Nasvet

Nasveti za pomoč, nasveti za duhovno rast. Ko nam gre vse prav vse narobe se moramo obrnit k Bogu po pomoč. Ko nam gre vse dobro se moramo tudi obrnit k Bogu po pomoč, mogoče nam gre kaj narobe…


Bi želeli še kak nasvet. Zastavite vprašanje in vam bomo poskušali odgovorit.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

9.572 Responses to Nasvet

  1. Miro says:

    Poglabljajmo se v bistvene in temeljne prvine vere Cerkve. Molimo: Pridi, Sveti Duh …

    KATERE OBLIKE LJUDSKE POBOŽNOSTI SPREMLJAJO ZAKRAMENTALNO ŽIVLJENJE CERKVE?

    Religiozni čut krščanskega ljudstva je vedno našel različne izraze v mnogovrstnih oblikah pobožnosti, ki spremljajo zakramentalno življenje Cerkve. Sem spadajo češčenje relikvij, obiskovanje svetišč, romanja, procesije, križev pot in rožni venec. Cerkev z lučjo vere razsvetljuje in pospešuje pristne oblike ljudske pobožnosti.

    Kompendij KKC, 353

    https://www.vatican.va/archive/compendium_ccc/documents/archive_2005_compendium-ccc_sl.html

    Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate!

  2. Miro says:

    ŠEST ČUDOVITIH SVETOPISEMSKIH CITATOV, KI VAM BODO NARISALI NASMEH NA OBRAZ (Aleteia)

    SVETO PISMO JE ODLIČEN VIR, KADAR POTREBUJEMO TOLAŽBO, NASVET ALI ŽELIMO OKREPITI SVOJO VERO. JE PA TUDI PRAVI NASLOV, KADAR SE ŽELIMO VESELITI, KER NAM JE DANO ŽIVLJENJE.

    V priloženi fotogaleriji je nekaj verzov iz Svetega pisma od sicer številnih navedkov, ki nas spominjajo, naj iščemo veselje, tudi kadar je težko.

    https://si.aleteia.org/2024/02/13/6-cudovitih-svetopisemskih-citatov-ki-vam-bodo-narisali-nasmeh-na-obraz/

    • Miro says:

      MOLIMO ZA VEČ VESELJA V VSAKDANJEM ŽIVLJENJU

      Ljubi Jezus, prosim Te, da iz mojega srca za vedno odstraniš
      vso potrtost in slabo voljo. Naj bom vesel, zadovoljen in srečen,
      ko uživam vse Tvoje milosti. Kajti, o Bog, če mi naklanjaš svojo
      milost, ali naj ne bi bil radosten in zadovoljen? Ali naj ne bi
      izžareval Svetega Duha, ki vpliva na mojo dušo, da jo povzdiguje
      nad vse drobne vsakdanje nevšečnosti, ki nikoli ne bi smele zlomiti
      miru tistih, ki stremijo za tem, da bi služili Tebi? O, naj bodo moji
      mir, potrpežljivost, krotkost in drugi darovi Svetega Duha: naj vodijo
      in tolažijo moje srce ter dvigajo moje prizadevanje visoko nad ta svet,
      k Tebi, moj Gospod, ki si moj začetek in moje zadnje upanje. Amen.

      (Molitev za več veselja, Aleteia)

  3. Miro says:

    POSLUŠAJMO BOŽJO BESEDO IN ŽIVIMO V NJENI MOČI

    Tedaj je pristopil Peter in mu rekel: »Gospod, kolikokrat naj odpustim svojemu bratu, če greši zoper mene? Do sedemkrat?« Jezus mu je dejal: »Ne pravim ti do sedemkrat, ampak do sedemdesetkrat sedemkrat.

    Zato je nebeško kraljestvo podobno kralju, ki je hotel napraviti račun s svojimi služabniki. Ko je začel računati, so mu privedli nekoga, ki mu je bil dolžan deset tisoč talentov. Ker ni imel s čim povrniti, je njegov gospodar ukazal prodati njega, njegovo ženo, otroke in vse, kar je imel, ter poravnati dolg. Služabnik je tedaj padel predenj in ga prosil: ›Potŕpi z menoj in vse ti povrnem.‹ Gospodar tega služabnika se ga je usmilil, oprostil ga je in mu dolg odpustil. Ko pa je služabnik šel ven, je srečal enega svojih soslužabnikov, ki mu je bil dolžan sto denarijev. Zgrabil ga je, ga davil in rekel: ›Vrni, kar si dolžan!‹ Ta je padel predenj in ga prosil: ›Potŕpi z menoj in ti povrnem.‹ Oni pa ni hotel, ampak je šel in ga vrgel v ječo, dokler mu ne bi povrnil dolga. Ko so njegovi soslužabniki videli, kaj se je zgodilo, so se zelo razžalostili in šli svojemu gospodarju podrobno povedat, kaj se je zgodilo. Tedaj ga je gospodar poklical k sebi in mu rekel: ›Hudobni služabnik! Ves dolg sem ti odpustil, ker si me prosil. Ali nisi bil tudi ti dolžan usmiliti se svojega soslužabnika, kakor sem se jaz usmilil tebe?‹ In njegov gospodar se je razjezil in ga izročil mučiteljem, dokler mu ne bi povrnil vsega dolga. Tako bo tudi moj nebeški Oče storil z vami, če vsak iz srca ne odpusti svojemu bratu.« (Mt 18,21-35)

    https://www.biblija.net/biblija.cgi?m=Mt+18%2C21-35&id13=1&pos=1&set=2&l=sl

    Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!

    • Miro says:

      NE MOREMO ZAHTEVATI BOŽJEGA ODPUŠČANJA, ČE TUDI MI NE ODPUSTIMO BLIŽNJEMU

      V priliki naletimo na dve različni drži: tisto Božjo, ki jo predstavlja kralj, ki je veliko odpustil, ker Bog vedno veliko odpušča in tisto človeško. V Božji drži je pravičnost prežeta z usmiljenjem, medtem ko je človeško ravnanje omejeno na pravičnost. Jezus nas spodbuja naj se pogumno odpremo moči odpuščanja, kajti v življenju se ne more vse rešiti s pravičnostjo, to vemo. Potrebna je namreč tista usmiljena ljubezen, ki je tudi v osnovi Gospodovega odgovora Petru na vprašanje pred priliko. Petrovo vprašanje se glasi: ‘Gospod, kolikokrat naj odpustim svojemu bratu, če greši zoper mene?’ (v. 21). Jezus mu je odgovoril: ‘Ne pravim ti do sedemkrat, ampak do sedemdesetkrat sedemkrat’ (v. 22). V simboličnem svetopisemskem jeziku to pomeni, da smo poklicani vedno odpuščati!

      Odlomek iz nagovora papeža Frančiška, 13.9.2020

      Celoten nagovor svetega očeta na: http://arhiv.mirenski-grad.si/odpuscajmo-nam-bo-odpusceno

      • Miro says:

        MOLIMO

        Gospod Bog,
        prepričani smo,
        da tvojega odpuščanja ne prejmejo edinole tisti,
        ki te zanj ne prosijo.
        Saj velikodušno odpuščaš vsem,
        ki te iskreno prosijo.
        Nočeš smrti grešnika,
        marveč hočeš, da se spreobrne in živi.
        Verujemo, da je odpuščanje
        ena od tvojih temeljnih lastnosti.
        Prosimo te, utrdi našo vero v tvoje odpuščanje.
        Daj nam moč,
        da bomo zmogli tudi mi odpuščati tem, ki nas prizadenejo.
        Ko molimo »odpusti nam naše dolge«,
        s tem izpovemo svojo željo in potrebo,
        da nam očistiš srce sovraštva in zamere.
        Obenem pa izkažemo pripravljenost,
        iz srca odpustiti vsem,
        ki so se pregrešili proti nam.

        (Molitev za odpuščanje, Ognjišče)

  4. Miro says:

    Poglabljajmo se v bistvene in temeljne prvine vere Cerkve. Molimo: Pridi, Sveti Duh …

    KAJ JE EKSORCIZEM?

    Kadar Cerkev s svojo oblastjo prosi v imenu Jezusa Kristusa, da bi bila kaka oseba ali kak predmet zavarovan zoper vpliv hudobnega duha in odtegnjen njegovemu gospostvu, govorimo o eksorcizmu (zarotovanju, izganjanju hudobnega duha). V redni obliki se eksorcizem uporablja pri krščevanju. Slovesen eksorcizem, imenovan veliki eksorcizem, sme izvršiti samo duhovnik s škofovim pooblastilom.

    Kompendij KKC, 352

    https://www.vatican.va/archive/compendium_ccc/documents/archive_2005_compendium-ccc_sl.html

    Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate!

  5. Hvala says:

    PONIŽNOST PRIDE DO SRCA LE PREKO PONIŽANJ

    ČE V SVOJEM ŽIVLJENJU NISI SPOSOBEN PRENESTI NEKATERIH PONIŽANJ, NISI PONIŽEN. TO JE EDINA POT

    …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

    Rane pokvarjenosti se težko zacelijo

    Ponižnost je pot svetosti, a ponižnosti ni brez ponižanj. Kralj David – grešnik, pa vendar svetnik – se je zavedal svojega greha. Ponižanje je zato sprejel v duhu zaupanja v Gospoda. Prerok Natan, ki ga je poslal Bog, mu je pomagal razumeti zlo, ki ga storil. To se je zgodilo tik preden bi David vstopil v pokvarjenost. Pokvarjenec namreč ne bi več doumel prerokovega sporočila. Da se spremeni srce pokvarjenca, je potrebna posebna milost. David, ki je imel plemenito srce, je lahko prepoznal lastno krivdo: ‘Res je, grešil sem!’ Natan pa mu je povedal, da Gospod odpušča njegov greh, a da bo pokvarjenost, ki jo je zasejal, rastla naprej. Ubil je namreč nedolžnega človeka, da bi prikril prešuštvo. Zato se meč ne bo nikoli oddaljil od njegove hiše. Bog greh odpusti, David se spreobrne, toda rane pokvarjenosti se težko zacelijo. To vidimo na mnogih koncih sveta.

    David se je moral kasneje res spopasti s sinom Absalomom, ki je bil že pokvarjen in se je začel vojskovati proti očetu. A kralj je zbral vse svoje in se odločil zbežati iz mesta. Skrinjo zaveze pa je pustil tam, saj Boga ni hotel izrabiti za obrambo. Odšel je, da bi rešil svoje ljudstvo.

    Pot iz trenutka pokvarjenosti v izročitev v Gospodove roke – svetost

    In to je pot svetosti, na katero se je kralj David podal po tem, ko je za trenutek vstopil v pokvarjenost. Ko je odhajal iz Jeruzalema, je jokal in si zakrival glavo. Bilo pa je nekaj ljudi, ki so šli za njim in ga žalili. Med slednjimi je bil Šimí, ki je Davida imenoval krvoločnež in ga je preklinjal. Kralj je to sprejel, saj je vedel, da ga preklinja, ker mu je tako naročil Gospod. Svojim služabnikom je pojasnil: ‘Glej, moj sin, ki je prišel iz mojega telesa, mi streže po življenju, toliko bolj zdaj ta Benjaminovec! Pustite ga, naj preklinja, kajti Gospod mu je rekel.’

    David je znal prepoznati znamenja. Tisto je bil trenutek njegovega ponižanja; trenutek, ko je moral plačati za svojo krivdo. ‘Morda se ozre Gospod na mojo nesrečo in mi Gospod povrne z dobrim namesto njegove kletve ta dan’, so bile Davidove besede. Tako se je izročil v Gospodove roke. Ta njegova pot iz trenutka pokvarjenosti v izročitev v Gospodove roke je svetost in ponižnost.

    Ponižnost pride do srca le preko ponižanj

    Mi takoj, ko nam nekdo reče kaj grdega, verjetno poskušamo odvrniti, da le-to ni res. Ali pa kot Šimí odvrnemo z nečim še gršim. Toda ponižnost lahko pride do srca le preko ponižanj: Ponižnosti brez ponižanj ni. Če v svojem življenju nisi sposoben prenesti nekaterih ponižanj, nisi ponižen. To je edina pot. David do svojega cilja, ki je svetost, pride preko ponižanja. Tudi Božji Sin se je pustil ponižati, pustil se je žaliti, krivično pribiti na križ. In ta Božji Sin, ki se poniža, je pot svetosti. David pa s svojo držo napoveduje Jezusovo ponižanje.

    Prosimo Gospoda za milost – za vsakogar izmed nas, za vso Cerkev – za milost ponižnosti, pa tudi za milost, da bi razumeli, da ni mogoče biti ponižni brez ponižanja.« (Papež Frančišek med sv. mašo v Domu sv. Marte, 1.2.2016)

    Homilija svetega očeta: Ponižnosti brez ponižanj ni

    • Hvala says:

      ČLOVEK, KI NI DOŽIVLJAL TEŽKIH PONIŽANJ OD LJUDI, DOLOČENO OBDOBJE, NE MORE BITI PONIŽEN!

      JEZUS JE NAŠ VZOR. JEZUS JE BIL RES ZELO, ZELO PONIŽAN, SRAMOTILI SO GA, PLJUVALI, ZANIČEVALI, SE MU POSMEHOVALI, RES HUDA PONIŽANJA itd….

      JEZUS JE REKEL: Matejev evangelij 11,29

      VZEMITE MOJ JAREM NASE IN UČITE SE OD MENE, KER SEM KROTAK IN IZ SRCA PONIŽEN, IN NAŠLI BOSTE MIR SVOJIM DUŠAM. Matejev evangelij 11,29
      ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

      • Hvala says:

        JEZUS JE ZAPOVEDAL, DA SE UČIMO OD NJEGA!
        …………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

        JEZUS JE REKEL Favstini Kowalski:

        Gospod je rekel sr. Faustini: ”Želim, da v teh devetih dneh pripelješ duše k izviru mojega usmiljenja , da bi v njem našle moč, milost, in pogum za življenje, posebej v trenutku smrti. Za te pobožnosti bom delil posebne milosti.”

        V DEVETDNEVNICI BOŽJEGA USMILJENJA JE NAPISANO -za šesti dan:

        ŠESTI DAN :

        Jezus: ”Danes pripelji k meni krotke in ponižne duše in vsa otroška srca. Potopi jih v moje usmiljenje. Postali so podobni mojemu srcu in so me krepili v bolečem smrtnem boju. Bili so kot angeli, ki bedijo ob mojih oltarjih. Izlil bom nanje slapove milosti, zakaj le ponižna srca, katerim se popolnoma zaupam, morejo sprejeti vse moje milosti.” ( Sledijo molitve kakor prvega dne. )
        ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

        Ja, Jezus je rekel DA SAMO PONIŽNA SRCA, KATERIM SE POPOLNOMA ZAUPA MOREJO SPREJETI VSE NJEGOVE MILOSTI.

        • Hvala says:

          ČLOVEK JE PONIŽEN, KO PRIZNA PRED BOGOM SVOJO NEMOČ, GREŠNOST, PRIZNA, DA SAM NE MORE NIČESAR STORITI, KI SPREJME SVOJO KRIVDO, SPREJEMA PONIŽANJA, KI PREPUSTI ŽIVLJENJE BOGU, ČLOVEK, KI JE NA ŠIROKO ODPRL SRCE ZA BOGA, ZA NJEGOVO DELOVANJE.

          Sveti David je šel na POT SPREOBRNJENJA , SVOJO VOLJO JE MORAL ODDATI BOGU, DA MU JO SEŽGE, UNIČI, MORAL JE PRENAŠATI TUDI TEŽKO PONIŽANJE-LJUDJE SO GA PREKLINJALI. PRED LASTNIM SINOM JE MORAL BEŽATI.

          • Hvala says:

            TAKO VERNI, KOT NEVERNI LJUDJE LAHKO NA RAZLIČNE NAČINE PONIŽUJEJO DRUGE.

            Posebej težki pa so udarci PONIŽANJA OD LJUDI, KI SO VSAK DAN PRI SVETI MAŠI, vendar povzročajo zelo bočeče udarce s svojim jezikom.

          • Hvala says:

            PO JEZUSOVEM VZORU je potrebno prenašati PONIŽANJA od ljudi, DA SE PRIDOBI PONIŽNOST.

            JEZUSA SO ZMERJALI , ZANIČEVALI, govorili so, da se druži z grešniki, da pije, itd…

            KELIH PELINA, KI GA JE ON PIL, MORAMO PITI TUDI MI-vsak na svoji poti življenja.

  6. Miro says:

    KJE JE MEJA MED PONIŽNOSTJO IN POHLEVNOSTJO (Aleteia, 15/06/19)

    PRAVA PONIŽNOST ZAHTEVA, DA SMO POŠTENI DO SEBE IN DRUGIH IN SE ZAVEDAMO SVOJIH OMEJENOSTI TER JIH ZNAMO SPREJETI

    VPRAŠANJE bralca: V pogovorih včasih naletimo na besedi ponižnost in pohlevnost. Človeška grešna narava lahko igra ponižnost, najsi bo zato, da si kupi naklonjenost nekoga, si pri njem kupi ugled, sprejetost, položaj, moč. Mnogokrat pa je lahko v ozadju nezaupanje v Božjo previdnost. Kje je meja, kjer se začne krepostna ponižnost kristjana in kje grešna pohlevnost? (Janez)

    ODGOVOR msgr. Antona Stresa, upokojenega ljubljanskega nadškofa, na:

    https://si.aleteia.org/2019/06/15/poniznost-in-pohlevnost/

    Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!

  7. Miro says:

    Poglabljajmo se v bistvene in temeljne prvine vere Cerkve. Molimo: Pridi, Sveti Duh …

    KAJ SO ZAKRAMENTALI?

    Zakramentali so sveta znamenja, ki jih je ustanovila Cerkev; po njih so posvečene različne življenjske okoliščine. Zakramentali vsebujejo molitev, ki jo spremljajo znamenje križa in druga znamenja. Med zakramentali zavzemajo pomembno mesto blagoslovi, ki so hvaljenje Boga in molitev za njegove darove, kakor tudi posvetitve oseb in posvetitve predmetov za bogoslužje.

    Kompendij KKC, 351

    https://www.vatican.va/archive/compendium_ccc/documents/archive_2005_compendium-ccc_sl.html

    Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate!

  8. Miro says:

    MISLI OČETA MIKA O SPOVEDI, KI ZADENEJO NARAVNOST V SRCE (ALETEIA, 04/06/23)

    OČE MIKE SCHMITZ OSVETLJUJE LEPOTO ZAKRAMENTA SVETE SPOVEDI IN V SVOJE VERSKE RAZLAGE VPLETA OSEBNA PREMIŠLJEVANJA

    Oče Mike Schmitz že vrsto let, veliko pred začetkom podkastov Sveto pismo v letu dni in Katekizem v letu dni, s katerima je zaslovel po vsem svetu, pripravlja videoposnetke, ki nagovarjajo bistvo krščanstva v vsakomur razumljivem pogovornem tonu.

    Njegova preudarna razmišljanja nam ustaljeno nudijo nove poglede, ki bogatijo naše razumevanje vere, obenem pa nam odpirajo miselne poti, ki jih nismo nikoli predvideli.

    Več o tem na: https://si.aleteia.org/2023/06/04/misli-oceta-mika-o-spovedi-ki-zadenejo-naravnost-v-srce/

    Božje usmiljenje, navzoče v postavitvi in delitvi svetih zakramentov, zaupamo vate!

  9. Miro says:

    PRIHAJAM VAM POMAGAT ŽIVETI Z LJUBEZNIJO BESEDE MOJEGA SINA, DA BI TAKO SVET BIL DRUGAČEN

    Dragi otroci, z materinsko ljubeznijo vam prihajam pomagat, da bi imeli več ljubezni, to pa pomeni več vere. Prihajam vam pomagat živeti z ljubeznijo besede mojega Sina, da bi tako svet bil drugačen. Zato vas, apostoli moje ljubezni, zbiram okoli sebe. Glejte me s srcem, govorite mi kot materi o svojih bolečinah, trpljenju, o svojih radostih. Prosite, naj molim pri svojem Sinu za vas. Moj Sin je milostljiv in pravičen. Moje materinsko srce bi želelo, da bi tudi vi bili taki. Moje materinsko srce bi želelo, da bi vi, apostoli moje ljubezni, vsem okoli sebe s svojim življenjem govorili o mojem Sinu in meni, da bi tako svet bil drugačen, da bi se vrnili preprostost in čistost, da bi se vrnila vera in upanje. Zato, otroci moji, molite, molite, molite s srcem, molite z ljubeznijo, molite z dobrimi deli. Molite, da bi tako vsi spoznali mojega Sina, da bi se tako svet spremenil, da bi se svet rešil. Z ljubeznijo živite besede mojega Sina. Ne sodite, temveč ljubite drug drugega, da bi tako moje srce moglo zmagati. Hvala vam.

    Sporočilo Kraljice miru po vidkinji Mirjani Dragičević, 2. marec 2017

    http://www.medjugorje.si/medzugorje-sporocila-1984-2022.html

    Marija, Kraljica miru, prosi za nas!

    • Miro says:

      MOLIMO

      O, Marija,
      na naši poti vedno siješ
      kot znamenje odrešenja in upanja.
      Zdravje bolnikov, zaupamo se tebi,
      ki si pod križem sodoživljala
      Jezusovo bolečino in ostala trdna v veri.
      Ti, zdravje tvojega ljudstva,
      veš, kaj potrebujemo.
      Prepričani smo, da boš poskrbela
      tako kot v Kani Galilejski,
      da se bosta po tem času preizkušnje
      lahko vrnila veselje in praznovanje.
      Pomagaj nam, Mati Božje ljubezni,
      da bomo živeli po Božji volji
      in delali to, kar nam bo rekel Jezus,
      ki je nase vzel vse naše trpljenje
      in si je naložil naše bolečine,
      da bi nas po križu
      popeljal k slavi vstajenja. Amen.

      (K Mariji v preizkušnji, prirejeno po
      molitvi papeža Frančiška, Družina)

  10. Miro says:

    KRIŽEV POT Z OPATOM MAKSIMILIJANOM

    Deseta postaja – VSE

    »Razdeljujejo si moja oblačila in za mojo suknjo žrebajo« (Ps 22,19). Spomnimo se tistih sester in bratov, ki so jim odvzeli dostojanstvo. Obleka je zaščita, ja pa tudi videz, krinka, lahko celo prevara. Kadar pa te razgalijo, ti poteptajo dostojanstvo, ti vzamejo dobro ime … se morda zdi lažje biti mrtev, kakor sprejeti ta križ. Jezusu je bilo verjetno v trenutkih križevega pota malo mar za obleko. Vzeli so mu že vse, in tik pred tem je, da mu vzamejo še najdražje – življenje.

    Jezus, kaj vse storim za svoj izgled in koliko mi pomeni dobro mnenje o meni. Kako rad bi pokril nagoto svojih grehov in slabosti. Vendar namesto da bi priznal svojo krivdo in se srečal z resničnostjo ter napravil korak spreobrnjenja, se največkrat zatečem k odganjanju krivde. Preprosto zato, da bi branil in ohranil svojo namišljeno podobo o sebi. Jezus, pomagaj mi, da moje kesanje ne bo samo človeško – žal mi je, ampak Božje – žal mi je, spremenil se bom.

    Celoten križev pot na: https://www.sticna.eu/krizev-pot/

    Molimo te, Kristus, in te hvalimo, ker si s svojim križem svet odrešil!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja