Članki za dušo

Tu se dodaja članke, ki so povzeti po drugih internetnih straneh. Prosim, da se navedejo viri kje je bilo povzeto.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

14.298 Responses to Članki za dušo

  1. Miro says:

    NADŠKOF ZORE MLADIM V STIČNI: ‘POSLUŠATI BOŽJO BESEDO IN PRIPOVEDOVATI ŽIVLJENJE’
    (sobota, 21. 9. 2024)

    DRAGI BRATJE IN SESTRE. KAKO NAM DANES NE BI PELO SRCE V HVALEŽNOSTI BOGU ZA DAN,
    KI NAM GA JE DAL – TO JE RES DAN, KI NAM GA JE DAL GOSPOD.

    Nagovor nadškofa Zoreta na:
    https://katoliska-cerkev.si/nadskof-zore-mladim-v-sticni-poslusati-bozjo-besedo-in-pripovedovati-zivljenje

  2. Miro says:

    SKRBNE ŽENE STREŽEJO JEZUSU, KO OZNANJA

    IZ SVETEGA EVANGELIJA PO LUKU (Lk 8,1-3)

    Jezus je hodil od mesta do mesta in od vasi do vasi in jih učil ter oznanjal Božje kraljestvo. Z njim so bili dvanajsteri in nekatere žene, ki so bile ozdravljene od hudih duhov in bolezni, Marija, s priimkom Magdalena, iz katere je odšlo sedem hudih duhov, in Joana, žena Herodovega oskrbnika Huza, in Suzana in mnogo drugih, ki so mu stregle s svojim premoženjem.

    RAZLAGA BOŽJE BESEDE

    JEZUSU STREŽEJO ŽENSKE

    Jezusova družba je odprta za ženske. Rabini žensk niso sprejemali v krog učencev. Ženske namreč niso bile dolžne spoštovati postave, saj je bila ta ustvarjena zgolj za moške. Ženske so smatrali nekje vmes med moškimi, ki postavo morajo spoštovati, in otroki, ki je še ne morejo: ženska jo deloma mora spoštovati in je deloma ne more, deloma jo more in deloma ji je ni treba. Zdaj pa v Jezusu ni več ne moškega ne ženske. Morebitne kulturne ali naravne razlike so drugotnega pomena v primerjavi s privilegijem biti »z njim«, ki je sámo življenje. Vsakršno razlikovanje je namenjeno temu, da izgine ali da dobi nov, pozitiven pomen, in sicer v luči tega, da in kolikor smo z njim.

    Ženske so imele v prvi skupnosti pomembno vlogo. Mogoče zato, ker je ženska, podoba matere, sprejem, prebivališče, kraj, kjer lahko človek živi in se počuti doma. Sama Marija, ki je zgled Cerkve in vernika, je v prvih dveh poglavjih predstavljena kot skrinja zaveze in kot svetnik vseh svetnikov, kjer prebiva Najvišji. Marija je podoba Božjega ljudstva, je sionska hči. Posluša Peteroknjižje in postane nevesta, ki rojeva novo življenje. Je nova Eva, mati živih.

    Skupni imenovalec omenjenih žensk, tako kot skupni imenovalec celotnega ljudstva, je izkušnja ozdravitve; Gospod Jezus vse njih namreč ozdravi; njihova izkušnja je izkušnja daru in odpuščanja, torej »večje ljubezni«. Zato bolj ljubijo, kakor so tudi čutile, da so bolj ljubljene. Ta ljubezen, ki je odgovor njemu, ki jih je prvi vzljubil, je razlog za to, da so z Jezusom in da strežejo. Kakor se sebičnost nekoga kaže na ta način, da izkorišča drugega s tem, da ga podjarmlja, tako se ljubezen nekoga kaže na ta način, da streže oziroma služi drugemu, s čimer zadovolji njegove potrebe. Te ljubezni ne tvorijo toliko besede kot dejanja. Ta ljubezen se razširja tudi na tiste, ki so z Jezusom. Vsaka izmed teh žensk s svojo strežbo dejansko omogoča drugim življenje.

    Njihova strežba Jezusu jih bo pripeljala do vznožja križa in pred grob, omogočila jim bo stopiti v grob in se bo spremenila v pričevanje o Vstalem, postala bo molitev za dar Duha in se bo dokončno podaljšala v sprejem bratov pri nastanku prve Cerkve v Jeruzalemu ter v Evropi.

    Ženske so tesno skupaj z dvanajsterimi, čeprav se razlikujejo od njih. Tako kot dvanajsteri so »z« Jezusom in … za povrh »strežejo« na svoje stroške, tako kot Jezus. Jezus jih je namreč že ozdravil bolezni in zlih duhov, ki jih učenci še imajo v sebi in ki le-tem preprečujejo strežbo.

    Zato so mogoče, za razliko od njih, na Kalvariji in pri grobu prisotne v smrti in v življenju.

    Z dvanajsterimi in z »mnogimi drugimi« sestavljajo te ženske prvo skupnost potujoče Cerkve, ki pušča za sabo preteklost strahu in svobodno hodi oznanjat.

    So jedro, mala čreda, ki ji Oče z veseljem daruje svoje kraljestvo, Jezusa Kristusa Gospoda. To jedro bo pripeljalo Jezusa do tega, da se bo srečal z vsemi ljudmi. Vsi ljudje ga lahko najdejo in prepoznajo prav v tem ponižnem in ubogem ljudstvu, kjer kraljuje Duh njega, ki je rekel: »Jaz pa sem sredi med vami kakor tisti, ki streže«.

    Povzeto po: Pridi in poglej, Ervin Mozetič

    https://portal.pridi.com/2024/09/19/petek-20-september-2024-ker-je-mnogo-ljubila-ji-je-bilo-odpusceno/

    Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!
    Brezmadežno Srce Marijino, prosi za nas!
    Sv. Jožef, prijatelj Najsvetejšega Srca, prosi za nas!

  3. Miro says:

    MEDŽUGORJE. PAPEŽEV NIHIL OBSTAT

    DOKUMENT DIKASTERIJA ZA NAUK VERE »KRALJICA MIRU«, KI GA JE POTRDIL PAPEŽ FRANČIŠEK, SE NE IZREKA O NADNARAVNOSTI, TEMVEČ PRIZNAVA OBILNE DUHOVNE SADOVE, POVEZANE Z ŽUPNIJSKIM SVETIŠČEM KRALJICE MIRU V MEDŽUGORJU IN ČEPRAV Z NEKATERIMI POJASNILI OBLIKUJE SPLOŠNO POZITIVNO MNENJE O SPOROČILIH.

    O dokumentu Dikasterija za nauk vere »Kraljica miru« več na: https://www.vaticannews.va/sl/vatikan/news/2024-09/medzugorje-papezev-nihil-obstat.html

    MARIJA, KRALJICA MIRU, PROSI ZA NAS!

  4. Miro says:

    JEZUS ODPUSTI SPOKORJENI GREŠNICI

    IZ SVETEGA EVANGELIJA PO LUKU (Lk 7,36-50)

    Tisti čas je nekdo izmed farizejev prosil Jezusa, da bi prišel k njemu na obed; in prišel je v farizejevo hišo in sedel k mizi. In glej, žena, ki je bila v mestu grešnica, je zvedela, da je v farizejevi hiši pri mizi, in je prinesla alabastrno posodo dišečega olja; jokajoč je stopila od zadaj k njegovim nogam in s solzami začela noge močiti; brisala jih je z lasmi svoje glave, jih poljubljala in mazilila z oljem.

    Ko je pa to videl farizej, ki ga je povabil, je rekel sam pri sebi: »Ko bi bil on prerok, bi vedel, kdo in kakšna je ženska, ki se ga dotika: da je grešnica.« Jezus pa se je oglasil in mu rekel: »Simon, imam ti nekaj povedati.« On pravi: »Učenik, povej!« »Dva dolžnika je imel neki upnik; eden mu je bil dolžan petsto denarjev, drugi pa petdeset.

    Ker nista mogla plačati, je obema odpustil. Kateri ga bo torej bolj ljubil?« Simon je odgovoril: »Menim, da tisti, kateremu je več odpustil.« On mu je pa rekel: »Prav si sodil.«

    Obrnil se je k ženi in rekel Simonu: »Vidiš to ženo? Prišel sem v tvojo hišo: vode za noge mi nisi dal, ta pa mi je s solzami močila noge in brisala s svojimi lasmi. Poljubil me nisi, ta pa ni nehala, odkar je prišla, poljubljati mojih nog. Z oljem mi nisi mazilil glave, ta pa mi je z dišečim oljem mazilila noge. Zato ti povem: Odpuščeni so njeni mnogi grehi, ker je mnogo ljubila; komur se pa malo odpusti, malo ljubi.« Njej pa je rekel: »Odpuščeni so tvoji grehi.«

    Tisti, ki so bili z njim pri mizi, so začeli sami pri sebi govoriti: »Kdo je ta, ki celo grehe odpušča?« Rekel je pa ženi: »Tvoja vera te je rešila, pojdi v miru!«

    MISEL OB EVANGELJSKEM ODLOMKU

    Jezus je pri farizeju Simonu. Tam se pojavi grešnica, ki pred Jezusom izlije svoje kesanje in mu umije noge. Zaradi njene vere in ljubezni ji Jezus odpusti grehe, farizej ga v srcu za to obtožuje. V vseh okoliščinah se bom v veri zatekal k Jezusu in se zavedal, da me more rešiti in ozdraviti. Gospod, hvala, ker me vedno sprejemaš. Naj me ne bo sram priti k tebi in ti izkazati ljubezen.

    Luč Besede rodi življenje, Primož Krečič

    Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!
    Brezmadežno Srce Marijino, prosi za nas!
    Sv. Jožef, prijatelj Najsvetejšega Srca, prosi za nas!

  5. Miro says:

    BOŽJO MODROST SPREJEMAJO LE BOŽJI OTROCI

    IZ SVETEGA EVANGELIJA PO LUKU (Lk 7,31-35)

    Tisti čas je rekel Jezus: Komu naj primerjam ljudi tega rodu in komu so podobni? Podobni so otrokom, ki posedajo po trgih in si med seboj kličejo: »Piskali smo vam, pa niste plesali; peli smo žalostinko, pa niste jokali.« Prišel je namreč Janez Krstnik, ki ni jedel kruha in ne pil vina, pa pravite: »Hudega duha ima.« Prišel je Sin človekov, ki je in pije, pa pravite: »Glejte, požrešnež je in pijanec, prijatelj cestninarjev in grešnikov.« Božji modrosti pa so dali prav vsi, ki so njeni otroci.

    RAZLAGA BOŽJE BESEDE

    BOŽJI MODROSTI PA SO DALI PRAV

    Zdolgočasen otrok, ki mu nič ni prav, siten od brezdelja. Karkoli mu predlagaš, “se mu ne da” ali “je bedno”. Kar slabo mu je od brezveznosti. Ne veš, ali bi ga pustil v njegovi mizeriji ali bi ga malo na silo spravil počet kaj, kar ga bo razvedrilo in mu pognalo kri po žilah. Kar slišim marsikaterega otroka, v kakšnem nedeljskem popoldnevu: “Mama, kaj naj delam! …”

    Jezus uporabi podobo o takem otroku, da pokaže, v kakšnem stanju je “izvoljeno ljudstvo”. Nič se jih ne prime, povsod vidijo samo slabo in se zraven smilijo sebi. Med njimi je lahko največji prerok, pa se pritožujejo čez njega. Med njimi je lahko celo sam napovedani Mesija, njihov rešitelj, pa bodo že našli zadevo, na podlagi katere ga bodo diskvalificirali – in se ga celo znebili, kar na križ je treba z njim.

    Z nami danes je lahko podobno. Toliko razlogov je za obupavanje, za vdajanje nemoči, za strah: Evropa izumira, krščanstvo izginja, sistemi se podirajo, razumnost plahni, sistemi postajajo premočni in nas požirajo … Lahko pa prepoznamo v svojem času in prostoru živo božjo navzočnost, lahko nas v njem nagovori naš rešitelj Jezus … in v veri zadihamo s polnimi pljuči, polni upanja, vedrine in miru. Vsakič znova se je treba odločiti …

    Kadar nam kakšen dogodek ni všeč, mar se ne zatečemo k obsojanju ljudi? Ali pa jim pripišemo lastnosti, ki jih ne maramo na nas samih. Jezus gleda bolj na človekova dejanja, kot na to, kaj ima kdo o kom reči. Če se osredotočimo na Jezusa in Janeza, in ne na to, kar ljudje o njiju govore, pred nas stopijo pred oči njuna dejanja: slepi so spregledali, hromi so lahko shodili, svoboda je kot dar prišla v človeška srca.

    Učenci so se s svojimi vprašanji obrnili na Jezusa, da bi videli, kaj bo on povedal. Stvari, ki mi zbujajo vprašanja, prinesem pred Jezusa in prisluhnem njegovemu odgovoru.

    Jezus primerja svojo generacijo z otroki, ki se igrajo. Nekateri se nočejo udeležiti svatbe, drugi pa ne pogreba.

    Pogreb simbolizira Janezov asketski način življenja, a mnogi ga imajo zgolj za norca. Svatba simbolizira Jezusa, ki se je rad udeleževal gostij pobiralcev davkov in grešnikov. Namesto, da bi se veselili, da so tudi grešniki poklicani k Božji gostiji, se farizeji zgražajo nad Jezusovim značajem.

    Kako pa je z nami? Ali se z Bogom igramo igrice, zato da lahko ohranjamo svoj življenjski slog?

    Jezusa ne zanima, kaj vse delamo, ampak kam je pri tem usmerjeno naše srce in ali delamo to, kar delamo, iz ljubezni. Zato prosimo: Pomagaj nam, da bomo, karkoli delamo: pojemo, plešemo, molimo, se postimo, … to delali s srcem, polnim ljubezni do tebe in svojih bližnjih.

    Povzeto po: Pridi in poglej, Ervin Mozetič

    https://portal.pridi.com/2024/09/17/sreda-18-september-2024/

    Slava tebi, Jezus, Ti si veličastvo neskončne Božje modrosti!

  6. Miro says:

    »Vrzi svoje breme na GOSPODA, on bo skrbel zate,
    nikoli ne bo dopustil, da bi pravični omahnil.«
    (Psalm 55,23)

    BOŽJA BESEDA ZA DANES na: https://hozana.si/

    Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!
    Brezmadežno Srce Marijino, prosi za nas!
    Sv. Jožef, prijatelj Najsvetejšega Srca, prosi za nas!

  7. Miro says:

    MOLITVENI DAN ZA DUHOVNE POKLICE V ŠKOFIJI CELJE

    V SOBOTO, 14. SEPTEMBRA 2024, JE V BAZILIKI MARIJINEGA OBISKANJA V PETROVČAH POTEKAL ŠKOFIJSKI MOLITVENI DAN ZA DUHOVNE POKLICE. OB 10. URI JE BILA SVETA MAŠA, KI JO JE DAROVAL CELJSKI ŠKOF MSGR. DR.MAKSIMILIJAN MATJAŽ.

    Več o tem srečanju z nagovorom škofa na: https://katoliska-cerkev.si/molitveni-dan-za-duhovne-poklice-v-skofiji-celje2024

  8. Miro says:

    VABILO NA POHOD ZA ŽIVLJENJE V KOPRU

    V NEDELJO, 22. SEPTEMBRA 2024, VABLJENI NA PRVI POHOD ZA ŽIVLJENJE 2024 V KOPRU.
    ZAČEL SE BO OB 11. URI IZPRED TAVERNE.

    Več o pohodu za življenje na: https://katoliska-cerkev.si/vabilo-na-pohod-za-zivljenje-v-kopru-2024

    Božje usmiljenje, ki si nas iz niča poklicalo v življenje, zaupamo vate!

  9. Miro says:

    »Vsak dan te bom slavil, hvalil bom tvoje ime na vekov veke.«
    (Ps 144,2)

    BOŽJA BESEDA ZA DANES na: https://hozana.si/

    Presveto Srce Jezusovo, usmili se nas!
    Brezmadežno Srce Marijino, prosi za nas!
    Sv. Jožef, prijatelj Najsvetejšega Srca, prosi za nas!

  10. Miro says:

    ŠKOF BIZJAK OB DNEVU MOLITVE ZA DUHOVNE POKLICE: ‘MLADENIČI IN MLADENKE, BOG NAM NI DAL DUHA BOJEČNOSTI’ (14.9.2024)

    Prisluhnite apostolu Pavlu, ki piše svojemu učencu Timoteju, škofu v Efezu: ‘Bog nam ni dal duha boječnosti, ampak moči in ljubezni in razumnosti!’ (2 Tim 1,7). Ne bojte se, torej! Gospod govori po apostolu Janezu: ‘Glej, stojim pri vratih in trkam. Če kdo sliši moj glas in vrata odpre, bom vstopil k njemu in bom večerjal z njim in on z menoj!’ (Raz 3,20). Naj vam hrup sveta ne preglasi trkanja Gospoda, ki stoji pred vašimi vrati!

    Odlomek iz nagovora škofa Bizjaka

    Celoten nagovor na: https://katoliska-cerkev.si/skof-bizjak-ob-dnevu-molitve-za-duhovne-poklice-2024

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja