Vprašanja in odgovori

V temi Pogovori lahko dodajte svoja vprašanja oziroma nejasnosti glede krščanske vere.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

437 Responses to Vprašanja in odgovori

  1. Administrator says:

    Po zelo dolgem času sem si ogledal filem. Bil je krut, zelo krut. Današnji filmi vsebujejo ogromno, ogromno nasilja, preklinjanja…. To je smrt za dušo in telo.
    Če opišem svoje občutke, ves sem vznemirjen, razdražen, nemiren, telo mi drhti od vsega razburjenja….

    Če pomislim koliko ljudi danes gleda take nasilne filme, se moram samo zamislit koliko škode naredi v vsakem človeku. Kako so se ljudje navadili na take filme. Take filme bi morali ukiniti. Vendar “denar” je tisti, ki hoče take filme, hoče krvi, hoče nasilje, hoče da je človek obseden s takimi zadevami, da je uklenjen v ta začarani krog. Prav tako so vse nasilne igre, ki jih danes igrajo otroci in odrasli na računalniku in internetu.

    Priznat moram, da je že več kakor 20 let odkar sem gledal take filme, zasvojen sem bil s takimi krutimi morilskimi filmi….
    Bog me je odrešil in danes razumem kako dober je bil do mene.

    Izberi tudi ti pot do Boga išči ga, išči ga in mu izroči vse. Podaril ti bo mir, veselje in vse dobro.
    Izklopi televizijo, izklopi računalnik, išči Boga, išči Boga.

    Bog hvala ti za to izkušnjo. Spomnil se te bom v svojih molitvah, tebe ki si zasvojen z računalnikom, z televizijo, z igrami. Bog pripravlja izhod zate.

    Dragocena Jezusova kri na križu prelita usmili se nas. Usmili se nas.

  2. Miro says:

    Kaj lahko konkretno storim v tem postnem času? Možnosti je res ogromno, samo odločiti se je treba in zaupati v božjo pomoč, da sklep tudi uresničim. Danes so me močno nagovorile besede evangeljsko zelo razgledanega duhovnika, ko je v pridigi med drugim govoril tudi o tem, kaj imajo v kapelah Matere Terezije: samo preprost križ na steni, zraven pa so napisane Jezusove besede: ŽEJEN SEM. Te besede so izjemno globoke in vsebujejo ogromno pomenov, ki jih seveda razlagajo biblicisti. V bistvu gre za to, da je Gospod “nebes in zemlje” zelo žejen naše ljubezni, kar je nedoumljivo, še zlasti, če pomislimo, da je Bog nadvse svet, mi pa smo le ubogi grešniki.

    Ena od čudovitih priložnosti, da bi v tem postnem času konkretno odgovorili na omenjene Jezusove besede je tudi v tem, da bomo, – če le hočemo in se tako sami svobodno odločimo – vsak dan naše delo in molitve opravljali z namenom zadoščevanja Jezusovemu presvetemu Srcu in Marijinemu brezmadežnemu Srcu. In to predvsem iz ljubezni do njunih Src, pa tudi za naše osebno spreobrnjenje in spreobrnjenje drugih grešnikov, ki ne morejo moliti in se osvoboditi sebičnosti ter škodljivih vplivov sveta in hudega duha.

    Naj dobri Bog vsem, ki ste prebrali te vrstice, podari duha zadoščevanja in veliko božjih blagoslovov v tem postnem času!

  3. Miro says:

    Svetopisemski strokovnjaki so prišli do zanimive ugotovitve, da so besede “NE BOJTE SE!” v Svetem pismu v taki ali drugačni obliki zapisane kar 366 krat, torej za vsak dan v letu in še enkrat zaradi prestopnega leta. Navedimo samo en primer. “Kaj se bojite, maloverni?” pravi Jezus prestrašenim učencem, ki z njim v čolnu potujejo preko razburkanega jezera. In ko že kaže, da se bo njihov čoln potopil, Jezus pomiri veter in jezero, torej človeku grozeče sile (Mt, 8, 23-27).

    Kaj nam s to podobo človeškega bivanja hoče povedati živa Božja beseda? Kako je s strahom in zaupanjem v našem življenju? Kot v svoji knjigi “Skupnost bere Matejev evangelij” (z zelo obširnimi komentarji evangeljskih odlomkov) med drugim razlaga znani biblicist Silvano Fausti, sta strah in zaupanje nasprotni čustvi, ki se borita za človekovo srce. “Prvi ga hromi, drugo mu pomaga hoditi. Ko raste eno, upada drugo in obratno. Na nas je, da spodbujamo zaupanje in držimo strah na vajeti. Ta izvira iz zavesti o omejenosti in računa na to, kar sami zmoremo, ono pa izvira iz spoznanja, da je Bog naš Oče in računa na to, kar more on …”

    Na drugem mestu pa Fausti piše: “Če hočemo doseči drugi breg, je treba odvzeti demonskost morju, breznu in sami smrti. To je tisto, kar dela Gospod, ki “spi” in “se zbudi”, ki umre in vstane, da bi dokončno porušil zid, ki ločuje našo resničnost smrti od njegove želje po življenju.”

    Gospod Jezus, prosimo Te, okrepi nas v veri in zaupanju v tvojo pomoč, ki je z nami v vsakem trenutku tudi na razburkanem morju!

  4. minako says:

    Pozdravljeni! Kar nekaj časa skoraj vsak dan obiskujem to internetno stran in pri večerni molitvi prosim za vse obiskovalce te strani. Iščem utehu in pot do Boga, zato sem se odločila, da bi pričela brati SVETO PISMO, a ne vem kje in kako začeti, katera je dobro napisana? Doma imamo tisto z slikami, a ni nobene razlage zraven. Do zdaj sem prebirala duhovne knjige, a me še ni katera posebej nagovorila.

    • Administrator says:

      Ta je najbolj primerna: http://www.svetopismo.si/prodaja/katalog/ssp.htm
      Izberi kar navadno vezavo, je cenejša. V Svetem pismu imaš na vsaki strani spodaj najrazličnejše opombe. Na začetku posameznih pisem je razlaga posameznega pisma….

      Običajno ljudje prebirajo Sveto pismo tako, da prosijo Boga, da jim nekaj spregovori skozi Sveto pismo in nato naključno nekje odprejo Sveto pismo in tam preberejo, kar je napisano in o tem razmišljajo, kar so prebrali…

      • minako says:

        Najlepša hvala za odgovor. Ko bom dosegla zastavljen cilj si jo bom kot nekakšno nagrado kupila. Bogu hvala, za to internetno stran!

        • Nevenka says:

          Ko sem bila sama na začetku, kako naj se lotim branja Sv. pisma, mi je duhovnik svetoval naj začnem brati evangelij po Luku. Najlepše opisuje Jezusovo rojstvo pa tudi vse drugo zelo preprosto. Pomembno je, da srečamo Jezusa, ko nam spregovori v Sv. pismu.
          Kasneje beri ostale evangeliste po vrsti.
          Za začetek ti ne priporočam branja Stare zaveze, temveč kasneje, ko boš Novo zavezo že dobro poznala. Šele ko poznamo Novo zavezo lahko dojemamo Staro. Če pa želiš brati tudi Staro zavezo, potem ti svetujem Psalme.
          Naj ti Gospod daje obilnega duha Modrosti pri branju.

        • Administrator says:

          @minako

          Ko bom dosegla zastavljen cilj si jo bom kot nekakšno nagrado kupila.

          Za Sveto pismo je vredno vzet kredit. Se zelo, zelo obrestuje. :)

  5. Administrator says:

    Marijini prazniki

    Cerkveni koledar pozna naslednje Marijine praznike:

    1. januar – Božja mati
    23. januar – zaroka Device Marije
    11. februar – Lurška Mati Božja
    16. marec – Mati usmiljenja
    25. marec – Gospodovo oznanjenje Mariji (Anunciata)
    16. april – Mati dobrega svéta
    6. maj – Srednica vseh milosti
    8. maj – Pompejska Mati Božja
    14. maj – Kraljica in Mati na Vejni
    24. maj – Pomočnica kristjanov
    30. maj – obiskovanje Matere Božje
    9. junij – Mati milosti Božje
    20. junij – Marija Tolažnica (Konsolata)
    dan po binkoštih – Mati Cerkve
    dan po Jezusovem srcu – Marijino brezmadežno srce, Svetogorska Mati Božja
    16. julij – Karmelska Mati Božja
    5. avgust – Marija Snežna (Nives)
    15. avgust – Marijino vnebovzetje (veliki šmaren)
    22. avgust – Marija Kraljica
    26. avgust – Čenstohovska Mati Božja
    8. september – Marijino rojstvo (mali šmaren)
    12. september – Marijino ime
    15. september – Žalostna Mati Božja (Sočutna, Marija Sedem žalosti)
    19. september – Salettska mati Božja
    24. september – Rešiteljica jetnikov (Mercedes)
    7. oktober – Rožnovenska Mati Božja
    13. oktober – Fatimska Mati Božja
    21. november – Marijino darovanje
    27. november – Brezmadežna s čudodelno svetinjo
    8. december – Marijino brezmadežno spočetje
    10. december – Loretska mati Božja
    12. december – Gvadalupska Mati Božja
    18. december – Pričakovanje poroda Device Marije

  6. Kras says:

    Lepo prosim , če mi lahko kdo sporoči, kje bi kupila knjigo od gospoda James-a Manjacala, knjiga govori o notranjem duhovnem ozdravljenju?
    Hvala in vse dobro Vam želim.

  7. Miro says:

    Kaj naj si mislimo o dramatičnih napovedih o skorajšnjem koncu sveta, s katerimi nas v zadnjem času “bombardirajo” svetovni mediji? Osvetljuje jih BOŽJA BESEDA: “Za tisti dan ali uro pa ne ve nihče, ne angeli v nebesih ne Sin, ampak samo Oče” (Mr 13, 32). In kaj je v resnici najbolj bistveno in nujno, pa človek žal v življenju tolikokrat prezre? To, kar nam v zvezi s tem še sporoča BOŽJA BESEDA: “Pazite in bedite, ker ne veste, kdaj pride ta čas!” (Mr 13, 33)

    Gospod Jezus, hvala Ti za odrešujočo Luč božje besede!

  8. Miro says:

    MOLITEV NAJ SE PRELIVA V DEJAVNO EVANGELJSKO ŽIVLJENJE!

    Na kaj bodimo kot kristjani še posebej pozorni, ko si prizadevamo za poglobljeno duhovno življenje, ki naj bi obrodilo sadove odrešenja? Na prvem mestu naj bosta vera in zaupanje v Božjo besedo! Poleg tega so tu še molitev, sv. maša, dobra dela, ki jih v življenju morda ne znamo učinkovito povezovati. Poleg njih seveda obstajajo še drugi pomembni vidiki duhovnega življenja v moči Svetega Duha, ne nazadnje tudi askeza, post, pokora itd.

    Če morda mislimo, da je dovolj, da samo molimo in molimo, za ostalo pa bo poskrbel Bog, se zelo motimo. Izjema so gotovo primeri hudih bolnikov, ko človek v svojem nemočnem polažaju dejansko ne more nič storiti in je njegova rešitev/odrešitev samo še v molitvi. Včasih pa tudi to ni več mogoče in preostane samo še tiho zaupanje v Božje usmiljenje.

    Vsakodnevna molitev je kot dihanje duše v Bogu zelo pomembna in tudi nujno potrebna, vendar še premalo, da bi lahko resno napredovali po poti vere, upanja in ljubezni. Potrebno je tudi, da se hranimo s sveto evharistijo, ki tako dušo kot telo ohranja pri življenju, sicer v duhovnem življenju opešamo. Pa tudi to za kristjana še ni dovolj, saj smo ustvarjeni za dejavno krščansko življenje, preko katerega nas Gospod Jezus vodi v večno srečo z Bogom in v Bogu. Vera brez del je mrtva, kot nas nazorno uči sveti Pavel.

    Poleg nenehne molitve in svete maše so torej potrebna tudi konkretna dela ljubezni in usmiljenja v odnosu do bližnjega. Vse, kar storimo bližnjemu, dobro ali hudo, storimo tudi Gospodu Jezusu. Komu lahko služi še tako čudovito sadno drevo, če na njem ni najti nobenih sadežev?

    Slava tebi, Gospod Jezus Kristus, zdaj in vekomaj. Amen

  9. Administrator says:

    Katehéza pomeni verouk – to je pouk o krščanski veri. Učitelj, ki poučuje verouk, se imenuje katehét. Obe besedi izvirata iz grškega glagola κατέχειν [katehein] = poučevati.

    Besedi »kateheza« in »katehet« uporablja večina krščanskih Cerkva že od začetkov krščanstva. Kateheza je v prvih stoletjih pomenila pripravo na sprejem zakramentov, zlasti krsta. Daljše obdobje priprave (odraslega) na krst se imenuje katehumenat. Pozneje je prišel bolj v navado krst majhnih otrok, zato kateheza pred krstom ni bila več običajna.

    V današnjem času je v Rimskokatoliški Cerkvi kateheza zlasti priprava na prvo obhajilo in na birmo, v Evangeličanski Cerkvi pa priprava na konfirmacijo.

    Izraz kateheza se v ožjem pomenu uporablja za posamično veroučno uro ali tematiko – npr.: kateheza o grehu, kateheza o Božji milosti, ipd.

    Daljši seznam veroučnih resnic se imenuje katekizem.

    Veliko ljudi je bilo že prejelo katehezo pri verouku, vendar je to za njih bilo le golo podajanje snovi o krščanstvu. Pravo krščanstvo se zaživi, ko se ga prične udejanjat v vsakodnevnem življenju. To pomeni, da ga osebno prakticiramo….
    Vendar veliko ljudi svoje korenine najdejo kasneje, ko se poročijo imajo otroke ali zbolijo… Takrat se spomnejo tudi da obstaja ena rešilna pot…. Veliko ljudi zaide v novodobna gibanja (new age), ki ponujajo univerzalno samodrešenje in univerzalno vero/religijo….

    Kako naj vem kaj je prav in kaj ne. Ali sem zašel na napačno pot?
    Da nebi preveč na široko o tem razglabljali si o tem preberite v temi o katehezi, kjer lahko izberete audio posnetke ali gradivo v pisni obliki: http://www.molitev.net/kateheza/

  10. Miro says:

    Kaj pa duhovno prebujanje, duhovno zavedanje, duhovna rast …, ki se nam ponuja na pladnju tako imenovane novodobne duhovnosti (New Age)? Tovrstna duhovnost gotovo vsebuje drobce resnice, saj jih pobira tudi iz Svetega pisma. Na žalost jih po svoje »zmiksa« in precej odstopa od poti odrešenja, utemeljene v pristni Božji besedi. Ta duhovnost nam kljub drobcem resnice ne more prinesti odrešenja.

    Povsem nekaj drugega je osebna, zakonska, družinska, občestvena duhovna rast v Gospodu Jezusu Kristusu, ki je dosledno utemeljena v pristni Božji besedi in nauku Cerkve. Ta duhovnost nam prinaša odrešenje in srečo v Božji luči, ki ne mine! Pri tem nas vrsta svetopisemskih odlomkov poziva k duhovni budnosti, čuječnosti, rasti v Kristusu … Omenimo samo apostola sv. Pavla, ki nas v Pismu Rimljanom med drugim takole spodbuja: »Poleg tega poznate čas, v katerem smo. Ura je že, da se zbudite iz spanja, zdaj je naša rešitev bliže kakor takrat, ko smo vero sprejeli. Noč se je pomaknila naprej in dan se je približal. Odvrzimo torej dela teme in nadenimo si orožje luči. Živimo pošteno, kakor se podnevi spodobi: ne v požrešnosti in v popivanju, ne v posteljah in v razuzdanosti, ne v prepirljivosti in v nevoščljivosti. Pač pa si oblecite Gospoda Jezusa Kristusa in ne skrbite za meso, da bi stregli njegovim poželenjem« (Rim 13, 11-14).

    Glede nevarnosti novodobne ponudbe New Age-a vam priporočam, da si preberete odličen članek p. Vinka Škafarja. Čeprav je bil napisan že pred leti, v bistvu ni nič izgubil na svoji aktualnosti. Glejte na:

    http://www.druzina.si/icd/spletnastran.nsf/all/E9DBB1B9E76C8B3CC1256F660043914A?OpenDocument

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja