Nasvet

Nasveti za pomoč, nasveti za duhovno rast. Ko nam gre vse prav vse narobe se moramo obrnit k Bogu po pomoč. Ko nam gre vse dobro se moramo tudi obrnit k Bogu po pomoč, mogoče nam gre kaj narobe…


Bi želeli še kak nasvet. Zastavite vprašanje in vam bomo poskušali odgovorit.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

9.413 Responses to Nasvet

  1. Miro says:

    ROŽNI VENEC JE POVZETEK CELOTNEGA EVANGELIJA, ŠOLA EVANGELJSKEGA ŽIVLJENJA

    V tej molitvi nastopata Jezus in Marija, a tudi nebeški Oče in Sveti Duh. V rožnem vencu premišljujemo o Jezusovem in Marijinem življenju od Jezusovega spočetja do kronanja Device Marije v nebesih.

    Spominjanje njunega življenja je za našo duhovno rast nujno potrebno. Pri rožnem vencu pridejo na vrsto glavne skrivnosti naše vere. To so življenjske skrivnosti, ki oblikujejo našo vero in življenje. Premišljevanje teh skrivnosti je odlično sredstvo zoper posvetnost, grešnost in nevero. Zato velja: »Je človek star že ali mlad, naj rožni venec moli rad!«

    Odlomek iz: Nauči nas moliti, pater Anton Nadrah

    Marija, Kraljica presvetega rožnega venca, prosi za nas!

    • Miro says:

      DANES, KO JE PRVA SOBOTA V MESECU, MOLIMO:

      POSVETITEV MARIJINEMU BREZMADEŽNEMU SRCU

      O Marija, kraljica presvetega rožnega venca, pomoč kristjanov in pribežališče človeškega rodu! Danes se posvetimo in izročimo tvojemu Brezmadežnemu Srcu.

      Sprejmi nas v svoje materinsko varstvo in nam pomagaj, da bomo po tvojem zgledu vestno izpolnjevali svoje dolžnosti, živeli po božjih in cerkvenih zapovedih, vdano nosili trpljenje in ostali do konca stanovitni v veri in zaupanju v Božjo previdnost.

      Varuj nas, o Mati, da te ne bomo nikdar žalili z grehi. Posebej sklenemo, da se bomo varovali grehov preklinjevanja in nečistosti, grehov jezika in nevoščljivosti, greha sovražnosti in vsake hudobije.

      Obljubimo ti, o Božja Mati, da bomo posvečevali Gospodove dneve. Po tvoji želji bomo za spreobrnjenje grešnikov radi molili rožni venec in s pobožnostjo prvih petkov in prvih sobot zadoščevali Jezusovemu in tvojemu Srcu za vse žalitve, s katerimi vaju žalimo mi in Bogu odtujeni svet.

      O Mati Marija, Srednica vseh milosti, izprosi nam, da bomo ostali zvesti do konca tebi in tvojemu Sinu ter te vso večnost častili in ljubili z vsemi angeli in svetniki. Amen.

  2. Hvala says:

    KAJ JE BOŽANSKA SKRB (BOŽJA PREVIDNOST)?

    BOG IMA VSE POPOLNOMA POD SVOJIM NAZOROM

    BOG JE V VEČNOSTI PO SVOJI VOLJI ODREDIL VSE, KAR SE BO ZGODILO; VENDAR NIKAKOR NI BOG AVTOR GREHA, NITI NI ČLOVEK BREZ ODGOVORNOSTI

    Božanska skrb (Božja previdnost) je Božji način upravljanja vsega, kar je v vesolju. Doktrina božanske skrbi pravi, da ima Bog vse popolnoma pod svojim nadzorom. To vključuje vesolje kot celoto (Psalm 103,19), snovni svet (Evangelij po Mateju 5,45), vse, kar je povezano z obstojem narodov (Psalm 66,7), človekovo rojstvo in usodo (Pismo Galačanom 1,15), človekove uspehe in neuspehe (Evangelij po Luku 1,52), varovanje Božjega ljudstva (Psalm 4,9) in še marsikaj. Doktrina je v neposrednem nasprotju z zmotnim prepričanjem, da vesolju vlada naključje ali usoda.

    Božanska skrb je preprosto Bog, ki uresničuje svojo voljo v vesolju, ki ga je ustvaril. Bog svoje načrte uresničuje med drugim tako, da upravlja človeške zadeve – in sicer prek svojega naravnega reda oziroma naravnih zakonov, ki jih je vzpostavil. Ti naravni zakoni niso nič drugega kot izraz delovanja Boga v njegovem vesolju. Sami po sebi, ločeno od Boga, ne obstajajo niti ne delujejo. Naravni zakoni so preprosto fizični izrazi Božjega upravljanja vesolja, ki ga je ustvaril.

    Božja skrb upravlja tudi človekove odločitve. V svojih odločitvah in dejanjih dejansko nismo svobodni, saj delujemo v okviru Božje volje. Kar koli počnemo in kar koli sklenemo, je v popolni skladnosti z Božjo voljo – tudi kadar ravnamo grešno (Prva Mojzesova knjiga 50,20). Bog ima torej nadzor nad našimi odločitvami in dejanji (Prva Mojzesova knjiga 45,5; Peta Mojzesova knjiga 8,18; Pregovori 21,1). Vendar Bog to počne tako, da pri tem ni okrnjena odgovornost človeka kot moralnega subjekta niti njegova odgovornost za lastne odločitve.

    Doktrino božanske skrbi lahko povzamemo takole: Bog je v večnosti po svoji volji odredil vse, kar se bo zgodilo; vendar nikakor ni Bog avtor greha, niti ni človek brez odgovornosti. Osnovni način, kako Bog izvršuje svojo voljo, je prek sekundarnih dejavnikov (npr. naravnih zakonov, človekovih odločitev). Z drugimi besedami, Bog deluje posredno prek sekundarnih dejavnikov in s tem uresničuje svojo voljo.

    Včasih to stori s čudežnim delovanjem. Takšna dela imenujemo čudeži (tj. nadnaravni dogodki – za razliko od naravnih dogodkov). Čudež je, kadar Bog za kratek čas zaobide naravni red, ki ga je postavil, da bi svojo voljo in načrt uresničil nadnaravno. Naj navedemo dva primera iz Apostolskih del, s katerimi bomo ponazorili Božje neposredno in posredno uresničevanje njegove volje. V apostolskih delih 9 je opisano spreobrnjenje Pavla iz Tarza. Bog je s slepečo svetlobo in glasom, ki ga je slišal le Savel, Savlu za vselej spremenil življenje. V svoji božanski skrbi je določil, da bo Savla spreobrnil za nadaljnje uresničevanje njegove volje. Z neposrednim, čudežnim dejanjem je povzročil, da se je Savel spreobrnil in postal apostol Pavel. Če govorite s katerim koli spreobrnjencem v krščanstvo, boste praviloma slišali sicer manj dramatično, a podobno zgodbo. Sovražni grešniki se pokesajo in spreobrnejo k veri v Kristusa, ko jim Sveti Duh čudežno spreobrne uporno srce – prek pridig, ki jih slišijo, branja Svetega pisma in vztrajnega pričevanja prijatelja ali sorodnika. Poleg tega Bog nenehno deluje v življenjskih situacijah in prek njih. Stiske, kot so izguba službe, razpad zakonske zveze, zasvojenost … vse to lahko Bog uporabi, da človeka privede do preobrata. Pavlova spreobrnitev je bila posledica neposrednega, nadnaravnega posega božanske skrbi, medtem ko se večina kristjanov spreobrne po dolgem zaporedju posrednih posegov božanske skrbi.

    V Apostolskih delih 16,6–10 najdemo tudi poročilo o Božjem posrednem uresničevanju svoje volje. Bilo je med Pavlovim drugim misijonskim potovanjem. Bog je v svoji skrbi želel, da gre Pavel s spremljevalci v Troádo. A ko so odšli iz pizidijske Antiohije, so se sklenili napotiti proti vzhodu v Azijo. Sveto pismo pravi, da jim Sveti Duh ni dovolil besede oznanjati v Aziji. Tako so se odpravili proti zahodu v Bitinijo; a tudi to jim je Kristusov Duh preprečil in končali so na poti v Troádo. Zapisi o tem so nastali naknadno, po samih dogodkih. Sredi dogajanja je bilo mogoče najti običajno, logično razlago, zakaj učenci niso mogli oditi v Azijo ali Bitinijo. Vendar je Luka, pisec Apostolskih del, pri popisovanju teh dogodkov za nazaj po navdihu Svetega Duha spoznal, da je Bog učence vodil, kamor jih je želel poslati; to je Božja skrb. V pregovorih 16,9 je o tem zapisano: »Človekovo srce načrtuje svojo pot, a GOSPOD vodi njegove korake.«

    Nekateri menijo, da prepričanje o Božjem neposrednem ali posrednem upravljanju vsega onemogoča vsakršno možnost svobodne volje. Če ima Bog popoln nadzor, kako naj bi bili potemtakem ljudje v svojih odločitvah svobodni? Z drugimi besedami, če naj bi veljal pojem svobodne volje, mora obstajati nekaj, kar je zunaj suverenega Božjega nadzora – npr. naključnost človekovih odločitev. Za namen nazornejše razlage predpostavimo, da to drži. Kaj bi to pomenilo? Če Bog nima popolnega nadzora nad vsemi naključnimi možnostmi, kako nam potem zagotavlja odrešenje? Kot pravi Pavel v Pismu Filipljanom 1,6: »Prepričan sem, da bo on, ki je začel v vas dobro delo, to delo dokončal do dneva Kristusa Jezusa.« Če Bog nima vsega pod svojim nadzorom, je ta obljuba – in s tem tudi vse druge svetopisemske obljube – neveljavna. Potemtakem nimamo popolne gotovosti, da bo dobro delo odrešenja, ki je bilo v nas začeto, tudi dokončano.

    Še več: če Bog nima nadzora nad vsem, to pomeni, da ni suveren; in če ni suveren, to pomeni, da ni Bog. Vztrajanje pri naključnem dogajanju zunaj Božjega nadzora nas pripelje do tega, da Bog sploh ni Bog. In če lahko naša »svobodna« volja preseže božansko skrb, kdo je navsezadnje Bog? Mi sami. To pa seveda ni sprejemljivo za nikogar, ki ima krščanski, svetopisemski pogled na svet. Resnica je ta, da smo, dokler nas milost božanske skrbi ne privede do spreobrnjenja in vere samo v Kristusa, duhovno mrtvi in usužnjeni grehu (Evangelij po Janezu 8,31–38; Pismo Rimljanom 6,15–23). Nimamo torej nekakšne »moralne nevtralnosti«, ki bi bila naše izhodišče pri ravnanju na podlagi svobodne volje. Božanska skrb ne uniči naše domnevne svobode. Nasprotno: edino božanska skrb nas dela svobodne v Kristusu in nam omogoča, da primerno ravnamo v njegovi svobodi. (GOT QUESTIONS).

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    PRI BOGU NI NOBENIH NAKLJUČIJ. ČE BI NEKAJ NASTALO NAKLJUČNO ALI BI KAM ŠLI NAKLJUČNO, NE BI BIL BOG BOG.

    Nam se včasih dozdeva, da smo odšli nekam naključno, RES PA JE, DA NAS BOG VODI IN PRIPELJE TJA, KAMOR MORA ČLOVEK ODITI.

  3. Miro says:

    KAKO SE JE ATEIST SPREOBRNIL V MEDŽUGORJU IN POSTAL DUHOVNIK (Aleteia, 19/06/22)

    25-LETNI SEBASTIEN BIERE JE V MEDŽUGORJU DOŽIVEL SPREOBRNJENJE, KO SE JE TAM ZNAŠEL ČISTO PO NAKLJUČJU. ZDAJ JE KOT DUHOVNIK ŠE VEDNO TESNO POVEZAN S TEM POMEMBNIM DUHOVNIM SREDIŠČEM

    S človeškega vidika si nihče ni mogel predstavljati, da se bo Sebastien, sramežljiv in umaknjen edinec, vzgojen v družini, ki je bila brezbrižna do verskih vprašanj, nekega dne odločil, da se bo posvetil Bogu.

    O Sebastienovem spreobrnjenju več na: https://si.aleteia.org/2022/06/19/kako-se-je-ateist-spreobrnil-v-medzugorju-in-postal-duhovnik/

    Božje usmiljenje, ki nas napolnjuješ z milostjo, zaupamo vate!

  4. Miro says:

    POSLUŠAJMO BOŽJO BESEDO IN ŽIVIMO V NJENI MOČI

    »NOVO ZAPOVED VAM DAM, DA SE LJUBITE MED SEBOJ! KAKOR SEM VAS JAZ LJUBIL,
    TAKO SE TUDI VI LJUBITE MED SEBOJ! PO TEM BODO VSI SPOZNALI, DA STE MOJI UČENCI,
    ČE BOSTE MED SEBOJ IMELI LJUBEZEN.« (Jn 13,34-35)

    Več sorodnih svetopisemskih izrekov na: https://www.biblija.net/biblija.cgi?set=2&id13=1&l=sl&z=3&zf=2049&t=5#Ljubezen+kot+temelj+skupnosti+verujo%E8ih

    Slava tebi, Jezus, ti si živa Beseda!

    • Miro says:

      MOLIMO

      JUTRANJA MOLITEV – PROSIM TE ZA TVOJO LJUBEZEN (Operando)

      Nebeški Oče, to jutro se Ti zahvaljujem za vse, kar mi daješ. Potrebujem tvojo moč in trdnost.

      Gospod, ponižno Te prosim, da me napolniš s svojim duhom ljubezni in povezanosti.

      Prosim Te, da nas držiš za roke in nam pomagaš odpraviti vse razlike. Daj, da se osredotočimo
      na višji namen: Na tebe, Jezus.

      Gospod, pomagaj meni in vsem mojim krščanskim bratom in sestram živeti življenje z ljubeznijo.

      Vem, da je to mogoče samo po Tebi, zato molim, da posreduješ, obrneš srca ljudi k sebi in jih
      pritegneš, da Te spoznajo in sprejmejo kot svojega Odrešenika.

      Gospod, prosim za tvojo ljubezen in edinost, da bi spodbujali naša srca in usmerjali vsak korak
      naše poti.

      Prosim, daj nam svojo modrost, da nas bo vodila, in pošlji svojega Duha, da nas bo vodil k življenju
      v pravičnosti. To ti je v slavo in čast.

      Zahvaljujem se Ti, ker si vedno ob meni, ne glede na okoliščine. V Jezusovem imenu. Amen.

      • Miro says:

        BOGU HVALA za vztrajne molilke in molilce, ki z molitvami spremljate portal molitev.net,
        ter molite po namenih trpečih sester in bratov v stiski. Najlepša zahvala pa za vse podarjene
        milosti V MOČI SVETEGA DUHA – na priprošnjo Presvete Device Marije in vseh svetnikov!

        BOŽJE USMILJENJE, NEIZMERNO V ZAKRAMENTU EVHARISTIJE IN DUHOVNIŠTVA,
        ZAUPAMO VATE!

  5. Miro says:

    Naj nas pri branju posameznih odlomkov Kompendija KKC spremlja milostna pomoč Gospoda, ki nam podarja potrebno luč in moč za spolnjevanje Božje volje. Molimo: Pridi, Sveti Duh …

    KAJ JE ZASLUŽENJE?

    Zasluženje je tisto, kar daje pravico do nagrade za dobro dejanje. V razmerju do Boga človek sam po sebi ne more zaslužiti ničesar, ker je vse prejel zastonj od njega. Vendar mu Bog daje možnost, da si pridobi zasluženja v zedinjenju s Kristusovo ljubeznijo, ki je vir naših zasluženj pred Bogom. Zasluženja naših dobrih del je treba zato pripisovati najprej božji milosti in nato človekovi svobodni volji.

    KATERE DOBRINE MOREMO ZASLUŽITI?

    Ob nagibanju Svetega Duha moremo zase in za druge zaslužiti vse milosti, ki so koristne za doseganje večnega življenja, kakor tudi vse časne dobrine, ki so za nas primerne po božjem načrtu. Nihče si ne more zaslužiti prve milosti, ki je na začetku spreobrnjenja in opravičenja.

    Kompendij KKC, 426 in 427

    https://www.vatican.va/archive/compendium_ccc/documents/archive_2005_compendium-ccc_sl.html

    Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate!

  6. Hvala says:

    ČLOVEKOVA USODA V BOŽJIH OČEH

    Modrost 1,1-7

    Povabilo k iskrenemu iskanju Boga

    1 Ljubite pravičnost, vi, ki vladate svetu,
    dobro mislite o Gospodu,
    iščite ga s preprostostjo srca,
    2 zakaj on se da najti takim, ki ga ne preizkušajo,
    razodeva se takim, ki vanj zaupajo.

    3 Pretkano umovanje namreč ločuje od Boga,
    preizkušanje njegove moči se neumnim maščuje.
    4 Modrost ne bo stopila v dušo, ki snuje hudobijo,
    ne bo prebivala v telesu, ki ga je zasužnjil greh.

    5 Sveti duh vzgoje bo namreč bežal pred zvijačnostjo,
    umaknil se bo nespametnemu umovanju
    in prizadelo ga bo, če bo nastopila krivičnost.

    6 Modrost je duh, ki človeka ljubi,
    toda bogokletnika ne bo oprostila krivde za njegove besede.
    Bog je namreč priča njegovim skrivnim mislim,
    resničen opazovalec njegovega srca
    in poslušalec jezika.
    7 Da, Gospodov duh prežema ves svet,
    in ker povezuje vse stvarstvo, ujame vsak glas.

    :::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    SVETI DUH VZGOJE BO NAMREČ BEŽAL PRED ZVIJAČNOSTJO, UMAKNIL SE BO NESPAMETNEMU UMOVANJU….

  7. Miro says:

    VAŠE OROŽJE NAJ BO POTRPLJENJE IN BREZMEJNA LJUBEZEN

    Dragi otroci! Danes vas kličem k ponižni pobožnosti. Vaša srca morajo biti pravična. Naj vam bodo osebni križi sredstvo proti grehu sedanjosti. Vaše orožje naj bo potrpljenje in brezmejna ljubezen, ljubezen ki zna čakati in ki vas bo naredila sposobne, da prepoznate Božje znake, da z življenjem v ponižnosti pokažete resnico vsem, ki jo iščejo v temi laži. Otroci moji, apostoli moji, pomagajte mi odpreti poti, ki vodijo k mojemu Sinu. Še enkrat vas kličem k molitvi za vaše pastirje. Z njimi in ob njih bom zmagala. Hvala vam!

    Sporočilo Kraljice miru po vidkinji Mirjani Dragičević, 2. oktober 2010

    https://www.mladifest.com/medjugorje/obvestila/spor2.htm

    Marija, Kraljica miru, prosi za nas!

    • Miro says:

      MOLIMO

      POD TVOJE VARSTVO PRIBEŽIMO

      Pod tvoje varstvo pribežimo,
      o sveta božja Porodnica,
      ne zavrzi naših prošenj
      v naših potrebah,
      temveč reši nas
      vselej vseh nevarnosti,
      o častitljiva in blagoslovljena Devica,
      naša gospa, naša srednica,
      naša besednica!
      S svojim Sinom nas spravi,
      svojemu Sinu nas priporoči,
      svojemu Sinu nas izroči!

      • Miro says:

        MOLIMO ŠE ZA DUHOVNIKE:

        Jezus, večni Veliki duhovnik,
        ohrani svoje duhovnike
        v zavetju svojega presvetega Srca,
        da jim nihče ne bo mogel škodovati.

        Ohrani neomadeževane njihove maziljene roke,
        ki se vsak dan dotikajo tvojega presvetega Telesa.
        Ohrani čiste njihove ustnice,
        ki jih je pordečila tvoja dragocena kri.

        Ohrani čisto in sveto njihovo srce,
        ki je zapečateno z vzvišenim znamenjem
        tvojega slavnega duhovništva.

        Naj rastejo v ljubezni in zvestobi do tebe!
        Obvaruj jih vsega posvetnega!

        Daj jim, skupaj z oblastjo spreminjat kruh in vino,
        tudi moč spreminjati srca.

        Blagoslovi njihovo delo z obilnimi sadovi
        in podeli jim nekoč krono večnega življenja.
        Amen.

        (molitev sv. Terezije Deteta Jezusa)

  8. Miro says:

    Naj nas pri branju posameznih odlomkov Kompendija KKC spremlja milostna pomoč Gospoda, ki nam podarja potrebno luč in moč za spolnjevanje Božje volje. Molimo: Pridi, Sveti Duh …

    KAKŠEN JE ODNOS MED MILOSTJO IN ČLOVEKOVO SVOBODO?

    Milost prehiteva, pripravlja in vzbuja človekov svoboden odgovor. Odgovarja na globoka hrepenenja človekove svobode, jo vabi k sodelovanju in privede do njene popolnosti.

    Kompendij KKC, 425

    https://www.vatican.va/archive/compendium_ccc/documents/archive_2005_compendium-ccc_sl.html

    Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate!

  9. Hvala says:

    JEZUS JE IZGANJAL HUDEGA DUHA, KI JE BIL NEM

    JEZUS IN BELCEBUB , Luka 11,14-24

    (Mt 12,22–30; Mr 3,20–27)
    14 Jezus je izganjal demona, ki je bil nem. Ko je demon šel ven, je nemi spregovoril. Množice so se začudile, 15 nekateri izmed njih pa so rekli: »Z Bélcebubom, poglavarjem demonov, izganja demone.« 16 Tudi drugi so ga preizkušali in so zahtevali od njega znamenje z neba. 17 On pa je poznal njihove misli in jim je rekel: »Vsako kraljestvo, ki je razdeljeno proti sebi, se opustoši in hiša se na hišo zruši. 18 Če pa je tudi satan razdeljen proti sebi, kako bo obstalo njegovo kraljestvo, ko pravite, da z Bélcebubom izganjam demone? 19 Če namreč jaz z Bélcebubom izganjam demone, s kom jih izganjajo vaši sinovi? Zato bodo oni vaši sodniki. 20 Če pa z Božjim prstom izganjam demone, potem je prišlo k vam Božje kraljestvo. 21 Ko močni z orožjem varuje svoj dom, je varno njegovo premoženje. 22 Ko pa pride močnejši od njega in ga premaga, mu vzame vse orožje, na katero se je zanašal, in razdeli svoj plen. 23 Kdor ni z menoj, je proti meni, in kdor z menoj ne zbira, raztresa.«
    Nečisti duh se vrne
    (Mt 12,43–45)

    24 »Kadar nečisti duh odide iz človeka, hodi po suhih krajih in išče pokoja, in ga ne najde. Tedaj pravi: ›Vrnil se bom v svojo hišo, iz katere sem odšel.‹

    ::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

    Ja, JEZUS JE BIL PRVI EKSORCIST, IZGANJAL JE HUDE DUHOVE IN TAKO OSVOBAJAL LJUDI! DAL JIM JE SVOBODO!

  10. Hvala says:

    KAJ PRAVI SVETO PISMO O OBSEDENOSTI Z DEMONI oz. O DEMONSKI OBSEDENOSTI?

    Sveto pismo navaja nekaj primerov ljudi, ki so bili obsedeni z demoni oz. pod vplivom demonov. Iz teh primerov lahko najdemo nekaj simptomov demonskega vpliva in dobimo vpogled v to, kako demon nekoga obsede. Tukaj je nekaj svetopisemskih odlomkov: Evangelij po Mateju 9,32–33; 12,22; 17,18; Evangelij po Marku 5,1–20; 7,26–30; Evangelij po Luku 4,33–36; 22,3; Apostolska dela 16,16–18.

    V nekaterih izmed teh odlomkov obsedenost z demoni povzroči fizične težave, na primer nezmožnost govorjenja, simptome epilepsije, slepoto itd. V drugih primerih povzroči, da posameznik dela húdo, za kar je glavni primer Juda. V Apostolskih delih 16,16–18 duh očitno daje dekli sposobnost, da ve za stvari, ki presegajo njeno védenje. Z demoni obsedeni mož iz Geraške dežele, ki je bil obseden z množico demonov (legijo), je imel nadnaravno moč in je živel gol med grobovi. Kralja Savla je, potem ko se je uprl Gospodu, mučil zli duh (Prva Samuelova knjiga 16,14–15; 18,10–11; 19,9–10), kar je povzročilo njegovo potrtost in povečalo njegovo željo, da bi ubil Davida.

    Tako obstaja vrsta možnih simptomov obsedenosti z demoni, kot so fizične težave, ki se jih ne da pripisati dejanski fiziološki težavi, osebnostne spremembe, kot na primer depresija ali nasilnost, nadnaravna moč, nespodobnost, asocialno vedenje in morda sposobnost deljenja informacij, ki jih človek na naraven način ne bi mogel vedeti. Pomembno je vedeti, da imajo skoraj vse, če ne vse, te značilnosti lahko tudi drugačne razlage, zato je pomembno, da ne označimo vsakega depresivnega človeka ali epileptika kot obsedenega z demoni. Po drugi strani pa zahodne kulture verjetno ne jemljejo dovolj resno hudičevega vključevanja v življenje ljudi.

    Poleg teh fizičnih in čustvenih značilnosti si lahko ogledamo tudi duhovne znake, ki kažejo demonski vpliv. Ti lahko vključujejo zavrnitev odpuščanja (Drugo pismo Korinčanom 2,10–11) ter verovanje v lažni nauk in njegovo oznanjanje, še posebej glede Jezusa Kristusa in njegovega nadomestnega plačila za naše grehe (Drugo pismo Korinčanom 11,3–4.13–15; Prvo pismo Timoteju 4,1–5; Prvo Janezovo pismo 4,1–3).

    Kar se tiče vključenosti demonov v življenje kristjanov, je apostol Peter ponazoritev dejstva, da lahko hudič vpliva na vernika (Evangelij po Mateju 16,23). Nekateri pravijo za kristjane, ki so pod močnim demonskim vplivom, da so »demonizirani«, vendar v Svetem pismu ni primera kristjana, ki bi bil obseden z demonom. Večina teologov verjame, da kristjan ne more biti obseden, ker v njem prebiva Sveti Duh (Drugo pismo Korinčanom 1,22; 5,5; Prvo pismo Korinčanom 6,19) in ker Božji Duh ne bi delil svojega prebivališča z demonom.

    Nikjer točno ne piše, kako se nekdo odpre demonski obsedenosti. Če je Judov primer takšen, je on odprl svoje srce hudemu – v njegovem primeru s svojim pohlepom (Evangelij po Janezu 12,6). Zato je mogoče, da če nekdo dovoli, da njegovemu srcu vlada ponavljajoč se greh, postane to povabilo za demona, naj vstopi. Po izkušnjah misijonarjev kaže, da je demonska obsedenost povezana s čaščenjem poganskih malikov in posedovanjem okultnih stvari. Sveto pismo vedno znova povezuje čaščenje malikov z dejanskim čaščenjem demonov (Tretja Mojzesova knjiga 17,7; Peta Mojzesova knjiga 32,17; Psalm 106,37; Prvo pismo Korinčanom 10,20), zato ne bi smelo biti presenetljivo, da lahko vpletenost v malikovalstvo vodi v obsedenost z demoni.

    Na osnovi zgornjih svetopisemskih odlomkov in nekaterih izkušenj misijonarjev lahko zaključimo, da mnogi ljudje odprejo svoje življenje demonom, ko se vdajajo kakšnemu grehu ali se vključijo v okultizem (vede ali nevede). Takšni primeri vključujejo nemoralo, zlorabo mamil/alkohola, ki spremeni stanje človekove zavesti, uporništvo, zagrenjenost in transcendentalno meditacijo.

    Pomisliti pa moramo še na nekaj. Hudič in njegova zlobna vojska ne morejo storiti ničesar, česar jim ne dovoli Gospod (Job 1–2). Zaradi tega hudič, ki misli, da izpolnjuje svoje načrte, pravzaprav izpolnjuje Božje dobre načrte, kot v primeru Judovega izdajstva. Nekateri ljudje postanejo nezdravo očarani nad okultnimi in demonskimi dejavnostmi. To ni niti modro niti svetopisemsko. Če iščemo Boga, če si nadenemo njegovo bojno opremo in se zanašamo na njegovo moč (Pismo Efežanom 6,10–18), se nam ni treba ničesar bati pred hudimi duhovi, saj Bog vlada nad vsem! Got Questions

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja