Članki za dušo

Tu se dodaja članke, ki so povzeti po drugih internetnih straneh. Prosim, da se navedejo viri kje je bilo povzeto.

This entry was posted in Domov. Bookmark the permalink.

13.509 Responses to Članki za dušo

  1. Hvala says:

    BOG JE V TEBI
    ————————————————————————————————————————————————————

    SVETI DUH PREBIVA V TEBI KOT V TEMPLJU. ON POZNA VSAKO ŽILICO TVOJEGA TELESA, VSAK GIB TVOJE DUŠE. ON TI JE BLIŽE OD SAMEGA SEBE. ON TE OPOGUMLJA IN V TEBI IN OKLI TEBE PREMAGUJE VSAKO TUJO SILO.

    ON JE MOČNEJŠI OD HUDIČA IN NJEGOVIH SIL. ON JE TVOJA SVOBODA.

    NI SE TI TREBA BATI NE BOLEZNI, NE GREHA, NE NESREČ.

    NIČ SE TI NE MORE ZGODITI, KAR ON NE BI VEDEL IN S TEBOJ REŠEVAL. TI NISI NIKOLI SAM. ON JE VEDNO TU, POSEBEJ ŠE, KO TE ZADENE NESREČA, TESNOBA, STRAH, BOLEZEN, OSAMLJENOST.

    TU JE . PREPUSTI SE TEMU OBČUTJU NAVZOČNOSTI IN GOTOVOSTI.

  2. Hvala says:

    ZAKAJ SI PODVOMIL?
    ———————————————————————————————————————————————————

    POGLEJ V SEBE. ALI VERUJEŠ V JEZUSA? SE GA BOJIŠ ALI MU ZAUPAŠ? ALI TI LAHKO PODARI USPEH NA IZPITU, PRI DELU, NA POTOVANJU? ALI SE LAHKO ZARADI NJEGA ODREČEŠ POKLICU, NEKEMU ČLOVEKU, NEKEMU ZADOVOLJSTVU V PREPRIČANJU, DA TI BO JEZUS POVRNIL STOKRATNO?

    ALI SI UPAŠ VSO SVOJO EKSISTENCO POLOŽITI V JEZUSOVE ROKE?

    TISTO, ČEMUR SE NE MOREŠ ODREČI ZARADI NJEGA JE MALIK, TO JE TVOJ bog , PA TUDI TVOJE NAJVEČJE SUŽENJSTVO.

    DOKLER OBSTAJA NEKAJ, ČEMUR SE NE MOREŠ ODREČI ZARADI JEZUSA , TAKO DOLGO TI JEZUS NI NA PRVEM MESTU, TO PA POMENI, DA TI ON NI BOG.
    ——————————————————————————————————————————————————–
    ALI SE LAHKO ODLOČIŠ ZA NJEGA?

    ČE TI GROZI NEKA NEVARNOST, ALI SE LAHKO ZANESEŠ NANJ IN S TEM ODŽENEŠ STRAH? MALI LJUBIŠ JEZUSA?

    NIČ NI V NAS TAKO ZAKORENINJENO KAKOR NEZAUPANJE V BOGA.
    TU SMO NAJBOLJ RANLJIVI, NAJBOLJ UBOGI, NAJBOLJ NEMOČNI.
    ——————————————————————————————————————————————————–
    RAZUM GOVORI O BOŽJI LJUBEZNI DO NAS, A SRCE TEGA NE MORE SPREJETI IN OBČUTITI.
    ZATO DOVOLI, DA TE JEZUS IZVLEČE IZ TRDNIH SUMNIČENJ, IZ TVOJE NEVERE, IZ TVOJEGA BREZNA, V KATEREGA STALNO TONEŠ (Dr Tomislav Ivančić – knjiga OČE ).

  3. Hvala says:

    KAJ PA SVETO PISMO PRAVI O COVIDU-19?

    SVETO PISMO IMA VSAJ NAČELNE ODGOVORE NA VSE, KAR SE NAM DOGAJA V ŽIVLJENJU.

    PA STE ŽE POMISLILI, KAJ PRAVI O KORONA VIRUSU IN POLOŽAJU, V KATEREM SMO SE ZNAŠLI ?

    O “KORONI” OZ. KOVIDU -19 IMA VSAK KAJ POVEDATI……………………………….TODA KAJ O NJEM PRAVI GOSPOD?

    LIBANONEC ALBERTO MAALOUF PRIPOVEDUJE , DA JE PRED DNEVI MOLIL IN RAZMIŠLJAL O TEJ BOLEZNI.
    OB IMENU COVID – 19 JE POMISLIL NA PISMO KORIČANOM. CO- KORINČANOM, VI RIMSKA ŠTEVILKA ZA ŠESTO POGLAVJE, 19–19. VRSTICA.

    V SVETEM PISMU STA SICER DVE PISMI KORINČANOM- PRVO IN DRUGO, TODA LE PRVO PISMO IMA V 6. POGLAVJU TUDI 19. VRSTICO.

    TOREJ: 1 KOR 6,19
    KAJ TAM PIŠE?

    MAR NE VESTE, DA JE VAŠE TELO TEMPELJ SVETEGA DUHA, KI JE V VAS IN GA IMATE OD BOGA? NE PRIPADATE SEBI.

    “BRATJE IN SESTRE , KOMU PRIPADAMO? COVIDU -19 ALI SVETEMU DUHU? NI COVID- 19 TISTI, KI NAS VARUJE NOČ IN DAN. LJUBEZEN SVETEGA DUHA NAS VARUJE JE PREPRIČAN MAALOUF.

    KOMU PRIPADAM???

    VSI SMO TE TEDNE ZAPRTI V SVOJIH DOMOVIH IN, PREDEN GREMO SPAT, ZAKLENEMO VHODNA VRATA. MAALOUF SE SPRAŠUJE, ČESA SE PRAVZAPRAV BOJIMO. ROPARJEV? DRUGEGA ZLA?

    ” NE BRATJE IN SESTRE !NE UGAŠAJTE SVETEGA DUHA V SEBI! NE POSTANITE LASTNIKI SVOJIH ŽIVLJENJ! ČE SI LASTNIK SVOJEGA ŽIVLJENJA, TE BO STRAH. ČE PA JE SVETI DUH LASTNIK TVOJEGA ŽIVLJENJA, TVOJE HIŠE, TVOJEGA SRCA, TVOJE DUŠE IN TVOJEGA UMA, TE COVIDA- 19 NE BO VEČ STRAH.
    TAKO , BRATJE IN SESTRE, NAPOČIL JE TRENUTEK, DA MU PREPUSTITE KLJUČE SVOJEGA ŽIVLJENJA IN VIDELI BOSTE, DA BOSTE HODILI V UPANJU IN MIRU IN NE BO VAS STRAH JUTRIŠNJEGA DNE, KER JE JUTRI V NJEGOVIH ROKAH.”
    KAKO RESNIČNO, MAR NE. (Aleteia).

    Ja, res je vse Gospodovo. Ne pripadamo sebi. Odkupljeni smo bili za visoko ceno. Zato poveličujmo Boga v svojem telesu.

    Ob vprašanju česa se bojimo ; roparjev ali drugega zla, mi je prišla na misel Favstina Kovalska . Kaj je ona naredila v času revolucionarnih nemirov!?

    Takole pravi: KO SEM SPOZNALA, KAKO NEVARNO JE V SEDANJIH ČASIH BITI PRI SAMOSTANSKIH VRATIH ZARADI REVOLUCIONARNIH NEMIROV IN KAKO ZLOBNI LJUDJE SOVRAŽIJO SAMOSTANE, SEM ŠLA NA POGOVOR Z GOSPODOM IN GA PROSILA, NAJ BI STORIL TAKO, DA BI SE NOBEN ZLOBEN ČLOVEK NE SMEL PRIBLIŽATI NAŠIM VRATOM. TEDAJ SEM ZASLIŠALA BESEDE:

    MOJA HČI, V TRENUTKU KO SI ŠLA K SAMOSTANSKIM VRATOM, SEM NAD VRATA POSTAVIL KERUBA, DA BI JIH VAROVAL; BODI MIRNA.
    KO SEM SE PO POGOVORU Z GOSPODOM VRNILA, SEM ZAGLEDALA BEL OBLAČEK IN V NJEM KERUBA S PREKRIŽANIMI ROKAMI, NJEGOV POGLED JE BIL KAKOR BLISK; SPOZNALA SEM, KAKO V TEM POGLEDU GORI OGENJ BOŽJE LJUBEZNI (Favstina Kowalska DN 1271).

    Svetniki so ponavljali. MOJ BOG IN MOJ GOSPOD IN MOJE VSE!

  4. Janez says:

    KAJ JE SMISEL ŽIVLJENJA (skrajšano)
    Smisel življenja je v tem, da se vzpostavi Božje kraljestvo na Zemlji, to je v tem, da egoistično, sovraštva polno, nasilno in nerazumno življenje nadomesti življenje ljubezni, usmiljenjaq, odpuščanja, bratstva, svobode in razuma tako, kot nas uči Jezus Učenik in Odrešenik. Čeprav se morda zdi, da nasilje prevladuje, je resnica ta, da bolj kot je sila Božje Dobrote, Usmiljenja in Ljubezni učinkovita, bolj je tiha in subtilna ter Odrešujoča za vse ljudi. In največja Božja zapoved in najmočnejša sila na svetu je po Jezusovem Nauku ljubezen.

    KAJ JE BOŽJA VOLJA?
    Božja volja je svoboda vračanja božje ljubezni. Bog Oče po Sinu s pomočjo Svetega Duha ves čas nagovarja ustvarjeno bitje, ki mu je namenil svet, k vračanju božje ljubezni. Vse, kar ni, kot bi bilo v raju, izhaja od človekovega zavračanja božje ljubezni. Če bi vsi sprejeli Božjo ljubezen, bi bil svet idealen. Popolno sprejemanje Božje ljubezni v popolni svobodi je Božja volja. Bog je vsemogočen predvsem v svojem odrekanju vsemogočnosti v odnosu do človeka. Človeka nagovarja kot Oče, predstavlja se mu kot Sin in pomaga mu kot Sveti Duh. Bog daje človeku življenje. Življenje je okoliščina svobode, ki omogoča svobodno vračanje ljubezni. Prisilno vračanje ljubezni, ne bi imelo nobene vrednosti. Ljubezen je smisel življenja. Svoboda je pogoj za smisel. Svoboda je velika vrednota in še večja odgovornost. Modernemu človeku je odgovornost svobode vedno bolj tuja. Svobodo jemlje kot pravico uresničevanja svojega ega. V tem pa tiči jedro zmote modernega človeka, ki se samouresničuje s kopičenjem moči, kopičenjem bogastva in si dovoljuje počenjati stvari, ki prizadevajo druge. Zakladi nebeškega kraljestva pa so povsem drugačni. Človeku je dana moč za pomoč sočloveku, za umivanje nog bližnjemu. Bogastvo dobrin mu je dano za deljenje kruha drugim. Svoboda mu je dana za izkazovanje ljubezni Bogu in drugim. Vendar je na svetu vse povsem drugače. Vsako odklanjanje odnosa ljubezni med ljudmi, povzroča čustvene zaplete, ki pomembno uravnavajo podzavestno ravnanje človeka. Zato se na svetu, kjer je zavračanja ljubezni več kot preveč, dogajajo tudi slabe stvari. Ne samo slabim, tudi dobrim ljudem se dogajajo. Človek se zato kot Job pritožuje Bogu. Tako pritoževanje izvira iz nerazumevanja temeljne okoliščine. Bog ne sodi. Sodimo si sami. Hujše življenjske preizkušnje omogočajo radikalnejše izkazovanje ljubezni. Človek pa za tako možnost ni hvaležen. Že na tem svetu bi imel rad raj, ki bi mu omogočil raj še na drugem svetu. V tem osnovnem grešnem nagnjenju se vsi zapletamo v odnose, na katere ne moremo biti ponosni. Življenje pa je namenjeno odnosom med ljudmi in odnosu ljudi do Boga.

    P.s. Zapomnil sem si, da je Božja volja, da se zveličam, da pridem v nebesa in da Bog gleda name že onkraj tega sveta. Na poti do cilja mu s svobodno voljo nenehno postavljam ovire, ko se zanašam nase, ko pozabljam nanj, ko grešim. A on me kljub temu lovi z vrvicami svoje neskončne ljubezni z eno samo željo: da se ob zadnji uri združiva. Zato Božji volji ne morem pripisovati nič slabega in negativnega, ker je Bog Ljubezen in Dobrota. To, da dopusti trpljenje na duši in telesu, da ne poseže v vsako bolezen s čudežnim ozdravljenjem, pa je skrivnost odrešenjskega načrta za vsakega posameznika. Spodbudno me je pogledal in rekel: »Nikoli ne prenehaj moliti zase in za druge. Ne utrudi se prositi tudi za čudež. Verjemi, da Bog uporabi vsako molitev, samo kje in kako, to mu prepusti. V suši pa mu izročaj svojo nemoč in ga kliči vanjo, da te bo dvignil.«

  5. Miro says:

    IZ HOMILIJE PAPEŽA FRANČIŠKA: RODITI SE OD ZGORAJ POMENI RODITI SE Z MOČJO SVETEGA DUHA!

    Pri jutranji maši (torek, 21. aprila) je sveti oče govoril o odlomku iz Apostolskih del (Apd 4, 32-37), ki se je bral med bogoslužjem. Pripoveduje o življenju prve krščanske skupnosti, kjer so vsi bili enega srca in duha in kjer tudi ni nihče govoril, da je kaj tega, kar je imel, njegovega, ampak jim je bilo vse skupno. Kot je izpostavil papež, je Sveti Duh sposoben narediti te čudovite stvari. Prva krščanska skupnost je model, ideal, znamenje tistega, kar lahko naredi Sveti Duh, če smo poslušni. Sveti Duh ustvarja harmonijo. Ločitve in spore pa povzročajo tri stvari: denar, nečimrnost in obrekovanja. Gospoda zato prosimo za poslušnost Duhu, ki lahko spremeni nas in naše skupnosti, se je glasila papeževa sklepna molitev.

    Več o papeževi homiliji glede poslušnosti Svetemu Duhu na:

    https://www.vaticannews.va/sl/papez-francisek/masa-v-sv-marti/2020-04/papez-med-maso-da-bi-se-v-tisini-ucili-poslusati-poslusnost.html

  6. Miro says:

    KDOR SPREJEMA ODREŠENIKA V OBHAJILU, GA BO ČEDALJE BOLJ PRITEGOVALO V TOK BOŽJEGA ŽIVLJENJA …

    V evharistiji se delita preobražena
    Kristusovo meso in kri, da bi preobrazila
    krščansko skupnost … in človek se uči
    darovanja samega sebe, da bi razširil
    na svet absolutno osvoboditev od zla,
    ki jo je zaslužil Kristus.
    (Justin)

    Ta zakrament je znamenje edinosti
    in vez ljubezni, živo pričevanje
    o lakoti po Bogu in po duhovnih vrednotah
    in spodbuja k potešitvi lakote
    po svobodi in pravičnosti,
    po resnici in ljubezni,
    po miru in vsakdanjem kruhu.
    (Pavel VI)

    Z obhajanjem evharistije
    se že zedinjamo z nebeškim bogoslužjem
    in imamo vnaprej delež pri večnem življenju,
    ko bo Bog vse v vsem.
    (Katekizem katoliške Cerkve)

    Kdor sprejema Odrešenika v obhajilu
    ga bo čedalje bolj pritegovalo
    v tok Božjega življenja, rasel bo
    v Kristusovem skrivnostnem telesu
    in njegovo srce se bo oblikovalo
    po Božjem srcu.
    (Edith Stein)

    Če sem si kdaj predstavljal,
    da sem jaz tisti, ki jemlje posvečeni kruh
    in se z njim hrani, zdaj v novi luči razumem,
    da je – nasprotno – on tisti, ki me jemlje
    in me priteguje k sebi.
    (Pierre Theilard de Chardin)

    Cilj in sad
    Kristusovega telesa in krvi,
    ki ju prejemamo pri sveti gostiji,
    je Cerkev.
    (Giacomo Biffi)

    Iz knjige: Kruh, ki daje življenje; misli o evharistiji, zbral Wilhelm Mühs.

    Božje usmiljenje, neizmerno v zakramentu evharistije in duhovništva, zaupamo vate!

  7. Janez says:

    SVETI DUH PROSIM POMAGAJ MI, NAVDIHNI ME IN VODI ME
    Če se danes želimo izogniti prevari bogastva, materializma in samozadostnosti ateizma v Svetu,
    se moramo naučiti hoditi in slediti Bogu po Poti v Svetem Duhu.
    Duh Božje Dobrote in Ljubezni naj nas vodi,
    ne pa materializem egoističnega sveta in greh skušnjave mesa in bogastva,
    ki povzroča neenakost in revščino ljudi.
    Hudobnež vedno išče tiste neiskrene farizejske materialistične kristjane,
    ki se ravnajo po svoji glavi, po čustvih, znanju in po volji
    in poznajo vse Božje postave in Biblijo na pamet pro memoria, ki pa je ne živijo.
    Namesto, da bi se ravnali po Božji besedi in Duhu in ljubili in delali dobro,
    zbirajo materialne dobrine in denar ter ne služijo drugim ljudem.
    Ljudje se ne moremo se ravnati po tem, kar čutimo ali pa ne čutimo.
    Zaradi Božjega kraljestva se moramo odpreti Bogu in se ravnati po Svetemu Duhu,
    Da nas vodi in nas razsvetli ter pove kakšna je Božja Volja.
    Preveč si domišljamo, da vse vemo, vse zmoremo sami in vse lahko sami naredimo.
    Človeški razum in pamet hočeta namreč vse znati, vse razjasniti in vse razumeti.
    Vsako stvar v življenju hoče sodobni človek, z razvojem znanosti in tehnike,
    postaviti tako, da ima nek smisel in namen,
    saj ne maramo skrivnosti in neodgovorjenih vprašanj.
    Sveti Duh naj nas poživlja in nas vodi.
    Bog noče, da bi se mučili s težkimi vprašanji in z Božjimi skrivnostmi v naravi ali v nas.
    Noče, da bi se trudili s težkimi vprašanji in skrivnostmi
    ter se prekomerno ukvarjali z neodgovorjenimi vprašanji.
    Ko ne vemo odgovorov na skrivnosti, moramo zaupati Bogu ali pa
    v purgatoriju življenja nenehno grebsti v iskanju odgovorov na zagonetke in enigme življenja.
    Marsikaj v življenju človenku ostane skrivnost,
    ki nam jo Bog po svoji Milosti postopno razkrije in razodene iščočemu človeku.
    V nas je resda skrita radovednost, želja po raziskovanju skrivnosti,
    ukvarjanje z raznimi vedami in iskanje odgovorov na vprašanja.
    Vemo pa, da ko se učimo in iščemo vidimo, da imamo več vprašanj kot odgovorov.
    Zato vedimo pa, da človek pa ne more nič narediti sam brez Boga,
    še noben las na glavi mu ne zraste brez Njega na novo
    in nobena novost ali sprememba in drugačnost na zemlji se ne zgodi brez Njega, ki je naš Stvarnik.
    Zato je prav, da verujemo v Njega, da ga prosimo in da sledimo Njegovi Volji,
    ki je Dober in Vsemogočen Oče svojim Otrokom na Zemlji.
    Danes namreč v sodobnem svetu obstaja veliko hrepenje po Bogu,
    ki nam je vernikom znan ali pa v nekaterih stvareh neznan in skrivnosten.
    O Bogu ljudje zelo malo vemo, več vemo o tem kaj ne vemo.
    Pogosto nekateri neverni ljudje, ki so sebi v svoji moči in pameti zadostni,
    Boga ne uvidijo v naravi, ga ne prepoznajo in ga zato ne pripoznajo.
    Molimo zato za vse neverne in za tiste, ki iščejo Boga, da spregledajo.
    Vsekakor pa lahko sklenemo, da gre danes, kljub napredku in razvoju v svetu,
    za globok nemir v srcu sodobnega človeka,
    ki ga ne morejo potešiti nobene zemeljske dobrine in zemeljske vrednote.
    Osiromašeno neverno notranje življenje pelje sodobnega človeka
    enaindvajsetega stoletja k materializmu, pohlepu, boleznim, mamilom, bogastvu in revščini,
    grabljenju potrošnih dobrin in minljivih zunanjih doživetij, ki pridejo in minejo.
    Nemirno je moje srce, dokler ne počije v Tebi Gospod.
    Zato prosim za Tvojo Milost Gospod, da bom gledal svoje življenje,
    kot na Potovanje k Njemu, ki je Pot Učenja in Rasti,
    Pot Veselja in Žalosti, Pot Služenja Drugim,
    ko v tem potovanju končno odkrijem Smisel Življenja in vem,
    da je Bog vedno v meni in ob meni
    in da me v svoji ljubezni pusti, da se sicer sam prostovoljno odločam,
    da pa brez Njega ne morem živeti in nič sam narediti.
    Gospod Ti si moje vse. Pomagaj mi in mi Stoj ob Strani!
    Gospod prosim naj se zgodi Tvoja Volja in ne moja Volja!

    Amen. Janez AKA Dichre Hansi

    »Blagor ubogim v duhu, zakaj njih je nebeško kraljestvo« (Mt 5,3).

    “Kdor še nikoli ni prebral Govora na gori,” je rekel francoski katoliški pisatelj François Mauriac, “ne more vedeti, kaj je krščanstvo.” Jezus pravi, da so blagrovani (blagoslovljeni oz.”blaženi”) tisti, ki jih imamo običajno za poražene in nesrečne: “Blagor ubogim v duhu … Blagor žalostnim … Blagor čistim v srcu… Blagor preganjanim zaradi pravičnosti …” (Mt 5, 3-10). Grška beseda »makarios«, pomeni “blažen, srečen”… To je tisti, ki je deležen božje radosti, ki je izbral pot pravičnosti in resnice… “Blažen” je tisti, ki sreča (spozna) Boga in ga Bog blagoslovi…Stara zaveza razglaša za blaženega človeka, ki posluša, upošteva in spoštuje postavo –Božje zapovedi. Srečni so možje in žene, ki imajo veliko otrok in jih je Bog blagoslovil tudi z materialnimi dobrinami (5Mz 11, 2-6).Jezus pa oznanja nov pogled na vrednote. Blagoslovljeni ste vi ubogi, lačni, vi ki jokate… Vam pripada Božje kraljestvo. Blagri so vir upanja: revni in izključeni so ljubljenci nebeškega Očeta, ki bodo prvi stopili v Božje kraljestvo (Lk 6, 20–23; Mt 5,1-10).Jezus pričakuje od svojih učencev, od nas kristjanov (ne le od apostolov –škofov, duhovnikov, redovnikov) stalno, popolno, brezpogojno odločitev in zvestobo, ne le preprosto spoštovanje nekaterih verskih predpisov ali občasno opravljanje dobrih del. Molimo na kolenih in prosimo Boga za odpuščanje in rešitev iz vseh stisk, ki nas pestijo zaradi koronavirusa! Bog nam hoče nekaj povedati! Da se spreobrnemo in poboljšamo in da se Vrnemo Nazaj k Njemu! Amen

  8. Janez says:

    PRIJAZNOST DO BOGA IN LJUDI
    Lahko vadimo prijaznost do Boga, do naših nadrejenih, do naših bratov in sester, do naših ljudi in do sebe. Če začnemo od zadaj, je Jezus rekel: »Ljubi svojega bližnjega, kakor samega sebe.« Največja prijaznost, ki jo lahko naklonimo sami sebi je, da ne izgubimo ravnotežja: da bi postali sveti, dobri in goreči. Vsi vemo, da so potem, ko izgubimo ravnotežje, vse težave še večje. Moramo se truditi, da zadržujemo slabe besede in nehvaležnost ter svoj egoizem. Moramo biti dobri, usmiljeni, pomagati in se darovati ubogim, se smehljati, ko težimo k temu, da postanemo slabe volje in ne živimo po Jezusovih zgledih in naukih. Zelo važno je, da smo v tem smislu dobri in prijazni do sebe, da imamo Moč in energijo, da vztrajamo v dejavni Ljubezni do ubogih, lačnih in bolnih. Moramo se nadzorovati, kot da bi bilo vse odvisno od nas, ostalo pa prepustiti Bogu. Bodite prijazni do sebe tako, da obdržite ravnotežje in delate Dobro iz Ljubezni do Boga in do Ljudi. Vedno in Takoj. In Bog bo stotero poplačal vso vašo Dobroto in Ljubezen ubogim, kajti kar ste storili kateremu koli izmed Njegovih najmanjših smo storili Jezusu.
    Sveta Mati Terezija

    DELATI DOBRO BLIŽNJIM POMENI SLUŽITI BOGU
    Ko je moja duša bolna, žalostna brez Volje in Božjega Usmiljenja ter Ljubezni težko služim. Zaprem se vase in mislim le nase, na to, kar jaz potrebujem. Ko pa se me dotakne Jezus, v notranjosti začutim potrebo, da služim drugim, da zanje skrbim in jih spodbujam. Nenadoma se odprem. Nekoč je Jezus po ves dan zdravil. Ves dan je bil za druge. Jezusova ljubezen je neskončna, neutrudljiva, potrpežljiva. Vsakdo je prišel k njemu s svojimi ranami, bolečinami, boleznimi. Jezus se jih je dotaknil in ozdravil. Življenje je preživel tako, da je delal dobro in sejal Ljubezen ter Usmiljenje. Tako želim živeti tudi jaz. Ne da bi se oziral na urnike. Želim se razdati iz ljubezni. Za vsakogar. Brez preračunljivosti. Tako kot Sveta Mati terezija in številni drugi svetniki in svetnice, ki so se odrekli sebi in so Ljubili Boga in Ljudi tako, da so molili, delali dobro in služili ubogim in bolnim brez prestanka doma in daleč od doma v misijonih. In Bog je poplačal njihovo Molitev, Vero v Jezusa, Ljubezen in Usmiljenje ter Dobroto, saj so tako konkretno izpričevali Vero v Boga in živeli po Evangeliju. Ko delam dobro za druge, ko sem Usmiljeni Samaritan in tisti, ki pomaga in služi drugim, pomagam sebi in drugim in Bog mi podari Ljubezen in Božji Mir in Notranjo Srečo, ki je svet ne pozna. In ko pomagam drugim pomagam sebi. Posije Sonce v mojo dušo in osreči Srce, da zasije s stoterimi žarki toplo in ljubeče.

  9. Janez says:

    Hvaležnost vodi k ljubezni (Družina, Katja Tootill Duhovnost)
    Dr. Paul Vitz, ameriški katoliški psiholog, profesor na inštitutu v Arlingtonu, pravi, da razne smeri sodobne psihologije znova odkrivajo učinkovitost vrlin za dobro počutje posameznika. V pogovoru za agencijo Zenit (www.zenit.org) je odstrl nekaj misli o pomenu hvaležnosti, ki jih povzema Družina.

    Zakaj je hvaležnost tako koristna vrlina?
    Hvaležnost je zelo pozitivna vrlina. Z njo so povezane pozitivne misli in predvsem pozitivna čustva. Čutimo hvaležnost za to, kar so nam drugi ljudje ali Bog dali. Prinaša mir in neke vrste tiho srečo. Vemo tudi, da naša čustva lahko povzročijo fiziološke spremembe v nas, zato sem prepričan, da zahvaljevanje ni le pozitivna miselnost in naravnanost, ampak tudi nekaj dobrega za naše telo. (…)Poglejmo na pomen hvaležnosti v luči vere. Beseda evharistija pomeni v grščini zahvaljevanje, torej način izražanja hvaležnosti Bogu. Zahvaljevanje je v središču naše vere. Povsem razumljivo je, da nas je Gospod povabil k nečemu, kar ni samo pametno in duhovno, ampak tudi psihološko dobro za nas.

    Kakšno vlogo igra hvaležnost v procesu zdravljenja?
    Glavni oviri za odpuščanje sta jeza in zamera. Dokler je to čustvo v ospredju in središču našega duševnega življenja, težko odpustimo. Če pa začnemo postajati hvaležni za stvari v svojem življenju, ko se enkrat zavemo, da so nam bile podarjene, in sicer zastonjsko, se stvari spremenijo. Bogu niste plačali, da vam da življenje; nihče ni plačal Bogu za to, da je med nas poslal Odrešenika. Ko se zaveste tega, kar imate, tega, kar ste dobili, in vas to napolni s hvaležnostjo, to postavi jezo, zagrenjenost, zamero na stran. Ko se zaveste, kaj vam je bilo podarjeno, laže odpustite. Kajti odpustiti nekomu pomeni dati nekomu nekaj, se odpovedati dolgu do tega človeka. Kot bi nam bil nekdo dolžan sto dolarjev ali bi nam dolgoval to ali ono, opravičilo ali kaj podobnega, mi pa bi se odpovedali upravičeni zahtevi do tega.

    Kako nas vera uči hvaležnosti na globlji način, ki presega definicijo hvaležnosti, kakor o njej govori pozitivna psihologija?
    Vera presega pozitivno psihologijo. To je hvaležnost do Boga, ker nam je poslal Jezusa zato, da je odkupil naše grehe. Je hvaležnost za vse darove, ki nam jih je Bog dal, za ljudi, ki jih poznamo, za lepoto sveta okoli nas. Hvaležnost in ljubezen sta si zelo blizu, sta tesno povezani. Tako smo na najgloblji način poklicani ljubiti Boga in ljubiti druge. Hvaležnost to omogoča. Hvaležnost vodi k ljubezni in ker je Bog ljubezen, nas hvaležnost na najgloblji ravni vodi k Bogu.

    Prosim Bog podeli nam svojim Učencem in Bratom Milost Ljubezni in Vere ter Vodi nas,
    da bomo vedno hodili po Poti Odrešenja za Teboj,
    skupaj z drugimi Brati in Sestrami v Nebeško Domovino brez greha in stranpoti,
    ko omagujemo pod bremeni in preizkušnjami Življenja in ki Te potrebujemo vedno in povsod.
    Brez Tebe pomenimo, da smo nič, samo s Teboj Jezus smo lahko vse.
    Pomnoži nam Vero, Mir in Ljubezen in Strpnost za boljši Svet Tebi v Slavo in Čast.
    Zavedamo se Gospod Jezus, da ko bomo ponižni in skromni v Življenju vse naredili prav,
    kar nam nalagaš in nam zapoveduješ na tem svetu,
    da bomo hvaležni in skromni,
    ko bomo Verovali Vate, molili, ljubili, odpuščali in služili z dobrimi deli bližnjim,
    ko bomo dejavno in konkretno v praksi življenja izpričevali Vero Vate in v Sveto Evharistijo,
    da nam boš šele tedaj dovolil priti k Tebi v Večno Veselje, v Tvoji Luči in v Tvojem Ljubečem Miru.
    Ko bomo Ljubili in bili Usmiljeni Samaritani bomo spolnjevali Tvojo Sveto Voljo.
    Amen.

    Odlomek iz Dopolnjene molitve po A. M. Couvrer, Ognjišče 1998.

  10. Miro says:

    »NE ORJI Z VOLOM IN OSLOM SKUPAJ!« (5 Mz 22, 10)

    Mojzes naznanja v prispodobi, da duša v volji ne bi smela biti razdeljena na dobro in zlo, ampak bi morala zasledovati samo dobro;
    in da ne bi smela gojiti dvojnih sadov kreposti in slabosti, ampak samo sadove kreposti. Pravi namreč: »Ne orji z volom in oslom skupaj!« (5 Mz 22, 10), kar pomeni, ne dovoli kreposti in slabosti delovati skupaj na gumnu svojega srca, ampak pusti krepost samo delati tam.

    Vse to je na skrit način rečeno, da v samem sebi ne smeš gojiti kreposti in slabosti skupaj, ampak se moraš posvetiti prinašanju sadov kreposti; in ne smeš deliti svoje duše na dva duha – na Duha Boga in duha sveta -, ampak jo moraš dati izključno Duhu Boga in žeti samo sadove Duha (misel svetega Makarija Velikega, iz knjige Rojstvo besede, Družina).

    Božje usmiljenje, neskončno v vseh skrivnostih vere, zaupamo vate!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja