NIČESAR.

    Bog dovoljuje, da se tudi pri vas dogaja kar se, GOSPOD ŽE VE ZAKAJ!. Včasih nam Gospod neprestano kaže JEDRO, BISTVO, KAJ NAM ŽELI POVEDATI. Pri vsakem človeku je ZGODBA ŽIVLJENJA DRUGAČNA.

    PRISLUHNITE JEZUSU KAJ VAM ŽELI POVEDATI. ODPRITE Z ZAUPANJEM SVETO PISMO IN VAM BO POKAZAL SVOJ NASVET.

    NIKDAR IN NIKOLI IN NIKDAR SE NE MORE ZGODITI, DA GOSPOD NE BI SPREGOVORIL!

    Vsak dan iščite nasvet v SVETEM PISMU. KO BOSTE ODPRLA BOŽJO BESEDO, BOSTE ZAČUTILA, KAJ VAM PRIPOVEDUJE.

    BREZ POGOVORA Z BOGOM NI KOMUNIKACIJE, NI KONTAKTA, NI MEDSEBOJNE POVEZAVE. BOG JE ŽIV, POTREBEN JE VSAKODNEVNI ODNOS Z NJIM.

    Iz svojega življenja vam lahko povem DA MI JE JEZUS POKAZAL CELOTO-RESNICO, ZA NAZAJ, ZA SEDAJ IN DALJE.

    JEZUS JE POT, RESNICA IN ŽIVLJENJE.

    PREMALO SE LJUDJE OBRAČAJO NA ODREŠENIKA KJER LAHKO DOBIJO VSE- ODPUŠČANJE GREHOV, NASVETE, VODSTVO PO POTI ŽIVLJENJA, SVETEGA DUHA, KI PREDSTAVLJA IZVIR ŽIVE VODE…..

    David Wilkerson

    VERA V TEŽKIH ČASIH-Prenova september 2020

    Božji svetniki bi morali biti sijoč primer, kaj pomeni živeti v miru in se veseliti tudi v strašnih dneh. Bog sam nam je dal železno obljubo za življenje na tej zemlji, še posebej za čas, ko nas bo sovražnik naše duše želel pohoditi. “Zato naj moje ljudstvo spozna moje ime, zato naj tisti dan spozna, da sem jaz, ki govorim: Glej, tukaj sem!”

    (Iz 52, 6).

    Z drugimi besedami, Bog pravi: “Ko boste v svoji najtemnejši preizkušnji, bom prišel in vam govoril. Slišali me boste
    reči: “To sem jaz, ne bojte se.” Jezus je v Novi zavezi večkrat ponovil to obljubo. Eden izmed najbolj znanih primerov je bil, ko je spregovoril učencem, ko so bili na čolnu v strašni nevihti. Medtem ko so ladjo vrteli veter in valovi, so v paniki videli, da Jezus
    hodi proti njim po vodi. Sveto pismo pravi: “Ko so ga učenci videli hoditi po jezeru, so se vznemirili in rekli: »Prikazen
    je.« Od strahu so zavpili.” (Mt 14, 26).

    Jezus jim je takoj spregovoril, saj je želel ublažiti njihove strahove: »Bodite pogumni! Jaz sem. Ne bojte se.« (Mt 14,27) Beseda pogum skriva v sebi pomen, da si razbremenjen in srečen. Jezus je učence v času stiske s to besedo privezal na svojo identiteto. Spomnimo se, da so ga ti možje poznali osebno in Jezus je pričakoval, da se bodo na njegovo besedo odzvali z vero. Rekel je: “Oče je obljubil, da bom prišel k vam v vaši nevihti in zdaj sem tu. Ja, tukaj sem jaz, Jezus, tukaj sem z vami sredi vsega. Torej, razveselite se!”

    Gospod pričakuje od nas enako reakcijo vere, kadar smo v stiskah. Pomislimo na to. Naš Gospod še nikoli ni izneveril
    svojega ljudstva. Poziva nas, da se ozremo nazaj in se spomnimo, kako nas je varoval skozi čas, v vsakem primeru.

    Nikoli ni dovolil sovražniku, da bi uničil tiste, ki mu zaupajo. Gospod hrepeni po tem, da bi našli izpolnitev v Njem
    in mu popolnoma zaupali. Kralj David je rekel: “Vsi moji studenci so v tebi” (Ps 87, 7), kar pomeni, “Vse moje
    zadovoljstvo je v tebi, Gospod. Samo ti, Gospod, si vir mojega izpolnjevanja in ti si vse, kar potrebujem, da bom
    izpopolnjen, vesel, srečen in spokojen.”

    https://drive.google.com/file/d/1dhd425Bpp_UIuLjJ-07ps1QfHfe8sFSl/view

    IMEJTE POPOLNO ZAUPANJE V GOSPODA, VERO IN UPANJE. UPANJE PA NE OSRAMOTI, KER JE BOŽJA LJUBEZEN IZLITA V NAŠA SRCA PO SVETEM DUHU, KI NAM JE BIL DAN (Rimljanom 5,5).

    • Miro says:

      Spoštovana gospa Jasna,

      Hvala za vašo izjemno vztrajnost, zaupanje v Božjo pomoč in prošnjo za molitev (današnja objava v rubriki “Prosim za molitev”). Molilci na tej spletni strani molimo tudi po vašem namenu za razumevanje v vaši družini. Prosim, da tudi vi z rednimi molitvami še naprej spremljate prošnje trpečih sester in bratov v omenjeni rubriki. Trdno zaupajmo: Ozdravlja in odrešuje nas ŽIVA BOŽJA BESEDA, in sicer tako, kakor hoče GOSPOD. To je za vsakogar in za vse absolutno najboljše!

      Bogu hvala za vaš trud in zgled v vztrajnosti in potrpljenju v moči Svetega Duha! Vse je neizmerna Božja milost. Večkrat v duhu kličimo: Slava tebi, Jezus, zdaj in vekomaj. Amen.

      Naj Usmiljeni Gospod obilno blagoslovi vas in ostale člane vaše družine!

      Več molitev za družine, zakonca, starša, otroke … na:
      https://www.oznanjevalci.net/products/moiltev-za-druzino/

      Božje usmiljenje, tolažba in blagor vsem, ki so skesanega srca, zaupamo vate!

  10. Miro says:

    NASVETI SV. TEREZIJE DETETA JEZUSA ZA RADOST, SREČO IN MIR (Aleteia)

    ČE BI ŠIBKE IN NEPOPOLNE DUŠE KOT JE MOJA ČUTILE TO, KAR ČUTIM JAZ, NOBENA NE BI OBUPALA”

    Sveto Terezijo Deteta Jezusa najbolje poznamo po njeni “mali poti” svetosti, ki se ne osredinja na velika junaštva, temveč na preprosta, vsakdanja dejanja ljubezni. O tem obširno piše v avtobiografskem delu Povest duše, kjer razkriva”skrivnost”, kako doseči radost, srečo in mir, ki se mnogim izmed nas pogosto radi izmikajo.

    “SKRIVNA POT” DO TRAJNEGA MIRU

    V njenem življenju je bilo veliko trpljenja: že v zgodnjem otroštvu je izgubila mamo, kot dekle pa se je morala boriti z jetiko. Kljub temu je Terezija našla “skrivno pot”, ki jo je privedla do trajnega miru, s katerim je uspela svojo dušo obvarovati pred skrajnim obupom.

    Takole je zapisala: “Če bi šibke in nepopolne duše kot je moja čutile to, kar čutim jaz, nobena ne bi obupala, preden bi dosegla vrh gore ljubezni, saj nas Jezus ne prosi za velika dejanja, temveč le za hvaležnost in vdanost.” V nadaljevanju pojasnjuje, kako ji tudi zavedanje vseh grehov, ki jih premore svet, ne bi moglo odvzeti dušnega miru.

    Več o nasvetih sv. Terezije Deteta Jezusa na:
    https://si.aleteia.org/2019/06/27/nasveti-sv-terezije-deteta-jezusa-za-radost-sreco-in-mir/

    Božje usmiljenje, ti veselje in neizmerna radost vseh svetih zaupamo vate!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja